مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک یک ماده آلی است که از باقی‌مانده گیاهان دفن شده در خاک، به دست می‌آید. رنگ این ماده مفید قهوه‌ای است و انواع مختلفی دارد. کود هیومیک اسید اغلب برای افزایش حجم محصول، تقویت ریشه گیاهان و درختان، از بین بردن آفات و بیماری‌ها استفاده می‌شود. این کود کمک می‌کند مواد مغذی موجود در خاک، سریع‌تر جذب گیاه شود. البته کشاورزان و باغداران برای این که نتیجه‌ای مطلوب‌تر به دست آورند؛ باید به مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت ، توجه کنند و به صورت خودسرانه از آن استفاده نکنند. به طور معمول در هر هکتار از زمین باغ، باید حدود 20 الی 30 لیتر کود اسید هیومیک مصرف شود تا درختان بتوانند به خوبی تغذیه شوند. در واقع این میزان از کود مغذی هیومیک اسید برای یک دوره کوددهی است و طی دوره‌های بعدی، این میزان به 40 الی 90 لیتر در هر هکتار می‌رسد. توصیه می‌کنیم قبل از مصرف این کود آلی به جنس خاک و نوع درخت توجه کنید، سپس با توجه به آن‌ها یک اندازه استاندارد را در نظر بگیرید. کود هیومیک اسید باعث جذب بیشتر آهن و دیگر مواد مغذی معدنی در درختان می‌شود. بهتر است بدانید که به طور معمول در همه خاک‌های مناطق حاصلخیز، هیومیک اسید وجود دارد اما در خاک‌های مناطق خشک، مقدار آن تقریبا پایین‌تر است. این کود مزایای خیلی زیادی دارد و استفاده از آن برای همه محصولات کشاورزی توصیه می‌شود. در حال حاضر می‌توانید کود هیومیک اسید را در انواع مختلف؛ حیوانی و گیاهی تهیه کنید و از مزایای فوق العاده آن‌ها بهره‌مند شوید. کود آلی اسید هیومیک باعث افزایش رشد ریشه، تحریک درخت به شکوفه‌زنی، افزایش جذب مواد غذایی توسط درخت، افزایش مقاومت میوه و درخت در برابر سرما، گرما، خشکی، بیماری‌ها و آفات، شادابی گیاه، بی‌نیاز کردن گیاه نسبت به کودهای شیمیایی و مضر می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این کود محبوب به دست بیاورید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب، همراه ما بمانید.

اسید هیومیک شوک

انواع کود هیومیک اسید و مقدار مصرف آن‌ها برای هر درخت

 • هیومیک اسید مایع

کود آلی و مفید اسیدهیومیک را می‌توانید به صورت مایع برای خود تهیه کنید. این نوع کود نسبت به دیگر کودها، جذب بهتر و سریع‌تری دارد. در واقع اگر می‌خواهید در زمان کم‌تری نتیجه‌ای عالی به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم از این نوع کود هیومیک اسید، بهره بگیرید. اسیدهیومیک مایع را می‌توانید به صورت مستقیم به خاک یا پای درخت، اضافه کنید. یا این که آن را با استفاده از سم‌پاش؛ به قسمت‌های مختلف درخت و میوه‌ها، بپاشید.

 • هیومیک اسید پودری

این کود نیز از خشکاندن اسید هیومیک مایع حاصل می‌شود و بیشتر برای استفاده در سیستم آبیاری، مناسب است. اسیدهیومیک پودری از نوع فعال است و به راحتی در آب حل می‌شود. بعد از کود اسید هیومیک مایع بهتر است سراغ نوع پودری آن بروید زیرا این کود هم نسبت به نوع گرانولی، سریع‌تر اثر خود را به جای می‌گذارد.

 • هیومیک اسید گرانول

هیومیک اسید گرانول نسبت به مایع و پودری، کیفیت کمتری دارد زیرا از نوع غیر فعال است و سریع در آب حل نمی‌شود. این کود قیمت پایینی دارد اما مدت خیلی زیادی در خاک باقی می‌ماند. توجه داشته باشید؛ مقدار مصرف اسید هیومیک برای درخت به اندازه باشد. همچنین فراموش نکنید؛ در سیستم آبیاری نمی‌شود از این کود، بهره گرفت.

بهترین روش برای مصرف این کود؛ روش چال کود است. در این روش باید؛ پای درختان‌تان گودال‌هایی با عمق تقریبا 10 سانتی‌متر بکنید سپس مقداری از کود را در آن دفن کنید. پس از این که با خاک به طور کامل روی کود را پوشاندید؛ مقداری آب به آن محل اضافه کنید تا کود بهتر جذب ریشه شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک بر ریشه

مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت به چه عواملی بستگی دارد؟

مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت به عوامل مختلفی مانند خاک منطقه، سن درخت، نوع محصول و… بستگی دارد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم نسبت به این موارد بی‌تفاوت نباشید زیرا استفاده نادرست و استفاده کم از اسیدهیومیک، نتیجه محسوس و قابل توجهی بر روی محصولات و درختان شما به جای نخواهد گذاست. البته بهتر است بدانید استفاده بیش از حد نیز می‌تواند عوارض و پیامدهای نامطلوبی را برای محصولات‌تان به دنبال داشته باشد.

مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت 

ترکیبات کود هیومیک اسید مناسب برای درختان میوه

 • نیتروژن
 • کلسیم
 • فسفر
 • گوگرد
 • منیزیم
 • روی
 • ازت
 • مس

اسید هیومیک مایع

نحوه تاثیرگذاری اسید هیومیک بر خاک و درختان میوه

اسیدهیومیک در واقع بستر مناسبی را برای رشد باکتری‌های مفید در خاک فراهم می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز خاک، تأمین شود. این باکتری‌ها موجب حاصلخیزی خاک می‌شوند و سوخت و ساز گیاه را هم تا حدود زیادی، افزایش می‌دهند. با مصرف هیومیک اسید؛ باکتری‌های مفید توسط ریشه‌های گیاه تغذیه می‌شوند و ترشحاتی از خود به جای می‌گذارند که موجب مصون کردن ریشه گیاه از انواع آفات و بیماری‌ها می‌شود.

بهترین زمان استفاده از کود هیومیک اسید برای درختان

با توجه به این که ساختار هیومیک اسید از مواد آلی و غیر شیمیایی تشکیل شده است؛ می‌توان گفت زمان خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد اما باید حتما یک دوره منظم از آن استفاده کنید تا نتایج بهتری را دریافت کنید. اگر می‌خواهید نهال‌تان سریع‌تر رشد کند و خاک آن نیز حاصلخیز باشد؛ بهتر است از کود آلی اسیدهیومیک در هنگام کاشت نهال درخت، استفاده نمایید. همچنین برای رشد بهتر میوه‌ها و جلوگیری از ریزش شکوفه‌ها؛ بهتر است در اوایل بهار از اسیدهیومیک استفاده کنید تا تمام املاح و مواد مورد نیاز، به میزان کافی به درخت و میوه‌ها برسد.

بیشتر بخوانید: طریقه کشت خیار

مزایای استفاده از کود اسید هیومیک و میزان مصرف آن برای هر درخت

 • مصرف اسید هیومیک در کنترل تعدادی از بیماری‌های ریشه، بسیار مؤثر است و موجب تقویت ریشه درخت می‌شود.
 • این کود طبیعی درختان میوه را قادر می‌سازد تا از منابع موجود در خاک، به میزان کافی استفاده کند.
 • کود هیومیک اسید هیچ‌گونه آسیبی به ریشه درخت، برگ، میوه و محصولات نمی‌رساند و همچنین برای سلامت انسان‌ها و حیوانات هم هیچ‌گونه ضرری ندارد.
 • با بهره گرفتن از اسید هیومیک؛ می‌توانید میزان مسمومیت‌های ناشی از کوددهی نامناسب، را به حداقل برسانید.
 • اسیدهیومیک در واقع به عنوان یک اصلاح کننده قوی عمل می‌کند.
 • این کود مغذی سبب افزایش جذب ازت توسط درختان می‌شود.
 • دوام و اثر این کود بسیار زیاد است و تا چند سال نیز، عملکرد مطلوبی از خود نشان می‌دهد.
 • کود اسیدهیومیک می‌تواند باعث افزایش جذب آهن، پتاسیم، فسفر، کلسیم، روی، منیزیوم و اکسیژن، گردد.
 • جلوگیری از زرد شدن برگ درختان و خشک شدن ریشه نیز؛ از دیگر مزایای کود اسیدهیومیک است.
 • این کود با طبیعت سازگاری دارد و هیچ‌گونه خطری برای محیط زیست ندارد.
 • با مصرف هیومیک اسید در خاک، مقاومت درخت در برابر کم‌آبی و شوری؛ افزایش می‌یابد.
 • مصرف اسیدهیومیک، جلوی فعالیت باکتری‌های مضر را می‌گیرد.
 • از نظر بیولوژیکی، رشد میوه را تحریک می‌کند و میوه‌هایی که تولید می‌شوند؛ کیفیت بالایی دارند.
 • اسیدهیومیک به شکل ویژه‌ای شوری خاک را بر طرف می‌کند و تحمل به تنش‌های مختلف را افزایش می‌دهد.
 • هیومیک اسید با عملکرد ویژه‌ای که دارد؛ کمک می‌کند آب راحت‌تر به ریشه درخت نفوذ پیدا کند.
 • با استفاده از این کود مغذی می‌توانید شادابی را به درختان‌تان هدیه دهید و کمک کنید میوه‌های آن بهتر رشد کنند.

دقت داشته باشید مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت متفاوت است و نباید به هیچ عنوان آن را نادیده بگیرید. زیرا همان‌طور که گفته شد زیاده‌روی یا کم مصرف کردن این کود، ممکن است اثرات ناخوشایندی را از خود به جای بگذارد. بنابر این توصیه می‌کنیم؛ پیش از استفاده هیومیک اسید، به مطالب ذکر شده در این مقاله توجه کنید و با توجه به آن‌ها، اقدامات لازم را انجام دهید.

ترکیب هیومیک اسید با آهن

مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت

کود هیومیک اسید به کودی گفته می شود که می تواند برای تامین مواد مغذی درختان استفاده شود، همچنین به طور گسترده ای به عنوان کودهای سبز، ارگانیک و سازگار با محیط زیست کاربرد دارند.

هیومیک اسید اصل

اقسام اسید هیومیک

 اسید هیومیک را می توان به اسید هیومیک بومی، هیومیک اسید بازسازی شده و اسید هیومیک مصنوعی تقسیم کرد.

شکل گیری و منبع اسید هیومیک بومی، به عنوان اسید هیومیک طبیعی نیز  شناخته می شود، اسید هیومیک بازسازی شده به اسید هیومیک تولید شده در اثر هوازدگی طبیعی یا مصنوعی اشاره دارد.

ترکیب هیومیک اسید با فسفر

انتخاب اسید هیومیک برای درختان

به طور کلی پس از ریزش برگ درختان میوه در زمستان، کودی را  انتخاب کنید که محتوای زیادی  مواد آلی داشته باشد،  محتوای کودی که بیش از 40٪ کود آلی دارد  250-300 کیلوگرم در متر مربع اسید هیومیک دارد.

 همچنین  محتوای کودی که  مواد آلی آن 30 درصد است،  اسید هیومیک آن بیش از 20٪ است، و میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم آن حدود 20 درصد می باشد.

کود ترکیبی معدنی آلی اسید هیومیک دارای مواد مغذی کافی و تغذیه جامع است  که می تواند مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و جوانه زنی درختان میوه را تامین کند.

ترکیب هیومیک اسید با کود سه بیست

نحوه کاربرد اسید هیومیک برای درختان

هنگامی که درخت میوه به مرحله میوه  دهی می رسد. کود ترکیبی معدنی آلی اسید هیومیک را با محتوای نیتروژن، فسفر و پتاسیم  به ترتیب در حدود 25-30٪، 80-160 کیلوگرم انتخاب کنید.

یا کود ترکیبی اسید هیومیک شوک 30 درصد نیتروژن، فسفر و پتاسیم  استفاده و بعد مصرف آن به خوبی  آبیاری کنید، به طوری که جذب کامل درخت میوه شود.

زمان مصرف اسید هیومیک برای درختان میوه

چهار بار در سال به درختان میوه  قبل گلدهی  اسید هیومیک بدهید:

نوبت اول

در زمان جوانه زدن و گلدهی درختان میوه مواد مغذی زیادی را مصرف می کند و در صورت در دسترس نبودن مواد مغذی گلدهی  طولانی و میزان میوه دهی  کاهش می یابد،  بنابراین لازم است از کودهای اسید هیومیک شوک  به مقدار مناسب استفاده کنید .

نوبت دوم

پانسمان بالا باید بلافاصله پس از گلدهی  انجام شود، در این صورت باعث کاهش ریزش میوه ، رشد ساقه جدید را تقویت می کند، برای سریع الاثر کود اسید هیومیک، اولین و دومین پانسمان بالا باید با هم ترکیب شوند.

نوبت  سوم در مرحله رشد  میوه و تمایز جوانه گل

در این زمان،  رشد میوه به سرعت گسترش می یابد، جوانه های گل شروع به تمایز می کنند. رشد زایشی و رشد رویشی افزایش  می یابد، کود اسید هیومیک را باید به موقع مصرف کرد، تا  اثر فتوسنتزی برگ ها را بهبود ببخشد، تجمع مواد مغذی تقویت  شود.

چهارمین نوبت زمانی که رشد شاخه در پاییزی متوقف می شود، به این ترتیب عملکرد فتوسنتزی برگها بهبود می یابد و  همچنین مواد مغذی  بیشتری در درختان میوه   تجمع می یابد.

معمولاً پس از ریزش برگ درختان میوه در زمستان، اسید هیومیک دانه ای را انتخاب کنید که حاوی مواد آلی بیش از 50٪ درصد باشد یا کود ترکیبی آلی- معدنی با محتوای مواد آلی 30٪ و محتوای اسید هیومیک بیش از 20٪ استفاده شود .

کود ترکیبی آلی- معدنی اسید هیومیک گرانول دارای مواد مغذی کافی و تغذیه جامع و کامل  است. که می تواند مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و جوانه زنی درختان میوه را تامین کند.

انتخاب مناسب کود اسید هیومیک برای درختان میوه

هنگامی که درخت میوه به مرحله رشد میوه می رسد، کود ترکیبی آلی- معدنی اسید هیومیک دانه ای با محتوای نیتروژن، فسفر و پتاسیم حدود 25 تا 30 درصد انتخاب مناسبی است.

هیومیک اسید

بهبود میزان مصرف کود و بهبود خاک :

کود هیومیک اسید باعث بهبود  خواص فیزیکی خاک و توانایی خاک در تنظیم آب، کود و گرمای هوا می شود ، گروه هیدروکسیل و گروه کربوکسیل آن تحت واکنش پلیمریزاسیون با کلسیم خاک باعث کاهش جرم ظاهری خاک، افزایش تخلخل و نفوذپذیری خاک می شود. همچنین کلوئید موجود در اسید هیومیک و کلسیم موجود در خاک می تواند باعث  شل شدن خاک، افزایش نفوذپذیری هوا و افزایش ذخیره آب در خاک شوند. اسید هیومیک باعث بهبود خواص شیمیایی خاک می شود، همچنین هیومیک اسید دارای ساختار و خواصی مشابه اسید هومولوریک که یک  درشت مولکول طبیعی و ماده آلی خاک را تشکیل می دهد می باشد. مصرف درست  کود اسید هیومیک می تواند بر عملکرد نیتروژن، انحلال فسفر وکارایی  پتاسیم تاثیر بگذارد و میزان مصرف آنها را  به طور موثری تنظیم کند. اسید هیومیک از بین رفتن یون های پتاسیم در خاک های شنی جلوگیری کند، همچنین می تواند از تثبیت پتاسیم توسط خاک رسی جلوگیری کند و  میزان تبادل پذیری را افزایش دهد. اسید هیومیک نه تنها می تواند مقاومت درختان  را به بیماری افزایش دهد، بلکه باعث رشد و تقویت آنها نیز می شود. کودهای هیومیک اسید می توانند به خوبی توسط ریشه های محصول جذب شوند که این  سرعت سبز شدن درختان  را بهبود می بخشد و رشد و توسعه ریشه های محصول را نیز افزایش  می دهد. همچنین اسید هیومیک رشد ریشه های گیاه را تقویت می کند و سپس توانایی گیاهان را برای جذب آب و افزایش می دهد. مواد مغذی موجود  اسید هیومیک می تواند تبخیر آب را با کاهش باز شدن روزنه ها کاهش دهد. مصرف اسید هیومیک باعث می شود برگهای درختان  آب بیشتری را حفظ کنند و مقاومت گیاه را افزایش یابد. بافر خاک تهیه شده توسط اسید هیومیک می تواند PH خاک را تنظیم کند و باعث رشد بهتر محصولات در زیر خاک شود. شرایط pH مناسب اسید هیومیک می تواند فعالیت اکسیداز و فعالیت متابولیک را دردرختان  افزایش دهد، همچنین فعالیت آنزیم هایی  مانند آنزیم های هیدرولیتیک مانند اوره آز،سولفاتاز و فسفاتاز را در خاک تثبیت  می کند. این آنزیم ها تامین کننده مواد مغذی گیاهان سبز هستند. کود های  هیومیک اسید می تواند رشد و متابولیسم گیاه را تحریک کنند و باعث بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی و آفات شوند. با توجه به مزایا و فواید زیاد اسید هیومیک اسید توصیه می شود کشاورزان خصوصا باغداران در برنامه کودی خود از اسید هیومیک شوک استفاده کنند.

با تشکر از توجه شما آل کود

میزان استفاده از اسید هیومیک برای هر درخت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *