کاشت رزماری

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

لازم است تا از گیاه رزماری، یک قلمه آماده کنید. کاشت رزماری از راه قلمه راحت تر از بذر است. زمان مناسب برای قلمه گرفتن از رزماری، در آخر بهار است. ولی چنانچه در منطقه ای هستید که دارای آب و هوای گرم است می توانید در ابتدای فصل پاییز نیز این کار را انجام دهید. گیاهانی که از راه قلمه‌‌‌‌ها رشد می کنند همان خصوصیات بوته‌‌‌‌های گیاه رزماری را دارند که از راه بذر پرورش می یابند. چنانچه قصد ندارید رزماری را از راه قلمه زنی زیاد کنید می توانید نشاهای رزماری را از یک گلخانه بخرید.

 بعد از این که قلمه رزماری را تهیه کردید پیش از کاشت رزماری لازم است تا برگ‌‌‌‌های زیرین قلمه را حذف نمایید و این قسمت از گیاه رزماری را به درون خاک ببرید. سپس آن را در یک گلدان مناسب بکارید. نکته ای که لازم است تا در این جا به آن دقت کنید این است که برگ‌‌‌‌های قسمت پایانی گیاه را حذف کنید. چون این برگ‌‌‌‌ها سبب می شوند تا ساقه فاسد شود و از بین برود.

کاشت رزماری در گلدان

  • در مرحله نخست مانند کاشت دیگر گیاهان لازم است تا در فکر یک گلدان مناسب برای کاشت رزماری باشید. عمق گلدان بایستی به اندازه ارتفاع گیاه رزماری باشد. این گلدان انتخابی بایستی تا حدی بزرگ باشد. دلیل بزرگ بودن گلدان این است که فاصله میان ریشه و لبه مناسب باشد. دقت داشته باشید که گلدان دارای سوراخ‌‌‌‌هایی برای زه کشی است. چنانچه گیاه به اندازه کافی رشد کرد می توانید گلدان آن را عوض کنید.
  • رزماری دارای ریشه‌‌‌‌های خشک است؛ بنابراین رطوبت را از راه هوا ترجیح می دهد. لازم است تا زه کشی به صورت کافی جهت آب اضافه وجود داشته باشد. همچنین یک لایه از سنگ های ریز را برای زه کشی در نظر بگیرید.

کاشت رزماری

  • رزماری گیاهی است که دوستدار خشکی است. بنابراین لازم است تا آن را صحیح آبیاری کنید. هفته ای یک بار لازم است تا گیاه رزماری را آب دهید. چنانچه رزماری در بیرون از منزل است لازم است تا دو بار به آن آب بدهید.
  • گیاه رزماری بایستی 6 تا 8 ساعت در روز در معرض تابش آفتاب باشد. نکته مهمی که لازم است تا در این بخش بدانید این است که گیاه رزماری در نور روشن می تواند رشد بسیار بهتری را پشت سر بگذارد.
  • زمان مناسب برای کود دادن به گیاه رزماری در بهار است. لازم است تا برای کود دادن از یک فرمول مناسب با نیتروژن بالا بهره بگیرید.
  • در نظر داشته باشید که رزماری دارای بسیاری از خواص است. این گیاه می تواند حافظه را تقویت کند و به مبارزه با سرطان بپردازد. شما می توانید با رعایت نکاتی که گفتیم یک گیاه رزماری را در آپارتمان بکارید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت پرتقال

 رشد گیاه رزماری در منزل در زمستان

زمانی که دمای هوا کم می شود و زمان مناسب فرا می رسد احتمالا گیاه را به درون خانه می آورید. لازم است تا رزماری را در قسمت‌‌‌‌های مرطوب خانه نگه داری نکنید. برای مثال آشپزخانه یا حمام جای مناسبی برای رشد رزماری نیست. زیرا نگهداری این گیاه در این مکان‌‌‌‌ها سبب می شود تا خاک آن کپک بزند.

کاشت رزماری

راه دیگری که لازم است تا خطر کپک زدن را کم کنید این است که جریان هوا را در اطراف گیاه زیادتر نمایید. لذا می توانید جهت نیل به این هدف از یک پنکه استفاده کنید. پنکه را روی دور پایین آن قرار دهید و بگذارید در روز تا چند ساعت روی گیاه را باد بزند.

 همان طور که می دانید اگر گیاه در بیرون از خانه باشد می تواند نور آفتاب را به خوبی دریافت کند. لذا لازم است تا آن را در بخشی از خانه قرار دهید تا بتواند نور آفتاب را دریافت کند. بنابراین حتما باید گیاه را در جایی بگذارید تا از تابش آفتاب به خوبی بهره مند شود. لازم است بدانید که این گیاه برای رشد خوب، نیاز دارد تا در هر روز از نور خورشید مستفیذ شود.

چنانچه دریافتید که جایی که این گیاه را قرار داده اید، نور خورشید را به اندازه کافی به گیاه نمی تاباند لازم است تا یک لامپ فلورسنت را در بالای گیاه روشن کنید تا بتوانید نور به اندازه کافی را به گیاه برسانید.

کاشت رزماری

تکثیر رزماری

رزماری به آهستگی رشد می کند. لذا برای شما راحت تر است که گیاهی از رزماری را بخرید که پرورش یافته است. این کار بهتر از آن است که از ابتدا دانه را بکارید. اما می توانید کار کاشت رزماری را از دانه نیز انجام دهید. در این صورت رزماری می تواند با موفقیت پرورش یابد. همچنین می توانید یک برش از گیاهی که ایجاد کرده اید را برای گلدان جدید بردارید.

بیشتر بخوانید: کود مرکبات‌

 انتقال گلدان گیاه رزماری

 رزماری می تواند تا 48 سال عمر کند. بسیاری از افراد نمی خواهند گیاهی داشته باشند که به ارتفاع 1 متر باشد. لذا این کار به عوض کردن گلدان شما وابسته است. اگر قصد دارید تا گیاه رزماری را بهتر نگهداری کنید می توانید آن را به یک گلدان کوچکتر منتقل کنید.

کاشت رزماری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *