کود مخصوص علف |کود مخصوص گیاهان دارویی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نکته : چنانچه بدنبال کود شیمیایی با کیفیت وارداتی مستقیم از کارخانه جهت علف هستید میتوانید از بخش تماس با ما جهت دریافت اطلاعات بیشتر یا لیست قیمت با ما تماس حاصل فرمائید.

کود و سم مخصوص علف

کشاورزی همواره یکی از بهترین و پردرآمد ترین شغل ها برای بسیاری از افراد کشاورز، خصوصا برای روستاییان بوده است و همواره یکی از مشکلاتی که به دغدغه بسیاری از آنها تبدیل شده است، مشکل وجود علف در زمین های کشاورزی بوده است، چرا که به کیفیت و کمیت محصولاتشان صدمه می زند و موجب ضرر برای آنها می شود، این در حالی است که با پیشرفت علم و فناوری این مشکل با آمدن سم مخصوص علف از بین رفته است و همچنین کود مخصوص علف و یونجه که می تواند به افزایش محصول کمک کند و این هر دو محصول راه کشاورزان را در جهت بدست آوردن محصول باکیفیت و خوب هموار کرده است.

تعریف کود

زمین های کشاورزی عمدتا برای اینکه بیشترین بازدهی و بهترین نتیجه را بدهند نیاز به تقویت و حمایت دارند بدین معنی که باید کمبود های موجود در خاک را که شامل عناصر و مواد مورد نیاز است را به بهترین وجه جبران کرد که رفع این کاستی را با اضافه کردن مواد طبیعی یا غیرطبیعی به خاک برطرف می کنند که به این مواد اصطلاحا کود می گویند که در نتیجه این، بهره وری و عملکرد خاک چند برابر می شود و باعث بهبود کشاورزی می شود.

دنیای کشاورزی دنیای بزرگی است چرا که در آن می توان تنوع انواع محصولات و تولیدات را مشاهده کرد که هر کدام از این محصولات نیازمند رسیدگی و نگهداری مخصوص به خودشان می باشند برای مثال بعضی در دمای خاص و کود مخصوص به خود و حتی زمان آبیاری مختص به خودشان را دارند که اگر این برنامه ریزی رعایت نشود ممکن است باعث خسارت و از بین رفتن محصول خواهد شد، پس لزوم دقت و آگاهی درباره هر محصول از زمان کاشت تا برداشت را می رساند.

انواع کود

انواع کود

استفاده درست از هر کود به موقع و در زمان مشخص شده مسلما می تواند تاثیرات خوبی بجای بگذارد و بالعکس چنانچه از روی نداشتن آگاهی و دانش به مصرف کود برای محصولتان پرداختید مطمئنا دچار زیان خواهید شد و همچنین بسیاری از زمین های کشاورزی مسلما نیازمند کود می باشند که این کود دهی بسته به نوع زمین و محصول کاشت شده متغیر است و باید از نحوه و میزان و نوع کود مصرفی برای زمین آگاهی کامل داشته باشیم که بهترین برای راه برای کمک و مشاوره، استفاده از کارشناسان حوزه کشاورزی می باشد که در ادامه به تفسیر و معرفی انواع کود می پردازیم.

  • کود شیمیایی: یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین مواد که می توانند، کمبود مواد مغزی و مواد اصلی خاک را جبران کنند کودهای شیمیایی هستند که می توان گفت نزدیک به 70% از کمبودهای محصولات کشاورزی را برطرف می کنند و با نام های کود سیاه و کود سفید مشهور هستند که بیشترین استفاده را در بین کشاورزان دارند.
  • کود حیوانی: این نوع از کود همانطور که از اسمش پیدا است، کودی است که از جمع آوری و انباشت فضولات حیواناتی همچون گاو و گوسفند و پلت مرغ تهیه می شود که می توانند باعث تقویت خاک شوند و یک نکته در مورد استفاده از این نوع کود و انواع دیگر حائز اهمیت است این است که باید نحوه و مقدار مصرف رعایت شود، برای مثال در کاشت زعفران چنانچه از مقدار زیادی از کود حیوانی گاو استفاده شود، باعث ایجاد حرارت بالا در خاک و درنتیجه در بر داشتن نتیجه منفی برای زعفران خواهد شد.
  • کود حاصل از پسماند مواد غذایی و خانگی: این کود به دلیل مواد موثری که در خود دارد می تواند یکی از کودهای در اولویت مصرف برای هر کشاورزی باشد چرا که بهره وری و عملکرد خوب این کود برای انواع محصولات کشاورزی ثابت شده است.

سم علف

سم علف

در بسیاری از زمین های زراعی مانند زعفران، پیاز، صیفی جات و تعداد زیادی دیگر از محصولات کشاورزی رویش علف های هرز به معظلی جدی برای بسیاری از کشاورزان تبدیل شده است چرا که اگر رویش این مهمان ناخوانده کنترل نشود قطع به یقین کشاورز دچار ضرر و زیان خواهد شد.

محققان و دانشمندان حرفه کشاورزی به این فکر افتادند که برای حل این مشکل باید چاره و روشی پیدا کنند و برای همین سم علف را ابداع کردند که این محصول بتواند بدون ضربه زدن به محصول، علف هرز موجود را از بین ببرد و به رویش و بهره وری محصول کمک شایانی بکند.

کود علف

کود مخصوص علف

با رونق گرفتن بخش دامداری و بالا رفتن قیمت گوسفندان، به همان اندازه تهیه علوفه و یونجه نیز با تغییر قیمت مواجه شد که این تغییر و افزایش قیمت باعث بهبود کشاورزانی شد که به کاشت یونجه می پرداختند و صدالبته کشاورزانی هم هستند که برای اینکه محصول یونجه آنها کیفیت بهتری داشته باشد، اقدام به استفاده از کود علف برای محصولشان کردند که مسلما نتیجه خوبی را توانستند بدست بیاورند.

استفاده از کود مخصوص علف مناسب می تواند به رشد بهتر و بزرگتر شدن و پهن تر شدن برگهای یونجه کمک کند  که در نتیجه این کار مسلما ارزش کار کشاورز بیشتر خواهد شد و به سود بالایی خواهد رسید و این موضوع نیز می تواند برعکس نیز باشد و در صورتی که کشاورز از کود مناسب و در زمان مشخص استفاده نکند مطمئنا نتیجه دلخواه بدست نخواهد آمد.

کود مخصوص گیاهان دارویی

نحوه رسیدگی و مراقب از هر محصول از اولین قدم که کاشت باشد تا آخرین قدم که مرحله برداشت است باید به صورت مرتب و طبق برنامه انجام شود و چنانچه در هر کدام از مراحل کوتاهی و قصوری سر بزند مسلما نتیجه مطلوب بدست نخواهد آمد و در این بین بحث گیاهان دارویی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که باید دقت لازم و کافی را تا به ثمر نشستن محصول انجام داد تا گیاه مورد نظر بتواند تمام خواص و ویژگی های مفید خودش را حفظ کند و برای مصرف کننده مثمر ثمر واقع شود.

گیاهان دارویی به دلیل اینکه باید عاری از هرگونه مواد مضر و بیماری زا باشند، جزء محصولات ارگانیک شناخته می شوند، لذا باید در حین عملیات کاشت تا بهره وری نسبت به این امر مهم حساسیت لازم را به خرج داد چرا که به صورت مستقیم با سلامتی و تندرستی افراد جامعه در ارتباط است.

مسلما کودهای ارگانیک و یا پلت های مرغی بدلیل ترکیبات خاصی که دارند، می توانند تاثیرات نامطلوبی را بر روی این گیاهان بگذارند و لذا مدیریت در نحوه استفاده از کود مخصوص حائز اهمیت می باشد و می توان از کود های حیوانی و کودهای بیولوژیکی برای بهره وری بیشتر این گیاهان دارویی استفاده کرد.

 

 

کود مخصوص علف
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *