بررسی مراحل کاشت و کوددهی کلم بروکلی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بررسی مراحل کاشت و کوددهی کلم بروکلی : از گیاهان بسیار مفید با خاصیت فراوان می‌توان به کرم بروکلی اشاره کرد. این گیاه سرشار از آهن و اکسیدان است. این منبع غنی از مواد غذایی را می‌توان به صورت خام و پخته استفاده نمود.

شما باغدار محترم برای کشت کلم بروکلی می‌توانید با برنامه کودی مناسب و نگهداری صحیح آن به محصولی مرغوب با انبارداری بالا دست پیدا کنید. اما برلی به دست آوردن این مهم رعایت نکاتی ضروری است که در این مقاله از سایت آل کود به آن اشاره می‌کنیم. برای برست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این گیاه مفید با ما همراه باشید.

 

 مراحل کاشت و نيازهاي کلم بروکلی

کود 10X شوک

در مورد کود آمریکایی شوک بیشتر بدانیم

 

دمای مناسب کلم بروکلی

دمای مناسب برای رشد کلم بروکلی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است. زمانی که گیاه گل خود را تشکیل داده و شروع به رشد نهایی می‌کند دمای زیر صفر درجه سانتیگراد به آن آسیب جدی وارد می‌کند.

البته در زمان ککاشت شما باید با توجه به نوع کلم بروکلی که کاشته‌اید میزان دما را تشخیص دهید. چنانچه کلم بروکلی شما زود کشت و میان کشت باشد به دوره سرما احتیاج ندارد، اما اگرنوع دیرکشت باشد نیاز دارد که یک دوره سرمای زمستان را گذرانده تا به رشد کامل خود برسد.

بهترین کود کلم بروکلینحوه کاشت کلم بروکلی

در هنگام کاشت بذر بروکلی گیاه نیاز به نور مستقیم خورشید و یا نور لامپ دارد. بعد از اینکه جوانه‌ها به ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر رسیدند شما می‌توانید کلم بروکلی را از خزانه خارج کرده و به باغ اصلی انتقال داده و با عمق بیشتری بکارید.

داشتن دمای یکنواخت به بروکلی کمک می‌کند تا محصولی با کیفیت عرضه کند. در شب روی آنها را با محفظه‌ای مانند پلاستیک بپوشانید تا آسیب نبیند، همچنین هنگامی که کلم بلوکلی چند شاخه می‌شود آنها را از یکدیگر جدا کنید تا مجدداً رشد کنند.

 

بهترین کود کلم بروکلی

 

درباره کود آمریکایی بیشتر بدانیم

زمان کاشت کلم بروکلی

در زمان کاشت کلم بروکلی بهتر است دما تعادل داشته باشد، بهترین زمان اواخر تابستان یا اوایل پاییز است. بعد از اینکه کاشت انجام شد ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد تا گیاه جوانه زنی خود را آغاز کند. برداشت محصول بروکلی نیز می‌تواند ۷۵ تا ۸۰ روز بعد از کاشت محصول باشد.

 

خاک

خاک کلم بروکلی باید همیشه مرطوب باشد، همچنین خاک سبک بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. شما با استفاده از کمپوست می‌توانید حاصل خیزی خاک را افزایش داده و خاک را سبک کنید.

چنانچه می‌خواهید محصول شما با کیفیت و ترد باشد هر ماه یک بار گیاه را با کود کامل مانند کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی کود دهی نمایید. ph مناسب خاک مورد نیاز کلم بروکلی باید بین ۶ تا۸/۶  باشد.

پرورش کلم بروکلینگهداری و مراقبت

برای رشد کلم بروکلی شما نیاز دارید که خاک حاصلخیزی داشته باشید، در نتیجه باید با کوددهی مناسب آن را تجهیز کرده، علف‌های هرز را همواره از بذرها دور کنید و خاک را با رطوبت متعادل نمایید.

برای اینکه درصد رشد بذرها را تا حدوداً ۴۰ درصد افزایش دهید دو روز قبل از کشت بذرها را در آب بگذارید. آبیاری کلم بروکلی باید به این گونه باشد که خاک همیشه مرطوب بوده اما برگ‌ها را آبیاری نکنید زیرا به سرعت پوسیده خواهند شد.

 

پرورش کلم بروکلی

برداشت کلم بروکلی

کلم بروکلی در قسمت وسط خود غنچه‌هایی دارد که شکفته نشده و به هم چسبیده هستند، رنگ آن نیز سبز است. این غنچه‌های به هم فشرده شده با ساقه‌ای محکم نگه داشته شده‌اند. قسمت خوردنی گیاه دقیقاً ساقه و غنچه‌های به هم چسبیده است.

با جدا کردن این قسمت که حدوداً به ۱۳ تا ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد به سرهای دیگر گیاه فرصت می‌دهید تا دوباره رشد کرده و بتوانید برداشت‌های مکرری از آن داشته باشید.

کود با کیفیت کلم بروکلی کود مناسب کلم بروکلی

شما می‌توانید از کود ارگانیک و یا کود شیمیایی برای پرورش کلم بروکلی استفاده نمایید. کودهای شیمیایی به سرعت آزاد شده و وارد خاک می‌شوند اما کودهای ارگانیک ته‌تر و در زمان طولانی‌تر به زمین تزریق می‌شوند. باید با مقدار مناسب از کود مناسب کلم را کوددهی کنید. زیرا کود زیاد باعث از بین رفتن کلم بروکلی خواهد شد.

می‌توانید از کودهای دارای مواد مغذی که ریشه زا نیز هستند در ابتدای فصل کاشت برای گیاه استفاده نمایید. بهتر است از یک کود مایع که استفاده آن نیز آسان است در این زمان بهره ببرید. همچنین بعد از کوددهی حتماً گیاه را آبیاری کنید تا کاملاً جذب ریشه شود.

از آنجا که کلم بروکلی به مواد غذایی چون: نیتروزن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد و روی احتیاج دارد می‌توانید با استفاده از یک کود کامل مانند کود شوک در ایکس آمریکایی تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز کلم بروکلی را در اختیار گیاه بگذارید. این کود شما را از خرید سایر کودها بی‌نیاز کرده و تاثیر بسیار زیادی در رشد و کیفیت محصول برداشتی شما خواهد داشت.

 

پرورش کلم بروکلی

 ۶ نکته در مورد برداشت سر بزرگ کلم بروکلی

  • در طول رشد کلم بروکلی هر ۳ تا ۴ هفته یک بار زمین را با استفاده از کود پوسیده، پودر خون، کنجاله پنبه یا دیگر مواد آلی کوددهی کنید.
  • بهترین آب برای کلم آب باران است، اما اگر در منطقه کم باران هستید زمین را یک تا یک و نیم اینچ آبیاری کنید.
  • از مالچ های ارگانیک مثل کاه یا چمن بریده برای جلوگیری از گرمای بیش ازحد کلم جلوگیری کنید.
  • اگر منطقه شما سردسیر است از مالچ پلاستیکی برای نگه داری دما استفاده کنید. همچنین حواستان به رطوبت زیاد باشد که باعث ظاهر شدن حلزون‌ها و آسیب به گیاهان خواهد شد.
  • خاک های خیلی اسیدی یا با قلیایی زیاد به گیاه تان آسیب می‌زند.
  • شما باید برای به دست آوردن کلم بروکلی با کیفیت از واریته ی مخصوص منطقه خود استفاده کنید تا بهترین رشد را داشته باشد.

اثر کود بر روی کلم بروکلی

جمع بندی

همانطور که در مقاله به آن اشاره کردیم از گیاهانی با تغذیه بسیار سنگین و دارای مواد مغذی زیاد کلم بروکلی است. این گیاه قابلیت این را دارد که آن را در باغ یا خانه پرورش دهید که در هر دو صورت شما باید موارد گفته شده را رعایت نمایید.

در این مقاله از سایت آل کود به بررسی نیازهای کلم بروکلی و کود مناسب جهت به دست آوردن گیاهی با کیفیت، بازار پسند و با ماندگاری بالا اشاره کردیم. چنانچه در مورد کلم بروکلی و تهیه کود مناسب آن احتیاج به مشاوره دارید می‌توانید با کارشناسان آل کود تماس برقرار نمایید.

پرورش کلم بروکلی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *