تقویت بوته گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

داشتن باغ و مراقبت از آن سرگرم کننده و جذاب است. در عین حال، باغ به شما سبزیجات و میوه های رایگان می دهد و می توانید در حین برداشت محصولات خود هوای تازه بخورید، آفتاب بگیرید و ورزش کنید. گیاه گوجه فرنگی یکی از محبوب ترین گیاهان برای افراد مبتدی و حرفه ای است. هر باغی حداقل به یک گیاه گوجه فرنگی نیاز دارد و هیچ چیز بهتر از برداشت گوجه فرنگی های آبدار، شیرین و خوش طعم شما نیست. به خصوص که گوجه فرنگی یکی از مواد اصلی هر آشپزخانه است.اما برای باردهی مناسب تقویت بوته گوجه فرنگی حتما باید انجام شود تا بتواند شما را به نتیجه دلخواه برساند.

در این مطلب ۷ ماده مفید برای تقویت گوجه فرنگی را به شما معرفی می کنیم که می توانید هنگام کاشت بذر گوجه فرنگی به خاک اضافه کنید. برای اطمینان از اینکه بهترین گوجه فرنگی را از نظر طعم و اندازه پرورش می دهید، لازم است از همان ابتدا به آنها غذا دهید. افزودن این هفت مورد به بستر کشت گوجه فرنگی نه تنها مقدار کافی کود و مواد مغذی را در اختیار گیاه قرار می دهد، بلکه شانس گیاه را برای مقابله با آفات و بیماری های احتمالی افزایش می دهد. همچنین در هنگام برداشت محصول خوب و پرباری خواهید داشت.

 کاشت بذر گوجه فرنگی

 این سوالی است که اکثر باغداران مبتدی و متخصص هنگام کاشت بذر گوجه فرنگی می پرسند و برخی آن را دستورالعمل تهیه بستر کاشت گوجه فرنگی می نامند. می توانید این دستور را در گلدان یا گلدان انجام دهید (البته به خاطر داشته باشید که چیزی مانند قرار دادن سر ماهی در گلدان ممکن است ایده خوبی نباشد زیرا حیوانات دیگر می توانند آن را به راحتی بیرون بیاورند). در این قسمت چند ماده مختلف برای افزودن به بستر کاشت گوجه فرنگی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید از ابتدا آن را به صورت سالم پرورش دهید.

تقویت بوته گوجه فرنگیاضافه کردن آسپرین آسپرین (اسید استیل سالیسیلیک)به بذر گوجه فرنگی در زمان کاشت

باعث تقویت ایمنی گیاه، محافظت از آن در برابر بیماری ها و در نتیجه افزایش عملکرد می شود. برای این کار می توانید یک قرص آسپرین له شده را در خاک بستر بذر قرار دهید یا آن را در یک بطری اسپری حل کنید و مستقیماً روی گیاه گوجه فرنگی اسپری کنید.

بیشتر بخوانید: برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

اضافه کردن جوش شیرین به بذر گوجه فرنگی در زمان کاشت

 حتی برای کاشت بذر و پرورش گیاه گوجه فرنگی در گلدان، جوش شیرین یکی از مواد مورد علاقه باغداران در طول اعصار بوده است. برای داشتن محصولی شیرین تر، روی چاله کاشت و پایه گیاه جوش شیرین بپاشید. خاک این ماده را به طور کامل جذب می کند و از آن برای کاهش سطح اسیدی میوه ها استفاده می کند و در نتیجه محصول شیرین تری تولید می کند. استخوان گرد پودر استخوان منبع غنی از فسفر و کلسیم است که به ایجاد ساختار ریشه خوب و تولید گوجه فرنگی با کیفیت از دانه کمک می کند. هنگام کاشت فقط یک فنجان گرد استخوان به چاله کاشت اضافه کنید. قهوه دانه‌های قهوه نیتروژن را به خاک اضافه می‌کنند و نیازی به کمپوست کردن آن قبل از افزودن آن به بستر ندارند.

تقویت بوته گوجه فرنگی  اضافه کردن پوسته تخم مرغ به بذر گوجه فرنگی در زمان کاشت

 پوسته تخم مرغ باعث افزایش کلسیم در خاک می شود که یکی از اجزای اصلی مورد نیاز برای رشد گیاه است. این ماده از پوسیدگی ساقه که یک بیماری شایع در گوجه فرنگی است جلوگیری می کند. برای تهیه پوسته تخم مرغ ابتدا پوسته های خالی را به مدت 5 دقیقه در آب بجوشانید تا ضد عفونی شود. سپس آنها را با دست یا مخلوط کن به این ترتیب خرد کنید.

نکته:قبل از کاشت بذر یا نهال، حتماً مقداری پوسته تخم مرغ خرد شده را در محل کاشت، اطراف کرت ها یا گلدان ها بریزید یا پوسته ها را با آسیاب پودر کنید و روی این قسمت ها بپاشید. برای جمع آوری پوسته تخم مرغ، می توانید از دوستان و خانواده خود بخواهید که پوسته تخم مرغی را که مصرف می کنند دور نریزند. به یاد داشته باشید که پوسته های تمیز تخم مرغ بو نمی دهند، بنابراین پس از شکستن تخم مرغ مشکلی در نگهداری آن نخواهید داشت. توجه: اگر روش های مختلفی را برای پوسیدگی پوسته تخم مرغ امتحان کرده اید و جواب نداده اید، این می تواند پاسخگو باشد.

تقویت بوته گوجه فرنگیاضافه کردن نمک اپسوم یا دی سولفات منیزیم به بذر گوجه فرنگی در زمان کاشت

 بسیاری از گیاهان گوجه فرنگی به دلیل کمبود منیزیم ضعیف شده یا می میرند، به ویژه در طول فرآیند باردهی. باغبانان ارگانیک نمک اپسوم را برای این کار توصیه می کنند زیرا منیزیم به تقویت دیواره های سلولی و بهبود جذب نیتروژن، فسفر و گوگرد در گیاهان کمک می کند. قبل از کاشت گیاه گوجه فرنگی در چاله کاشت، یک یا دو قاشق غذاخوری نمک اپسوم اضافه کنید. منطقه را با یک لایه خاک بپوشانید و مطمئن شوید که ریشه ها در تماس مستقیم با نمک نیستند.

بیشتر بخوانید: اسید فولیک برای پسته

اضافه کردن استفاده از سر ماهی به بذر گوجه فرنگی در زمان کاشت

کشاورزان و باغداران حرفه ای از سر ماهی به عنوان کود طبیعی برای گیاهان استفاده می کنند. این زباله طبیعی پتاسیم، نیتروژن، فسفر و کلسیم را در خاک آزاد می کند. تنها مشکل استفاده از سر ماهی این است که حیوانات مختلف آن را از خاک بیرون می آورند. برای جلوگیری از این مشکل، آن را عمیق تر دفن کنید. می توانید سر ماهی را همانطور که هست در خاک قرار دهید یا آن را آسیاب کنید و با آب و شیر مخلوط کنید تا یک محلول تقویت کننده فوق العاده ایجاد کنید.

تقویت بوته گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *