مقدار مناسب مصرف اسید هیومیک برای گیاهان

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

آیا می‌دانید گیاه شما برای رشد به اسید هیومیک محتاج است؟

آیا در مورد اسید هیومیک اطلاعاتی دارید؟

 آیا این کود مقوی مورد نیاز گیاه را می‌شناسید؟

 آیا می‌دانید برای هر گیاه چه مقدار از این کود باید استفاده کنید؟

نگران نباشید ما در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی درباره اسید هیومیک و چگونگی تشخیص مقدار استفاده آن برای هر گیاه را به شما ارائه می‌دهیم. برای کسب اطلاعات کافی این مقاله را تا انتها از سایت آل کود دنبال نمایید.

اسید هیومیک مایع

شناخت اسید هیومیک

بهتر است قبل از بررسی و تشخیص میزان استفاده از هیومیک اسید برای گیاهان، ابتدا اسید هیومیک را شناخته و از مزایای آن باخبر شویم.اسید هیومیک کودی کاملاً طبیعی و ارگانیک بوده که از دل خاک به وجود آمده‌است. این کود از بقایای جانوران و گیاهانی است که میلیون‌ها سال پیش از بین رفته و با تجزیه این اجساد توسط حشرات، کرم‌ها پس از سال‌ها تبدیل به نوعی کود آلی و طبیعی برای مصرف گیاهان شده‌است. این کود اثرگذار بستر رشد هرچه بیشتر گیاه فراهم گردد. کود هیومیک اسید به صورت؛ مایع، پودری و گرانول در بازار قابل یافت است.

هیومیک اسید اصل

بررسی مزایای کود از هیومیک اسید

یکی از بهترین و پرکاربرد‌ترین کودهای مورد مصرف باغداران برای به وجود آوردن میوه‌های مرغوب و بازارپسند کود اسید هیومیک است، زیرا این کود به دلیل داشتن ویژگی‌های بسیار زیاد و همچنین ارگانیک بودن می‌تواند تاثیر زیادی بر گیاه دارد. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این کود برای گیاهان می‌پردازیم.کود هیومیک اسید با داشتن عناصری چون: فسفر، نیتروژن، کلسیم، گوگرد، منیزیم، روی و مس می‌تواند تمامی نیازهای گیاه شما را فراهم نماید.

هیومیک اسید اصل

از جمله مزایای استفاده از اسید هیومیک به شرح زیر است:

 • اسید هیومیک می‌تواند عناصری که در خاک بلوک شده را آزاد نماید.
 • همچنین با از بین بردن شوری خاک به رشد گیاه کمک می‌کند.
 • این کود باعث تحریک ریشه زایی خواهد شد.
 • اسید هیومیک مقاومت گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد.
 • اگر خاک شما با استفاده از کودها و سموم آسیب دیده‌باشد ساختمان خاک را بهبود خواهد بخشید.
 • همچنین میکروارگانیسم‌های مفید خاک را افزایش می‌دهد.
 • هیومیک اسید می‌تواند ph خاک را تنظیم نماید.
 • افزایش ظرفیت نگهداری آب توسط خاک از دیگر مزایای استفاده از کود اسید هیومیک است.
 • همچنین روش استفاده از این کود نیز بسیار ساده است.
 • از آنجا که دوام و میزان اثرگذاری این کود تا چند سال ادامه دارد، استفاده از آن از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است.
 • همچنین کود از زرد شدن برگ درختان جلوگیری کرده و از خشک شدن ریشه ممانعت می‌کند.
 • به علت سازگاری این کود با طبیعت هیچ گونه ضرری برای انسان‌ها و محیط زیست ندارد.
 • استفاده از این کود می‌تواند از فعالیت باکتری‌های مضر نیز جلوگیری کند.
 • با تحریک بیولوژیکی این کود بر روی میوه رشد و کیفیت آن بالا تر خواهد رفت.
 • اسیدهیومیک می‌تواند گیاه را نسبت به تنش‌های محیطی نیز مقاوم کند.
 • همچنین استفاده از این کود باعث شاداب تر شدن میوه و درخت شما خواهد شد.

کود NPK مناسب برای درخت انگور

مقدار استفاده از کود هیومیک اسید برای گیاهان

مقدار استفاده از اسید هیومیک برای باغ ها، گلخانه ها، گیاهان آپارتمانی و محصولات زراعی با هم متفاوت است. در ادامه به بررسی مقدار استفاده اسید هیومیک در این گیاهان می‌پردازیم.میزان استفاده از هیومیک اسید به نوع گیاه، سن درخت، شرایط محیطی و هدف مصرف بستگی دارد.مقدار استفاده اسید هیومیک برای محصولات زراعی و گیاهان دارویی به صورت زیر است:

معمولاً میزان ۲ گرم در هزار میلی لیتر آب که به صورت کلی می‌شود بین ۵ تا ۶ کیلوگرم در هر هکتار می‌توان از کود هیومیک اسید استفاده کرد. بهتر است مقدار گفته شده را به سه قسمت تقسیم کرده و در سه مرحله گیاه را آبیاری نمایید. البته می‌توانید برای افزایش مقاومت گیاه در اولین مرحله مقدار این کود را کمی بیشتر کنید.

کود 36 12 12 برای درخت پرتقال

به طور کلی مقدار مصرف اسید هیومیک برای گلخانه‌ها به شرح زیر است:

 معمولاً بین ۳ تا ۵ کیلوگرم هیومیک اسید پودری در هر هکتار برای گلخانه‌ها استفاده می‌شود. از اسید هیومیک مایع بین ۱۵ تا ۲۰ لیتر در هکتار مورد استفاده برای گلخانه‌ها است. بهتر است دو تا سه مرحله از این کود برای گیاه استفاده شود.

کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب

مناسب ‌ترین زمان جهت مصرف هیومیک اسید

در مورد استفاده اسید هیومیک معمولاً زمان خاصی وجود ندارد اما به صورت کلی شما با یک برنامه تنظیم شده زمانی می‌توانیم محصول بهتری برداشت کنید.همانطور که گفته شد به دلیل ارگانیک بودن و نداشتن هیچگونه ضرر و سوزانندگی گیاه توسط اسید هیومیک می‌توانید از این کود استفاده کنید البته برای کم شدن هزینه‌های اقتصادی، اسید هیومیک را در دوره طلایی رشد گیاه به آن بیافزایید.شما می‌توانید قبل یا پس از کاشت نهال، در زمستان قبل از شکوفه دهی و در زمان تشکیل میوه جهت داشتن میوه‌های با کیفیت تر با تناژ بالا تر از هیومیک اسید استفاده کنید.

چنانچه هدف شما از اضافه کردن اسید هیومیک به گیاه برداشت دانه است، می‌توانید همراه با اولین آبیاری، در زمان پنجه زنی و خوشه دهی غلاف (اصطلاحاً زمان خمیری شدن دانه) ، در مراحل انتهایی رشد یعنی ۲ تا ۳ هفته قبل از برداشت محصول از اسید هیومیک برای گیاه استفاده کنید.اگر هدف شما از برای استفاده از کود هیومیک اسید برداشت غده از گیاه است؛ بهتر است در زمان اولین آبیاری، در مرحله ۳ یا ۴ برگی شدن گیاه، زمانی که گیاه شروع به تشکیل غده می‌کند، و زمان انتهای رسیدن نهایی غده‌ها از این کود استفاده کنید.چنانچه هدف شما برای از اسید هومیک برداشت اندام رویشی گیاه مانند یونجه و گندم است، بهتر است در زمان به وجود آمدن اندام رویشی و فاز زایشی از اسید هیومیک استفاده کنید.

اگر هدف شما از اسید هیومیک برای برداشت گل در گیاه است، می‌توانید در اولین آبیاری و تشکیل غنچه از این کود استفاده کنید.همچنین چنانچه هدف شما از هیومیک اسید برای برداشت میوه باکیفیت است، باید در فصل رشد همراه با آبیاری، بعد از ریختن شکوفه ها، زمان فندقی شدن میوه و در نهایت زمانی که میوه در حال رنگ و طعم گیری است از اسیدهیومیک استفاده کنید.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

نحوه استفاده از کود هیومیک اسید

از اسید هیومیک می‌توانید به روش‌های: آبیاری، چالکود، بذرمال، دست پاشی کردن و محلول پاشی استفاده کنید.

سخن نهایی مقدار مناسب مصرف اسید هیومیک برای گیاهان

 در این مقاله به اختصار به بررسی مزیت‌ها و زمان استفاده از هیومیک اسید پرداختیم. شما باغدار محترم با خرید اسید هیومیک ارگانیک و آلی از مکانی معتبر نه تنها هزینه‌های اقتصادی خود را کاهش داده، بلکه تضمین رشد عالی گیاه خود را نیز تضمین خواهید کرد.پیشنهاد ما به شما خرید کود اسید هیومیک شوک از سایت معتبر آل کود است. کارشناسان این سایت می‌توانند در تمامی مراحل کوددهی، زمان کوددهی و همچنین فروش کودی مرغوب و مقرون به صرفه به شما باغداران محترم کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با کارشناسان آل کود در تماس باشید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366