سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته یکی از عناصر مفید برای گیاهان است و دومین عنصر فراوان در پوسته زمین است. این کود باعث افزایش ضخامت، سفتی و ایستادن برگ‌های گیاه می‌شود و این باعث افزایش نفوذ نور به درخت و در نهایت افزایش عملکرد گیاه می‌شود.

اهمیت سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

 • سیلیسیم استحکام دیواره سلولی آوند چوبی را افزایش داده و در نتیجه مقاومت در برابر فشار را افزایش داده و مقاومت گیاه را در برابر شرایط خشکی افزایش می‌دهد.
 • سیلیسیم همچنین با افزایش جمعیت موجودات میکروسکوپی خاک، حاصل‌خیزی خاک را افزایش می‌دهد.
 • سیلیسیم رشد رویشی را افزایش می‌دهد و ماده خشک بیشتری تولید می‌کند و بر کیفیت و عملکرد دانه تأثیر می‌گذارد.
 • استفاده از سیلیسیم باعث افزایش شاخص‌های رشد می‌شود.
 • ذخیره و افزایش سیلیسیم در دیواره سلولی باعث می‌شود که برگ‌ها برآمده‌تر و سایه کم‌تری داشته باشند که در نتیجه فتوسنتز افزایش یافته و در نهایت منجر به افزایش عملکرد می‌شود.
 • سیلیسیم مقاومت گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد.
 • سیلیسیم باعث افزایش فتوسنتز و کاهش پوسیدگی در گیاه می‌شود.
 • سیلیسیم نقش مهمی در افزایش تعادل بین عناصر غذایی دارد.
 • سیلیسیم تنش شوری را در گیاهان کاهش می‌دهد.
 • سیلیسیم در کاهش آلودگی محیطی و سمیت گیاهان نقش دارد.
 • سیلیسیم ماندگاری و نگهداری محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پستهسیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته در افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی

سیلیس با کنترل تبخیر و تعرق و افزایش ضخامت دیواره سلولی گیاه، مقاومت گیاه را در برابر تنش‌های محیطی مانند گرما، خشکی، آفتاب سوختگی و کم آبی افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای بادام

نقش سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته در افزایش مقاومت گیاه به بیماری‌ها

سیلیکون با افزایش ضخامت کوتیکول و تقویت دیواره سلولی از نفوذ هیف‌های قارچی و رشد آن جلوگیری می‌کند و مقاومت و تحمل گیاه را در برابر بیماری‌های قارچی افزایش می‌دهد.

اهمیت سیلیکات پتاسیم 70 درصد در افزایش تعادل بین مواد مغذی

سیلیسیم توانایی استفاده از فسفر را افزایش می‌دهد و توانایی استفاده بیش از حد از نیتروژن را در گیاه کاهش می‌دهد، همچنین سیلیسیم تجمع بیش از حد فسفر را که باعث مسمومیت گیاه می‌شود کاهش می‌دهد و از کمبود ناشی از فسفر زیاد جلوگیری می‌کند.

کودهای حاوی سیلیس به صورت مایع با فرمول سیلیکات پتاسیم در بازار موجود است. یکی از مهم‌ترین مزایای کودهای مایع سیلیس دار مانند سیلیکات پتاسیم، کاهش شسته شدن کودهای نیتروژن و افزایش راندمان استفاده از آن توسط گیاهان است.

فواید محلول‌پاشی سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

محلول‌پاشی سیلیکات پتاسیم در گرمای تابستان اثرات آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد.

همچنین محلول‌پاشی سیلیکات پتاسیم باعث کاهش سقط جنین در پسته می‌شود.

با توجه به اینکه دمای زمین روز به روز در حال افزایش است، اثرات زیادی از جمله آفتاب سوختگی بر محصولات کشاورزی به ویژه درختان پسته دارد. میوه های آفتاب سوخته سقط می‌شوند و هسته‌دار و نیمه دانه می‌شوند. گاهی در شرایط آفتاب سوختگی پوست استخوانی میوه پسته از بین می‌رود و قسمتی از میوه که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد نکروزه و سیاه می‌شود و در بین ارقام تجاری، رقم اکبر بیشترین مقاومت را به آن دارد که در معرض آفتاب سوختگی است.

علل آفتاب سوختگی

خشک شدن شاخه‌های درختان به دلیل ضعف و بیماری باعث از بین رفتن شاخ و برگ و در نتیجه نور مستقیم خورشید باعث آفتاب سوختگی می‌شود.

زمانی که فاصله درختان روی ردیف‌ها کم باشد و ردیف‌های درختان در طول رشد مغز در جهت باد غالب نباشند، فاصله نزدیک بین درختان باعث حرکت هوای بسیار گرم در سطح خاک می‌شود و در نتیجه هوای گرم مجاور خوشه باعث تشدید می‌شود.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پستهکمبود کلسیم ناشی از منیزیم زیاد در محلول خاک می‌تواند یکی دیگر از دلایل آفتاب سوختگی باشد. میوه پسته به دلیل داشتن بافت استخوانی به کلسیم بیشتری نیاز دارد. ممکن است کمبود کلسیم درخت در برگ‌ها ظاهر نشود اما مقدار کلسیم آن برای میوه کافی نباشد. میوه‌هایی که فاقد کلسیم هستند نسبت به آفتاب سوختگی حساس‌تر هستند.

محلول‌پاشی سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته در گرمای تابستان عوارض آفتاب سوختگی را تا 85 درصد کاهش می‌دهد.

نقش سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته در مبارزه با پسیل پسته

پسیل یکی از آفات مهم درختان پسته است که یکی از آفات مکنده است و با دفن خرطوم خود در فضای بین سلولی از شیره گیاه تغذیه می‌کند. و در نهایت منجر به کاهش عملکرد درختان پسته می شود. استفاده از کودهای حاوی سیلیس مانند سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته با تقویت دیواره سلولی و رسوب‌گذاری در فضای سلولی از تغذیه حشراتی مانند پسیل جلوگیری می‌کند.

زمان استفاده از کودهای سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

این کود را می‌توان به عنوان کود آبیاری و محلول‌پاشی هر 20 روز از زمان 8 برگی گیاه تا زمان برداشت استفاده کرد. در مورد کود آبیاری مصرف سیلیکات پتاسیم بین 8 تا 10 لیتر در هکتار و استفاده از محلول‌پاشی 3 لیتر در هزار لیتر آب می‌باشد.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پستهمخلوط کردن کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

نمی‌توان کودهای سیلیکات پتاسیم را با سموم و کودهای دیگر مخلوط کرد و حتی الامکان باید از اختلاط آن‌ها خودداری شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که سیلیکات پتاسیم با کلسیم رقابت می‌کند بنابراین در مواقعی که گیاه به کلسیم نیاز دارد مانند زمان ارزن و عدس پسته از سیلیکات پتاسیم استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای توت

این کود حاوی سیلیس بالایی است  بنابراین نحوه استفاده آن به این صورت است که باید در ظرف کوچکی با آب رقیق شود و خوب هم‌زده شود و در نهایت به مخزن سمپاش اضافه شود. میزان مصرف این کود 3 لیتر در هزار لیتر آب می‌باشد.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *