تاثیر اسید هیومیک بر ریشه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

با تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی آگاه هستید؟ همان‌طور که می‌دانید؛ کودها نقش ‌مؤثری در شادابی و کیفیت بیشتر گل و گیاهان دارند و به همین علت تمام افراد کشاورز و باغدار، از انواع مختلف آن بهره می‌برند. البته نوع کود در این مورد بسیار مهم است و باید از هر کودی بدون اطلاع و آگاهی، استفاده نکنید. امروزه یکی از مناسب ترین و پر کاربرد ‌ترین کودهای ارگانیک که بسیار مغذی هستند و خاصیت اصلاح ‌کنندگی در خاک ایجاد می‌کنند؛ اسید هیومیک‌ها هستند.

به علت تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی به صورت فوق العاده، نفوذ جریان بیشتر هوا در خاک و نداشتن عوارض بر روی گیاه، استفاده از این کود در بین کشاورزان و باغداران بسیار رایج است. توجه داشته باشید؛ با رسیدگی نکردن به گیاه، بیشتر شدن میزان آلودگی هوا، وجود آفات و حشرات و بالا رفتن دمای زمین، ترکیباتی که در سطح خاک وجود دارند، شیمیایی می‌شوند و در نتیجه خاک باروری اولیه خود را از دست می‌دهد.‌ به همین علت توصیه می‌شود از مواد آلی کمک بگیرید و روند رشد گیاهان‌تان را بهتر کنید.

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک در واقع نوعی کود بسیار مفید است که از گیاهان دریایی مربوط به میلیون‌ها سال پیش، به وجود آمده و با ترکیب ارگانیکی که دارد؛ موجب بهبود کیفیت در خاک و گیاه آپارتمانی، کشاورزی و باغداری می‌شود. در نتیجه همین امر نیز باعث می‌شود؛ محصولات گیاهی ریشه دهی قوی داشته باشند و بهتر رشد کنند.

گاهی اوقات افراد مختلف و کشاورزان فکر می‌کنند اگر تعداد دفعات کود دهی به محصول‌شان را افزایش دهند؛ کیفیت خاک بهتر می‌شود و آن‌ها محصولات بیشتری را برداشت می‌کنند! در حالی که اگر در این مورد توجه لازم را به کار نبرید و بدون آگاهی تعداد دفعات کود دهی را بیشتر کنید؛ خاک مواد اصلی و طبیعی خود را از دست می‌دهد و تمام زحمات‌تان، هدر می‌رود.

اگر زمانی با چنین مشکلی مواجه شدید؛ بهتر است به طور استاندارد از اسید هیومیک بهره بگیرید و تا زمانی که خاک ساختار اولیه خود را به دست بیاورد، روند کود دهی را به طور صحیح ادامه دهید.

مواد بسیار مغذی همچون؛ فسفر، اسیدهای آمینه، اسیدهای نئوکلوئیک، آهن، فنول‌ها، کلسیم، پتید‌ها و… در اسید هیومیک وجود دارد و تمام آن‌ها در کنار یک‌دیگر تأثیر فوق العاده‌ای در خاک و ریشه سازی، به جای می‌گذارند. در نتیجه نیز این اثرات عالی تا میلیون‌ها سال داخل خاک باقی می‌مانند و موجب افزایش نیتروژن در خاک می‌شوند.

تاثیر اسید هیومیک بر ریشه

نحوه صحیح مصرف و تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی

اسید هیومیک در واقع به 2 صورت؛ جامد و مایع در بازار وجود دارد و می‌توانید به راحتی آن‌ها را تهیه کنید و از مزایای فوق العاده شان بهره ببرید. نحوه استفاده از این نوع کود شگفت انگیز بسیار راحت است و به مهارت زیادی احتیاج ندارد. برای استفاده کردن از کود جامد؛ باید ابتدا آن را با آب مخلوط کنید تا به صورت مایعی رقیق و یک‌دست حاصل شود، سپس آن را با خاک ترکیب کنید. البته می‌توانید از روش چال کردن و دفن نیز بهره بگیرید؛ در این صورت باید خاک را به طور کامل کنار بزنید و کود را در زیر آن دفن کنید.

برای استفاده از اسید هیومیک مایع نیز باید آن را صورت آبیاری به خاک اضافه کنید. دقت کنید؛ هر 2 مورد تأثیر عالی دارند اما استفاده از این کود به صورت محلول با آب، اثر گذاری بالاتری دارد زیرا سریع‌تر جذب خاک می‌شود و قدرت جذب خاک را بیشتر می‌کند.

 

مقدار مصرف مناسب اسید هیومیک در گیاهان مختلف

کود مفید اسید هیومیک اگر به طور صحیح استفاده نشود؛ ممکن است تأثیر مثبتی بر ریشه سازی به جای نگذارد و به طور کامل، ریشه را هم از بین ببرد! به همین دلیل توصیه می‌شود از آن؛ طبق دستور مصرفی که بر روی جلدش نوشته شده است، استفاده نمایید. اما به طور معمول در گونه‌های مختلف گیاهی، بهتر است هر 2 ماه 1 بار از آن بهره بگیرد تا پس از گذشت مدت کوتاهی؛ نتیجه فوق العاده آن را ببینید.

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف اسید هیومیک

میزان مصرف هیومیک اسید به چه عواملی‌ بستگی دارد؟

  • سن گیاه
  • کمبود مواد عالی در خاک
  • نوع گیاه
  • PH موجود در خاک

فواید استفاده و تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی گیاهان

به طور معمول در کم‌ترین مواقعی مشاهده شده است که اسید هیومیک، اثر تخریب کننده‌ای داشته باشد و به همین دلیل برخی افراد به آن لقب؛ کود دوست‌دار محیط را داده‌اند. بهتر است بدانید که تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی؛ بسیار عالی است زیرا تمام مواد مورد نیاز خاک همچون روی، منیزیم، فسفر، نیتروژن، آهن و… در این کود وجود دارد.

تمام گیاهان برای عمل فتوسنتز به میزان زیادی ازت و نیتروژن نیاز دارند و کمتر کودی پیدا می‌شود این نیاز گیاه را بر آورده کند. اما اسید هیومیک به راحتی این کار را برای کلروفیل گیاه انجام می‌دهد و موجب شادابی بیشتر آن می‌شود.

اگر یک گیاه ریشه قوی و محکمی نداشته باشد؛ اصلا به هیچ دردی نمی‌خورد زیرا باروری مناسبی ندارد و با کوچک‌ترین عواملی همچون آلودگی هوا، از بین می‌روند. به همین دلیل توصیه می‌شود از اسید هیومیک جهت ریشه دهی بهتر گیاهان کمک بگیرید و گاهی اوقات در حین آبیاری نیز، عمل کود دهی را انجام دهید.

اسید هیومیک سبب اصلاح خاک می‌شود و باروری آن را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. همچنین قابل ذکر است که این کود مفید؛ هیچ گونه ضرری برای انسان‌ها و حیوانات ندارد و در سطح خاک، به راحتی جریان آب و هوا را برای گل و گیاهان تسهیل می‌کند.

با افزودن اسید هیومیک به خاک گل‌ها می‌توانید؛ کارکرد کلروفیل را که ایجاد سبزینگی گیاه و برگ است را به طور ویژه‌ای، بهبود بخشید و تنفس آن‌ را آسان کنید. این امر موجب می‌شود پس از مدتی، ریشه‌های ‌گیاه دو چندان شوند. در واقع تاثیر اسید هیومیک بر روی ریشه‌ زایی گیاهان، آن قدر زیاد است که هیچ عامل دیگری نمی‌تواند مانند آن عمل کند.

جالب است بدانید؛ اسید هیومیک بیشتر در خاک‌های رسی موجب افزایش جذب پتاسیم و کاهش تثبیت پتاسیم می‌شود و اگر استفاده از آن به صورت اصولی شکل بگیرد، نتیجه شگفت آوری را به شما نشان می‌دهد. همچنین هیومیک اسید با تولید کردن اسیدهای آمینه و نوکلئیک زیاد؛ تکثیر سلولی را در کل گیاه و به خصوص در ریشه آن‌ها افزایش می‌دهد.

این کود پر خاصیت؛ دیواره سلولی گل و گیاهان را تقویت می‌کند و دیگر قارچ‌های سمی فاسد، انگل‌ها و باکتری‌ها  نمی‌توانند به آن نفوذ پیدا کنند. از این رو خاصیت انبارداری به شکل بی‌نظیری؛ افزایش می‌یابد و محصولات به دست آمده، طول عمر بالاتری‌ خواهند داشت.

کود محبوب هیومیک اسید؛ باعث تیره کردن خاک می‌شود و همین امر نیز موجب جذب کردن بیشتر انرژی خورشید، می‌شود. ترکیبات مفیدی که در این کود وجود دارند نیز؛ میکرو ارگانیسم‌های خاک را افزایش می‌دهند و موجب از بین بردن میکروب ‌های زیان آور، می‌شوند. این کود پر کاربرد درختان را در برابر تمام تنش‌های محیطی نظیر؛ خشکی، شوری خاک، کم آبی و… بسیار مقاوم می‌کند.

اسید هیومیک دی اکسید کربن را به راحتی جذب گیاه می‌کند و قند لازم را نیز به آن می‌رساند. افراد کشاورزی که از این کود استفاده می‌کنند؛ کمتر دچار ضرر و زیان در محصولات‌شان می‌شوند و در آخر، محصولات پر بارتر و با کیفیت‌تری را برداشت خواهند کرد.

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی بسیار عالی است و این کود، به انحلال و جذب عناصر نامحلول از خاک، حفظ و نگهداری ویژه از گیاه، رشد سریع ریشه، دفع آفات و حشرات مضر و… کمک شایانی می‌کند. هیومیک اسید با تولید کردن املاح و مواد مهمی مانند؛ ویتامین، قند و پروتئین در گیاه، تأثیرات بسیار چشمگیر و مثبتی را بر جنبه‌های مختلف فتوسنتز گل و گیاهان به جای می‌گذارد و در نتیجه همین امر باعث افزایش مواد غذایی برای خاک و تولید بیشتر محصولات کشاورزی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اسید هیومیک از بالای همین صفحه با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

تاثیر اسید هیومیک بر ریشه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *