قلمه زدن گل همیشه بهار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گل های همیشه بهار، گلهای زیبایی هستند که اولین انتخاب هر باغبانی برای پرورش گل های زینتی است. وقتی نوبت به کاشت آن به تنهایی می رسد،اکثر گونه های گل همیشه بهار یکساله هستند، اما به نظر می رسد که این گیاه یکساله چند ساله است. برای اینکه کاشت و پرورش آن ها را شروع کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دانه های آنها را برای کاشت ذخیره کنید و در مکان و موقعیت زمانی مناسب کشت خود را انجام دهید. شما می توانید آنها را در طول سال پرورش دهید، اما بهترین زمان انتقال بین زمستان به تابستان است. امروز در مورد تمام حقایق مورد نیاز برای رشد گل همیشه بهار از قلمه های تازه صحبت خواهیم کرد.

آیا می دانید که بهترین زمان برای پرورش گل همیشه بهار در هند چه زمانی است؟

 بهترین زمان برای کاشت گل همیشه بهار در هند بین مه تا جولای است. نکته ای باید به آن توجه کنید این است که شما می توانید گل همیشه بهار را فقط با استفاده از قلمه ها پرورش دهید و سایر روش ها برای پرورش این گیاه مناسب نیستند.

نکاتی که باید در پرورش گل همیشه بهار رعایت کنید

  • خاک اطراف قلمه ها را محکم کنید. کل گلدان را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. چاپستیک ها را در محیط مسیریابی بچسبانید تا کیسه نیفتد. روی آن را با یک کش ببندید تا یک اثر گلخانه ای ایجاد کرده باشید.
  • گلدان را در مکانی گرم و روشن به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. هر سه تا چهار روز یک بار کیسه را باز کنید و به اندازه کافی آبیاری کنید تا محیط ریشه زایی مرطوب بماند. پس از پر کردن آن از آب در کیسه را ببندید. معمولاً چند هفته طول می کشد تا قلمه ها ریشه دار شوند.

قلمه زدن گل همیشه بهار

چرا بهتر است که گل همیشه بهار را از طریق قلمه زدن پرورش دهیم؟

در واقع، گیاهانی که از قلمه ها رشد می کنند، سالم تر از نهال ها هستند و همچنین مزیت تجاری کاشت گل همیشه بهار برای قلمه زدن، می تواند دلیل اصلی اجرای این روش است. در نهایت، ما می‌توانیم گیاهان یکسان و منظمی را از گیاه موجود با قلمه‌های آن پرورش دهیم.

یکی دیگر از مزایای کاشت قلمه، زمان گلدهی است. در واقع این گیاهان نسبت به سایر گیاهان 30 درصد زمان کمتری برای شکوفه دادن نیاز دارند. حتی می توانید در فصل شکوفه دادن از قلمه ها گیاهان جدیدی بسازید، این مورد هم یکی دیگر از مزیت های آن می باشد.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل قاشقی

بهترین زمان برای کاشت قلمه گل همیشه بهار

جوانه زنی بذر گل همیشه بهار، برای اوایل تابستان زمانی که دمای آن زیر 25 درجه سانتیگراد است یعنی از اواسط نوامبر تا پایان ژانویه مناسب است.

برای رشد تازه، گل همیشه بهار توصیه می شود که بعد از باران های موسمی بریده شوند. بنابراین، اگر گیاه گل همیشه بهار از فصل گذشته باقی مانده است، می توانید در فصل بارندگی قلمه های تازه را شروع به پرورش دادن کنید.

 شما می توانید قلمه های جدیدی بسازید و آنها را به گیاهان بالغ گل همیشه بهار تبدیل کنید. بنابراین برای ریشه زایی موفق قلمه های همیشه بهار نیازی به انجام کار اضافی ندارید.

قلمه زدن گل همیشه بهار

ریشه زایی قلمه های گل همیشه بهار در آب

اگرچه خیلی ضروری نیست که قلمه های گل همیشه بهار را در آب پرورش دهید، به دلیل اینکه کاشت قلمه همیشه بهار در خود خاک آسان است، اما می توانید قلمه های موفقی را نیز در آب ایجاد کنید. باور کنید من بارها این کار را انجام داده ام. مراحل را دنبال کنید و برای دریافت راهنمای کامل به خواندن این مقاله  ادامه دهید.

 آماده سازی گل همیشه بهار  برای ریشه زایی در آب

   مرحله 1: همانطور که همه ما می دانیم که می توانیم قلمه های گل همیشه بهار را در آب نیز پرورش دهیم، بنابراین ابتدا باید تصمیم بگیریم که کدام آب برای این منظور بهتر است. من برش را، هم در آب لوله کشی و هم در آب معدنی با موفقیت رشد داده ام و نتیجه ی مطلوب را گرفته ام.

مرحله 2: از شیشه، لیوان یا بطری تمیز استفاده کنید. برای این منظور ظرف باید تمیز باشد زیرا هر گونه آلودگی می تواند باعث رشد قارچ در قلمه ها شود. پس همیشه مراقب رعایت کردن این موضوع باشید.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص علف | کود مخصوص گیاهان دارویی

آیا می توانیم قلمه گل همیشه بهار را بدون هورمون ریشه زایی پرورش دهیم؟

شما می توانید قلمه های گل همیشه بهار را بدون استفاده از هیچ گونه کمکی برای ریشه زایی پرورش دهید. من بسیاری از موارد را با نتایج موفقیت آمیز امتحان کرده ام. اگرچه همه اینها محصولات طبیعی هستند، اما می توانید بیش از 60 درصد موفقیت را با استفاده از وسایل آشپزخانه ای ساده بدست آورید.

قلمه زدن گل همیشه بهار

نحوه تکثیر گل همیشه بهار از قلمه ها

روش های آماده سازی برای ریشه زایی موفق در گل همیشه بهار را قبلا توضیح داده ام. اکنون اولین و مهمترین کاری که باید یاد بگیرید و با دقت اجرا کنید، انتخاب و قطع ساقه گل همیشه بهار سالم برای رشد است.

مراحل بریدن ساقه های گل همیشه بهار برای رشد

    مرحله 1: می توانید از قیچی و چاقو برای برش ساقه هایی که قبلا انتخاب کرده اید استفاده کنید. من شخصا استفاده از یک چاقوی تیز یا تیغه جدید را برای این منظور توصیه می کنم.

مرحله 2: همیشه ابزارها را قبل از شروع تمیز کنید. اگر پراکسید هیدروژن دارید می توانید از آن استفاده کنید.

مرحله 3: ساقه‌ها را با اندازه حداقل 4 اینچ یعنی حداقل 10 سانتی‌متر ببرید. تنها توصیه‌ای که می‌خواهم اضافه کنم این است که برای ریشه سریع‌تر به جای برش صاف، یک برش مایل ایجاد کنید.

مرحله 5: پس از بریدن ساقه های گل همیشه بهار آنها را در یک کاسه آب شیرین قرار دهید. قبل از قرار دادن آنها در مخلوط ریشه زایی، حتما از ساقه ها در برابر خشک شدن محافظت کنید.

هنگامی که رشد ریشه را مشاهده کردید، قلمه را در محیط مناسبی که می خواهید گیاه را رشد دهید قرار دهید. فقط کافی است این 5 مرحله را با دقت انجام دهید تا 100 قلمه گل همیشه بهار جدید را به دست آورید.

قلمه زدن گل همیشه بهار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *