قلمه زدن گل شفلرا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گل شفلرا یکی از گل های آپارتمانی است که به شدت مورد محبوبیت واقع شده است و این روزها طرفدار دارد. در این مقاله سعی داریم توضیحاتی درباره نحوه قلمه زدن گل شفلرا و همچنین شرایط مورد نیاز برای رشد گل شفلرا ارائه کنیم.

شرایط محیطی مورد نیاز گل شفلرا

شرایط اکولوژیکی و نیازهای محیطی برای پرورش و نگهداری گل شفلرا به شرح زیر است:

خاک:  خاک همیشه شروع یک کشت و زراعت بوده است بنابراين باید در انتخاب خاک مناسب دقت کرد.مناسبترین خاک برای رشد گیاه شفلرا، خاک لیمونی است.

نور:  نور افتاب هم همانطور که می‌دانیم به شدت مور  نیاز گیاهان است.گیاه شفلرا برای رشد نیاز به نور غیر مستقیم داشته وبه سایه نسبتاً مقاوم است، ولی توصیه می شود، هر چند وقت یکبار گلدان را به آفتاب صبح منتقل نمایید که البته این کار اختیاری است.

دما: دمای مناسب برای رشد این گیاه بین1۷ تا 27 درجه سانتیگراد است. و هنگامیکه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز دارد.

آبیاری: نیاز آبی گل شفلرا نسبت به بقیه بالا بوده، لازم است خاک را در هر حال مرطوب نگه داشته شود، میزان آبیاری لازم برای این گیاه در تابستان هفته‌ای 3-2 بار و در زمستان هر دو هفته یکبار است.

رطوبت: بهتر است در تمام طول سال هفته‌ای دوبار بر روی برگها گیاه مه‌پاشی کنید. این که هم جذابیت خاصی دارد و هم به رشد گیاه کمک شایانی می‌کند.

کوددهی: گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی و موجود در بازار فروشگاه ها، طبق دستور و نصف میزان توصیه شده، هر دو هفته یکبار تغذیه نمایید.

قلمه زدن گل شفلرا

آفات و بیماریها: کنه های عنکبوتی و شته ها از آفات مهم این گیاه است. برای مبارزه با این آفات، شستن برگهای گیاه با آب و صابون به طور معمول موثر است و با هجوم سنگین تر، شما می توانید با یک حشره کش مانند دیازینون یا مالاتیون یا … مشکل را بر طرف کنید.

هرس: گل شفلرا ممکن است گاهی اوقات نیاز به هرس داشته باشند . به خصوص زمانی که نور کاملا کافی نیست. هرس شفلرا بسیار ساده است. فقط کافیست برگها را از انتهای چسبیده به ساقه با دست جدا کنید .

اگرچه تکثیر گیاه شفلرا با قلمه به راحتی کاشت بذر نیست ولی، این متداول ترین و کاربردیترین روش تکثیر گیاه شفلرا است.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل شمعدانی

چه زمانی برای قلمه زدن گیاه شفلرا مناسب است؟

بهترین زمان برای برداشتن ساقه در اواخر ماه بهار یا اوایل تابستان است. این امر باعث می شود تا شما در فصل گرم ریشه زایی و ریشه دهی کنید و بازیابی گیاه مادر را آسان تر می کند. که البته بعدا به کمک آن میتوانید گیاهی بارور تر را مشاهده کنید.

در روش تکثیر جدای از انتخاب قلمه مناسب و زمان مناسب قلمه زنی ، حفظ و نگهداری گیاه مادر در اولویت قرار دارد.

قلمه زدن گل شفلرا

هر کدام از روش ها را برای تکثیر انتخاب کردید، اطمینان حاصل کنید که گیاه فاقد آفت و بیماری است. چند روز قبل از اقدام به قلمه گیری  کوددهی کرده و تغییرات دیگر را اعمال کنید تا گیاه از هرگونه استرس نجات یابد.

گیاهان شلفلرا ساده ترین گیاه برای تکثیر از طریق قلمه های ساقه نیستند ، اما با توجه به نکات ذکر شده می توانید موفق شوید.

نکات مهم در قلمه زدن گیاه شفلرا

بخشی از ساقه بزرگ و یک گره رشد باید در برش وجود داشته باشد. از نظر آکادمیک این امکان وجود دارد که یک برگ بریده را به آهستگی ریشه بزنید ، اما اینکه آیا می تواند به یک گیاه طبیعی تبدیل شود تردید وجود دارد.

قلمه زدن گل شفلرا

در اینجا مراحل تکثیر گیاه چتر با قلمه های ساقه آورده شده است:

  1. خاک کاشت را آماده کنید. آن را کاملاً مرطوب کرده و با دستان خود مخلوط کنید تا جایی که لکه های خشک وجود نداشته باشد. یک مخلوط گلدان از خاک استاندارد گیاهان آپارتمانی با مقداری ورمیکولیت اضافه شده ، یک ترکیب ریشه ای عالی ایجاد می کند.(خاک مناسب برای قلمه‌‌ها مخلوطی از پرلیت و پیت‌ماس یا کوکوکوپیت است.)
  2. از یک ابزار تیز استفاده کنید که برش تمیز داشته باشد. قیچی تمایل به خرد کردن ساقه دارد. چاقوی تکثیر یا پیوند زدن بهترین است.ابزار خود را با الکل ایزوپروپیل (مالش دهنده) استریل کنید تا از انتشار عوامل بیماریزا به قلمه جوان جلوگیری کنید.
  3. یک قسمت ۱۰ تا بیست سانتی را از ساقه درست بالای یک گره برگ ، ترجیحاً در انتهای آن ببرید. اندازه ساقه باید حداقل قطر مداد باشد.
  4. برگهای پایین را کوتاه کنید. حداقل یک برگ کامل برای ساقه بگذارید.
  5. اگر بلافاصله قلمه را نمی کارید ، آن را در یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید تا از افت رطوبت جلوگیری کند. اجازه ندهید که برش خشک شود.
  6. برای سرعت بخشیدن در ریشه زایی قلمه‌ها می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: پرورش کلم بروکلی

سخن پایانی

به طور کلی در اکثر گیاهان مراحل رشد و تکثیر با یکدیگر متفاوت بوده و شرایط خاصی را باید سپری کرده تا به مرحله تکثیر و باروری برسند. بنابراین باید تمامی موارد بالا با دقت رعایت شوند، تا محصول و گیاهی عالی داشته باشیم.

قلمه زدن گل شفلرا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *