کود 36 12 12 برای توت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده از کودهای 36 12 12 در کشاورزی و باغداری امروزه رواج زیادی دارد و کشاورزان استفاده از آن را ضروری می‌دانند. این کودها از گروه  کودهای NPK هستند. کود 36 12 12 از مهم ترین کودهای شیمیایی است که برای درختان استفاده می‌شود. در ادامه با تاثیرات کود 36 12 12 برای توت آشنا خواهید شد.

کود ۱۲۱۲۳۶ چه ویژگی هایی دارد؟

 کودهای NPK که به آن ها کود کامل هم گفته می‌شود، یکی از مهم ترین کودها و پرکاربرد ترین آن ها در کشاورزی به شمار می‌روند و علت آن این است که در ترکیب آن ها سه عنصر مهم و اساسی برای گیاهان که نیتروژنN  فسفرP و پتاسیمK هستند،وجود دارد. از این عنصرها برای کمک به رشد و پرورش گیاهان مختلف استفاده می‌کنند و ضروری هستند.

کود 36 12 12 برای توتترکیب کودهای NPK جبه شکلی است که برای همه نوع گیاه قابل استفاده باشند. عملکرد کود NPK در قسمت های مختلف گیاه قابل مشاهده است و باعث می‌شود گیاه رشد مناسب و کافی داشته باشد. این کود با تامین عنصرهای اصلی رشد و نمو گیاه، نقش مهمی در پرورش گیاهان دارد.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای آلو

عنصر نیتروژن موجود در این کود باعث افزایش رشد برگ و در گیاهان جوان و نهال ها موجب جوانه زنی بیشتر می‌شود. فسفر در افزایش رشد ریشه و  تسریع مرحله  گلدهی و میوه دهی نقش مهمی دارد. عنصر پتاسیم هم روی عملکرد گیاه در تمام بخش ها اثرگذار است و به نوعی عنصر کیفیت گیاه محسوب می‌شود.

کودهای NPK با ترکیب های مختلف و متفاوتج تولید می‌شوند و با توجه به  شرایط خاک و عنصرهای موجود در آن، استفاده می‌شوند. نوع ترتیب عناصر در کودهای NPK مختلف با هم متفاوت است و نامگذاری کودها بر اساس درصد عناصر موجود انجام می‌شود. به طور مثال کود ۱۲۱۲۳۶ در ترکیبات خود دارای  ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد نیتروژن و فسفر است. درصد کمی از عنصرهای میکرو یا ریز مغذی هم در ترکیب این کود به استفاده شده است به همین دلیل به این کودها کامل می‌گویند چون شامل تمامی عنصرهای مهم و ضروری مورد نیاز گیاه می‌شوند. گیاهان در هر مرحله از دوره رشد به انواع مختلفی از کودها نیاز دارند. به همین دلیل انتخاب نوع کود باید با توجه به  شرایط  خاک و آب و اقلیم صورت بگیرد.

کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود NPK با پتاسیم بالا است که پتاس بالا هم محسوب می‌شود. این کود جبیشتر در مراحل ابتدایی رشد گیاه و نیز در زمان گلدهی و شروع میوه دهی برای گیاه استفاده می‌شود و برای باروری و تولید محصول درخت مهم و ضروری است.

کود 36 12 12 برای توتمزایای کود 36 12 12 برای گیاه

مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ به طور خلاصه و کلی در همه گیاهان و درختان این موارد هستند:

  • تقویت و افزایش رشد ریشه ها، تاثیر روی گستردگی بیشتر آن ها درخاک و افزایش مقاومت ریشه در برابر یخبندان، سرما و گرمای شدید
  • استحکام بخشیدن به اندام های مختلف گیاهان مثل ساقه و شاخه ها و همچنین برگ ها
  • تسریع انجام فعالیت های گیاه مثل فتوسنتز، جذب آب، انتقال مواد مغذی
  • افزایش سازو کار گیاه و تولید پروتئین و قند بیشتر در قسمت های مهم گیاه
  • مقاوم شدن گیاه در برابر عوامل مضر و‌ تنش زا مثل آفات و حشرات و حفظ گیاه در برابر بیماری ها

درخت توت

توت یکی از درختان مثمر است که مقاومت خوبی دارد و به راحتی در بیشتر مناطق رشد می‌کند و میوه می‌دهد. میوه توت در تابستان می‌رسد و خاصیت و کابردهای زیادی نیز دارد. درخت توت نسبت به سرما و گرمای هوا مقاوم است. این درخت از تیره انجیریان است و میوه های خوشه ای شکل با دانه های ریز کروی دارد. این درخت ارقام مختلفی دارد و میوه آن به رنگ های مختلف زرد، سبز و قرمز دیده می‌شود‌. شرایط ساده رشد این درخت باعث شده تا در پارک و فضاهای سبز و در کنار خیابان ها دیده شود.

شرایط محیطی لازم برای رشد این درخت ارتفاع، نور کافی، دمای مناسب تا ۳۵ درجه و خاک مناسب هستند. نیاز این درخت به آبیاری کم است و بارش هایی که صورت می‌گیرد بخش زیادی از رطوبت مورد نیاز درخت را تامین می‌کند. راه های پرورش و تکثیر درخت توت، کاشت بذر، پیوند زدن و قلمه زدن است. از درخت توت استفاده های زیادی می‌شود. از برگ این درخت برای تغذیه کرم های ابریشم استفاده می‌شود. از میوه آن به صورت تازه استفاده می‌کنند و از خشک شده آن هم به عنوان تنقلات استفاده می‌شود.

کود 36 12 12 برای توتکوددهی توت

درخت توت بسیار کم توقع است و به کوددهی زیادی نیاز ندارد اما تامین عناصر مهم برای آن میزان محصول و کیفیت آن را افزایش می‌دهد. کوددهی به روش چالکود روش مناسبی برای این درختان است.

بیشتر بخوانید: زمان کوددهی یونجه

کود 36 12 12 برای توت

کود 36 12 12 برای توت مفید است با وجود اینکه این درخت نیاز تغذیه ای کمی دارد اما کود ۱۲۱۲۳۶ به دلیل داستن پتاسیم بالا مقاومت درخت را افزایش می‌دهد و همچنین باعث می‌شود ریشه های درخت در خاک تثبیت شوند. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ علاوه بر افزایش رشد درخت باعث می‌شود میوه ای با کیفیت از نظر طعم و رنگ و اندازه به ثمر برسد و درخت باردهی بالایی داشته باشد. کود ۱۲۱۲۳۶ را می‌توان به شکل چالکود در اطراف درخت استفاده کرد و یا با محلول پاشی روی برگ های درخت استفاده شود.

کود 36 12 12 برای توت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *