گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسپاتی فیلوم(معروف به گیاه صلح) از گیاهان سازگار با مناطق گرم کشورعزیمان ایران به شمار رفته که تقریبا نزدیک به 40 گونه مختلف از آن در سرتا سرجهان وجود دارد.این گیاه علاوه بر این که منشا زیبایی های بی نظیرهست باعث تصفیه کردن محیط اطراف خود هم شده و اکثرا آن را برای محیط هایی چون مکان های مسکونی ای مثل آپارتمان ها و یا مکان های اداری چون بانک ها و … مورد استفاده قرارمی دهند .اما یکسری شرایط ویژه ای برای نگهداری این گیاه لازم هست که در ادامه قصد داریم گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن را مورد بررسی قرار دهیم.

تغذیه و نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

برای نگهداری این گیاه زیبا شما لازم است درابتدا به نحوه آبیاری این گیاه توجه داشته باشید این گیاه خود به خود به شما اطلاع میده که من تشنم هست خوب شاید بپرسید چطور؟؟ مگر گیاهان حرف میزنند ؟؟  ببینید این گیاه دارای برگ هایی هست که هنگام احساس کم آبی به سمت پایین خم و شما با این نشانه متوجه تشنه شدن آن خواهید شد. جالب است بدونید به محض آب دادن به آن مجدد برگ ها به حالت طبیعی خود برگشته و تروتازه خواهند شد ولی توجه داشته باشید که بیش ازاندازه مورد نیازهم به گیاه آب ندهید چرا که میتواند منجربه پوسیدگی ریشه ها و چه بسا خود گیاه شود پس شما برای آبیاری به این گیاه دو راهکاردارید اول این که وقتی برگ ها به سمت پایین خم شدند به مقدار لازم وکافی به آن آبیاری کنید و دوم، که بهترین حالت است اجازه بدید رویه ی خاک خشک شود به طور کامل وسپس با خیال راحت آبیاری رو بعد از تشخیص خشک بودن رویه خاک انجام دهید.

گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن

نور یکی دیگر از عواملی است که در نگهداری از این گیاه باید رعایت شود همین اول کار باید گفت که این گیاه به شدت سایه دوست بوده و در نتیجه نیازی به نور مستقیم و یا خیلی تاریکی ندارد. بهینه ترین حالت برای نگهداری از آن محیطی که سایه اما به همراه روشنی است.

عامل دیگری که در رشد و نگهداری از این گیاه باید رعایت شود، میزان رطوبت محیط است. این گیاه به شدت رطوبت دوست است و بهترین شیوه نگهداری این گیاه که رطوبت آن هم فراهم شود، استفاده از دریای آب در زیر گلدانی است. یعنی شما می توانید اگر در مناطقی هستید که میزان رطوبت هوا کمتر است؛ زیر گلدانی این گیاه را پر از آب کنید و سپس گیاه را در آن قرار دهید، طوری که محفظه های زیرگلدان داخل آبی که در زیرگلدانی پر کرده اید قرارگرفته باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر گوگرد مایع برای سیر

استفاده از خاک مناسب عامل مهم دیگری در نگهداری از این گیاه است، گیاه اسپاتی فیلوم به خاکی احتیاج دارد که 1: سبک باشد و 2: زهکشی بالایی را برای ما دارا باشد به عنوان مثال: استفاده ازخاکی چون رس که زهکشی بسیار بسیار اندک دارند، اصلا مناسب برای کاشت این گیاه نیست به عناصر موجود در خاک این گیاه توجه ویژه ای را داشته باشید؛ چون در صورت کمبود عناصرمورد نیازدر خاک رشد برگ ها و گل ها به زمان دیرتری موکول خواهند شد. به همین دلیل گیاه شناسان پیشنهاد دادند که آن ها را در خاک هایی چون پیت ماس و یا خاک برگ بکارند؛ چرا که هم زهکشی خوبی دارند و هم خاک های نرمی به حساب می آیند.

اگر شما بخواهید یک گیاه اسپاتی فیلوم را نگهداری کنید؛ بایستی به دمای محیط هم توجه ویژه ای داشته باشید. از آنجا که زیستگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیری کشورمان است؛ بنابراین گیاه اسپاتی فیلوم به هوای سرد و برعکس آن هوای خیلی گرم حساس بوده و برگ ها و گل های آن به سرعت دچارسوختگی خواهند شد. البته این امکان وجود دارد که گیاه در جای خیلی گرم هم باشد و با اسپری آب افشانه بر روی برگ های آن بپاشید تا دچار سوختگی نگردند.

گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن

ازعوامل مهم دیگر که در نگهداری از این گیاه گلدار زیبا باید بدانید که میزان و شیوه کوددهی به آن است که توصیه شده تا جایی که امکان دارد در فصل هایی که گیاه رشد خود رو شروع کرده چه بسا بهار و تابستان کوددهی انجام گیرد. دقت داشته باشید که برای کوددهی به این گیاه از مواردی استفاده شود که مقداری منیزیم و آهن را در خود دارا باشند.

مورد آخری که در رابطه با نگهداری این گیاه باید بدانید هرس کردن و شیوه انجام آن است. ببینید گیاه بعد از یک دوره گلدهی نیازمند یک پروسه هرس کلی است تا به عبارتی جان دوباره گیرد و سر از جوانه بیرون آید به این صورت است که شما بعد از خشک شدن گل ها موارد خشک شده رو به وسیله یک عدد قیچی باغبانی تمیز و استریل شده جدا کنید.

بیشتر سعی کنید ساقه های گل خشک شده نزدیک به سطح خاک را ببرید حالا می توانید برگ های پژمرده (پلاسیده) را هرچه سریع تر از گیاه دور کنید تا گیاه با سرحالی هرچه بیشتر در دوره بعدی به رشد خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: کاشت رزماری

قلمه زدن گیاه اسپاتی فیلوم

حالا که با شیوه های نگهداری از آن آشنا شدید لازم است تا قلمه زدن این نوع گیاه رو مورد بررسی قرار بدهید. در ابتدای کار لازم می دانیم که بگوییم این گیاه هر سال تقریبا 2 بار فول گلدهی دارد ولی همیشه سبز ودارای برگ تازه است. قیمت آن به نسبت گیاهان دیگر خیلی به صرفه تر است چرا که با وجود چنین گل ها و برگ های زیبایی چشم عموم مردم رو قطعا به خود جذب می کند. برای قلمه زدن شیوه های متفاوتی وجود دارد که می توان از آن ها به تقسیم بوته ای وکاشت بذر یاد کرد.

  • در تقسیم بوته ای شما پس از رشد کامل گیاه آن را به 2 یا 3 دسته تقسیم کرده و هرگیاه جدید رو در گلدان های جداگانه و در همان ارتفاع گیاه اولی(مادری) می کارید و حالا شما از یک گیاه چند نسخه دارید .
  • در کاشت بذر هم شما دانه ها رو در 5 الی 7 سانت زیرخاک نرم می کارید. خاکی مثل کوکوپیت مناسب ترین خاک برای کاشت این دانه ها است. همچنین هر روز با اسپری آب بر روی سطح خاک آب پاشیده تا دانه ها دچار کم آبی نشوند.

سخن پایانی

در این مقاله به گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن پرداختیم. یکی دیگر از موضوعات جالب و البته مهم این است که این گیاه چه برای انسان و چه حیوانات از جمله گیاهان سمی به شمار می رود. به این صورت که اگر قسمتی از آن را بخورید ممکنه مسمومیت به همراه داشته باشد. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله کمکی برای نگهداری بهتر از این گیاه باشد.

گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *