قلمه زدن گل شمعدانی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گل شمعدانی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای هستند. نگهداری آنها آسان است و گیاهانی سخت و بسیار پربار هستند. تکثیر و قلمه زنی آنها نیز بسیار آسان است. به خواندن ادامه دهید تا در مورد تکثیر  و قلمه زنی گل شمعدانی، به ویژه نحوه شروع قلمه زدن گل شمعدانی بیشتر بدانید. در این مقاله کوتاه، نحوه قلمه زدن گل شمعدانی را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

نحوه قلمه زدن گل شمعدانی از قلمه های ساقه

قلمه زدن گل شمعدانی از قلمه ها بسیار آسان است. یکی از امتیازات مهم این است که شمعدانی ها دوره خواب ندارند . آنها به طور مداوم در طول سال رشد می کنند، به این معنی که می توان آنها را در هر زمانی بدون نیاز به انتظار برای زمان خاصی از سال، مانند اکثر گیاهان، تکثیر کرد. گل های شمعدانی پر جنب و جوش اند مورد علاقه باغبانان خانه هستند و به جعبه های پنجره، حاشیه ها و تخت ها رنگ می دهند. سه نوع  گل شمعدانی وجود دارد: نوک مقاوم ( Geranium spp.)، نوع پیچک آویزان ( Pelargonium peltatum )، و شمعدانی باغی ( Pelargonium x hortorum ).

انواع قلمه هایی که از گل شمعدانی می توان گرفت عبارتست از:

 1. تهیه قلمه ساقه
 2. ریشه زایی ساقه ها در آب
 3. ریشه زایی در محیط گلدانی
 4. پیوند

در ادامه بخوانید تا قلمه زدن گل شمعدانی بدانید چقدر آسان است.

تهیه قلمه ساقه

بهترین زمان برای قلمه زدن زمانی است که گیاه رشد جدیدی داشته باشد و قبل از اینکه جوانه بزند، در هر زمانی از فصل رشد است.

اگر شمعدانی های باغی را به صورت یکساله پرورش می دهید، قلمه زدن در پاییز قبل از محو شدن گیاهان به این معنی است که قلمه های جدیدی را برای کاشت در بهار خواهید داشت.

قلمه زدن گل شمعدانی

نحوه انجام قلمه گرفتن از گیاه شمعدانی به شرح زیر است :

 1. ساقه ای محکم با برگ های سالم انتخاب کنید. سعی کنید از رشد جدیدترین و سست ترین ساقه ها و ساقه های قدیمی تر و چوبی و همچنین ساقه هایی که شاخ و برگ های تغییر رنگ داده یا آسیب دیده دارند اجتناب کنید.
 2. از کارد تمیز و تیز یا یک تیغه خوب برای برش دادن ساقه استفاده کنید.
 3. برش را درست زیر یک گره برگ و چهار تا شش اینچ از نوک ساقه پایین بیاورید.
 4. شاخ و برگ های پایینی را جدا کنید، دو یا سه برگ در بالای آن باقی بمانید، بنابراین شما سه تا چهار اینچ ساقه خالی داشته باشید. جوانه های گل یا برگ را حذف کنید، زیرا ممکن است انرژی را از تشکیل ریشه دور کنند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت زرشک

ریشه زایی ساقه ها در آب برای قلمه زدن گل شمعدانی

 1. ساقه را در یک شیشه یا شیشه تمیز و شفاف به عمق چهار تا شش اینچ قرار دهید.
 2. شیشه را با آب به اندازه ای پر کنید که ساقه اصلی را بپوشاند، اما نه به اندازه ای که برگ ها را لمس کند.
 3. روی طاقچه آفتابگیر در مکانی قرار دهید که دمای متوسط ​​65-75 درجه فارنهایت را حفظ کند.
 4. برای تازه نگه داشتن آب آن را روزانه عوض کنید. پس از حدود چهار هفته، شما باید رشد ریشه ها را در پایین ساقه مشاهده کنید.

قلمه زدن گل شمعدانی

ریشه زایی در گلدان برای قلمه زدن گل شمعدانی

 1. یک روش جایگزین استفاده از محیط گلدان استریل به جای آب است.
 2. یک ظرف تمیز با سوراخ های زهکشی خوب و عمق چهار تا شش اینچ انتخاب کنید.
 3. ظرف را تا حدود یک و نیم اینچ زیر لبه پر کنید. در صورت تمایل می توانید انتهای بریده شده ساقه را به پودر هورمون ریشه زایی آغشته کنید.
 4. یک سوراخ ایجاد کنید و ساقه را در محیط گلدان قرار دهید و آن را به اندازه ای پایین فشار دهید که تمام مکان هایی که برگ ها برداشته شده اند را بپوشاند، زیرا ریشه ها از این گره های برگ تشکیل می شوند.
 5. محیط گلدان را در اطراف ساقه محکم کنید تا محکم شود.
 6. آب را کاملا لبریز کنید و در مکانی با دمای متوسط ​​65-75 درجه فارنهایت و نور شدید خورشید قرار دهید. در صورت تمایل می توانید از تشک حرارتی استفاده کنید و نور را رشد دهید.
 7. محیط گلدان را کمی مرطوب نگه دارید اما هرگز اجازه ندهید که خیس شود یا کاملا خشک شود.
 8. برخی از مردم دوست دارند با قرار دادن یک کیسه پلاستیکی شفاف روی گلدان، یک گلخانه کوچک برای قلمه ایجاد کنند. این یک راه هوشمندانه برای حفظ دمای مناسب محیط و رطوبت مورد نیاز است.
 9. اگر این روش را انتخاب کردید، حتما کیسه را ببندید یا گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید وگرنه ممکن است بیش از حد گرم شود.

قلمه زدن گل شمعدانی

پیوند گل شمعدانی و قلمه زدن گل شمعدانی

 1. هنگامی که ریشه ها را از داخل ظرف شفاف یا شاخه های جدید روی ساقه های رشد کرده در محیط گلدان مشاهده کردید، متوجه خواهید شد که قلمه های شما در حال رشد هستند.
 2. زمانی که ریشه ها یک یا دو اینچ طول دارند یا در قلمه های گلدانی خود شاهد رشد برگی جدید هستید، می توانید فرآیند عادت دادن آنها به فضای باز را شروع کنید، فرآیندی که به آن سخت شدن می گویند.
 3. اگر قلمه های خود را در پاییز برداشتید، مطمئن شوید که صبر کنید تا تمام خطر سرمازدگی برطرف شود.
 4. گیاهان را به مدت یک هفته هر روز چند ساعت بیرون بگذارید. ابتدا آنها را در مکانی سرپوشیده قرار دهید و به تدریج در فضای باز قرار دهید. از هر روزی که آب و هوای نامناسبی در پیش بینی وجود دارد بگذرید.
 5. در پایان هفته، زمان تکمیل فرآیند تکثیر با کاشت قلمه های ریشه دار و جوانه زده خود در باغ است و این واقعا سرگرم کننده است که یک نهالستان در داخل خانه داشته باشید در حالی که زمین بیرون منجمد است.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد کاشت نخود فرنگی

سخن پایانی

در این مقاله به تکثیر  و قلمه زدن گل شمعدانی پرداختیم. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید قلمه زدن گل شمعدانی را امتحان کنید و از تکثیر این گل زیبا لذت ببرید.

قلمه زدن گل شمعدانی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *