عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاکتوس یکی از زیباترین گیاهانی است که می‌تواند در محیط‌های مختلف، بدون هیچ مشکلی به رشد خود ادامه دهد. این گیاه مقاومت زیادی در برابر شرایط سخت دارد و به همین علت هم می‌توانید تا مدت‌های زیادی از آن بهره بگیرید. گیاه کاکتوس نیز مانند سایر گیاهان، برای دریافت مواد مغذی به کوددهی مناسب احتیاج دارد و باید هر چند وقت یک بار، با استفاده از کودی طبیعی، آن را تغذیه کنید. عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس یک انتخاب مناسب است که می‌توانید به‌ سادگی از آن بهره بگیرید و شادابی گیاه‌تان را چندین برابر کنید.

کود جلبک دریایی به‌ طور معمول ساختار طبیعی دارد و می‌تواند جلوی آسیب رسیدن به گیاه کاکتوس را تا حدود زیادی بگیرد. این کود ارگانیک حاوی املاح و مواد مغذی بسیار ضروری برای گیاه است و هیچ‌گونه آسیبی هم به محیط‌ زیست وارد نمی‌کند. دقت داشته باشید؛ کود جلبک دریایی اگر به‌ صورت عالی مصرف شود می‌تواند نتایج بسیار چشمگیری را به‌ دنبال داشته باشد و کمک کند گیاهان زیباتر و جذاب‌تری داشته باشید.

نحوه کوددهی کاکتوس با استفاده از عصاره جلبک دریایی

کوددهی کاکتوس با استفاده از این کود مغذی اصلا کار دشواری نیست و هر کسی می‌تواند خیلی سریع با کمک آن، گیاه خود را تقویت کند. برای انجام کوددهی کاکتوس کافی است عصاره جلبک دریایی را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا محلولی رقیق به دست آید‌.

پس‌ از آن می‌توانید کود آماده شده را به‌ صورت مستقیم به خاک اضافه کنید و یا این‌ که با استفاده از آب‌پاش یا یک اسپری مناسب، آن را به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید تا سریع جذب شود و اثر خود را به جای بگذارد.

خرید کود جلبک دریایی 

بهترین زمان برای کوددهی کاکتوس

به‌ طور معمول بهتر است هر 2 هفته 1 بار، کود مغذی عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس را به صورت برگ پاشی یا خاکی مصرف کنید. کوددهی گیاه کاکتوس بهتر است در زمان رشد گیاه آغاز شود و به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده نیز ادامه داشته باشد. در نظر داشته باشید؛ استفاده نامناسب و بدون برنامه‌ ریزی از این کود اصلا مناسب نیست و می‌تواند به سلامت گیاه آسیب وارد کند.

بنابر این سعی کنید به زمان کوددهی گیاه حتما توجه داشته باشید و نسبتا به این مسئله، بی‌تفاوت نباشید. همچنین بهتر است بدانید؛ گیاه کاکتوس در فصل‌ استراحت به کوددهی نیازی ندارد و نباید در این زمان، کار کوددهی را انجام دهید زیرا ممکن است به سلامت گیاه آسیب وارد شود.

عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس

نکات مهم برای کوددهی کاکتوس

 • دقت داشته باشید؛ کوددهی گیاه کاکتوس هنگام تعویض گلدان اصلا کار مناسبی نیست زیرا در این زمان گیاه خیلی به گلدان جدید عادت نکرده‌ است و ممکن است رشد آن متوقف شود. بنابر این بهتر است حدود 2 ماه بعد از تعویض گلدان، کار کوددهی را انجام دهید.
 • به‌ طور معمول مصرف کود بیش‌ از اندازه می‌تواند به کاکتوس‌هایی که جوان هستند و تازه شروع به رشد کرده‌اند، آسیب وارد کنند. به همین علت سعی کنید این کار را به‌ صورت اصولی و با دقت بالایی انجام دهید.
 • عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس را پیش از مصرف حتما با آب بدون کلر و تصفیه‌ شده مخلوط کنید تا غلظت مناسبی داشته باشد. زیرا عصاره جلبک دریایی به‌ تنهایی غلظت بسیار بالایی دارد و اگر آن را به‌ تنهایی مصرف کنید ریشه گیاه‌تان می‌سوزد و از بین می‌رود.
 • گیاهان کاکتوس ممکن است خیلی سریع دچار بیماری‌‌های مختلف شوند، به همین خاطر هر زمانی احساس کردید سلامت گیاه‌تان در خطر است، حتماً از عصاره جلبک دریایی بهره بگیرید و کار کوددهی را به‌ صورت منظم ادامه دهید تا تمام علائم بیماری از بین بروند.
 • دقت داشته باشید؛ نیاز تغذیه تمام کاکتوس‌ها به یک صورت نیست و شما باید با توجه به عوامل مختلفی کار کوددهی را انجام دهید. بنابر این سعی کنید این کار را به‌ صورت خودسرانه انجام ندهید و حتما نیاز گیاه‌تان را در نظر بگیرید.
 • تا حد امکان عصاره جلبک دریایی را با سایر کودها و سموم مخلوط نکنید و از آن به‌ تنهایی استفاده نمایید. اگر زمانی هم قصد داشتید آن را با کودهای دیگر مخلوط کنید، حتماً از کارشناسان کشاورزی یا افراد باتجربه مشورت بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

مزایای عصاره جلبک دریایی برای گیاه کاکتوس

 • این کود مغذی می‌تواند جوانه زنی گیاه را تا حدود زیادی افزایش دهد و کمک کند رشد ریشه نیز بیشتر شود.
 • عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس مانند یک تغذیه کامل عمل می‌کند و هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای برای گیاه به‌ جای نمی‌گذارد.
 • مصرف مناسب و به‌ اندازه از این کود موجب افزایش جذب مواد غذایی و عناصر مفید توسط خاک می‌شود و عملکرد کاکتوس را نیز تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.
 • با مصرف کود جلبک دریایی، مقاومت کاکتوس در برابر بیماری‌ها، سرما، یخ‌زدگی، کم‌آبی، آفات، حشرات و دیگر شرایط پرتنش افزایش می‌یابد.
 • این کود مغذی کمک می‌کند تهویه خاک بهبود یابد و ریشه گیاه نیز تحت فشار نباشد.
 • اگر زمانی کاکتوس‌تان دچار آفات یا بیماری‌هایی همچون؛ شته، شپشک سپر دار، کنه‌ها، شپشک آرد آلود، بیماری‌های قارچی، حلزون‌های صدف دار و بی‌صدف شدند، می‌توانید با کمک این کود ارگانیک، آن‌ها را از بین ببرید و اجازه ندهید آسیبی به سلامت گیاه‌تان وارد شود.
 • عصاره جلبک دریایی می‌تواند به بهترین شکل ممکن شوری خاک را اصلاح کند و تمام ناخالصی‌های موجود در آن را نیز از بین ببرد.
 • با مصرف به‌ اندازه و مناسب این کود طبیعی می‌توانید رطوبت موجود در خاک را افزایش دهید و اجازه ندهید ریشه گیاه دچار آسیب شود.
 • اگر عصاره جلبک دریایی را در زمان‌های مناسب و به صورت صحیح مصرف کنید، می‌توانید تعداد باکتری‌های مفیدی که در خاک هستند را افزایش دهید و کمک کنید خاک، ساختار حاصلخیزتری داشته باشد.

سخن پایانی

به طور معمول عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس بسیار مفید است و مزایای فوق‌ العاده‌ای دارد اما باید هنگام انجام کار کوددهی به اصول و نکات مهمی که در این مقاله ذکر شد، توجه داشته باشید و از آن به‌ صورت صحیح بهره بگیرید. همچنین سعی کنید عصاره جلبک دریایی را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و سراغ محصولات بی‌کیفیت نروید. زیرا محصولات بی‌کیفیت و نامرغوب، عملکرد و خواص عالی ندارند و ممکن است با مصرف آن‌ها به‌ سلامت گیاه‌تان آسیب وارد شود.

عصاره جلبک دریایی برای کاکتوس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *