کاشت آناناس چگونه است؟

کاشت آناناس

کاشت آناناس کار سختی نیست، اما تعهد به کاشت درست آنها، به زمان نیاز دارد. بسته به روش، ممکن است چندین سال طول بکشد تا گیاه گل دهد و میوه تولید کند. اگر می‎خواهید آناناس خود را پرورش دهید، برای شروع دو روش وجود دارد. اولین و ارزان‎ترین روش این است که یک گیاه آناناس را خریداری کرده و آن را رشد دهید تا زمانی که میوه تولید کند. دومین و سخت ترین گزینه، امتحان پرورش گیاه آناناس از طریق بذر است. در این راستا به منظور آشنایی بیشتر با این فرایند، می‎خواهیم بدانیم کاشت آناناس چگونه است و شامل چه مواردی است؟

کاشت آناناس

موارد قابل توجه در کاشت آناناس

شروع کاشت آناناس، می‎تواند از بخش بالایی آن، یعنی قسمت سبز رنگ آن باشد که احتمالاً ارزان ترین و آسان ترین راه برای شروع کاشت است. یک میوه کاملاً سالم یا میوه ای که بخش بالایی آن سالم است، را پیدا کنید و بخرید، سعی کنید بهترین آنها را پیدا کنید. به سادگی با برداشتن میوه در یک دست و قسمت بالایی آن در دست دیگر، آن را جدا کنید و آن را با یک حرکت ثابت بچرخانید. تقریباً دوازده برگ پایینی را از پایین شاخه‎های سبز آن خارج کنید، سپس آن را کنار بگذارید و اجازه دهید تا حدود یک هفته خوب خشک شود. قسمت بالایی آن را در یک کاسه کم عمق آب گرم قرار دهید. هر چند روز یکبار، آب را عوض کنید و با رشد ریشه ها طی چند هفته آینده این موضوع را مشاهده کنید. سپس قسمت بالای آناناس را در گلدان 10 اینچی پر از خاک بکارید و آنرا با کود مایع متعادل، بارور کنید.

  • خرید گیاه آناناس

هنگام کاشت آناناس، به یاد داشته باشید که ریشه آنها دوست ندارد مرطوب بماند. در واقع، آنها شرایط خاک مشابه کاکتوس‎ها را دوست دارند، اما با pH اسیدی 4.5-6.5. برای تعیین زمان آبیاری، خاک باید خشک باشد و باید محل اتصال برگ‎ها به گیاه را در داخل محل اتصال، بررسی کنید. اگر در آن بخش‎های کوچک آب وجود دارد، لذا از آبیاری صرف نظر کنید. اگر آب وجود ندارد، پس از قسمت بالایی گیاه، آن را آب دهید. کود مناسب آناناس را با کود مایع مطابق با دستورالعمل های سازنده مخلوط کرده و در اختیار گیاه قرار دهید.

  • شروع کاشت آناناس از بذر

برای شروع کاشت آناناس از دانه، ابتدا باید دانه را بدست آورید. گاهی اوقات در یک آناناس خریداری شده از فروشگاه، دانه وجود دارد. یک میوه رسیده آناناس به رنگ زرد بخرید. هنگامی که میوه را می‎برید، به دنبال دانه‎های کوچک سیاه و سفید باشید که از لبه خارجی آن بیرون زده است. دانه ها را بشویید. بذرها را در حوله کاغذی مرطوب قرار دهید و آنها در کیسه زیپ پلاستیکی گذاشته و اجازه دهید تا جوانه بزند. کیسه را در مکانی دائماً گرم (65-75 درجه فارنهایت) نگه دارید. حدود شش ماه طول می‎کشد تا بذرها جوانه بزنند، در آن زمان می‎توان گیاهان را با دقت در ظروف رشد مناسب، کاشت و نگهداری کرد تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند تا بتوانند در باغ کاشته شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت سیب زمینی در زمین کشاورزی

پرورش یک گیاه آناناس

گیاهان آناناس در صورت رشد به سه تا پنج فوت فضای کافی نیاز دارند. آنها همچنین در آفتاب زیاد رشد می‎کنند (حداقل 6 ساعت). در اینجا چند نکته دیگر درباره پرورش آناناس وجود دارد:

پرورش آناناس در فضای باز : آناناس را می‎توان در خارج از منزل فقط در مناطق مقاوم گیاهی،کشت کرد.

زمان بلوغ و میوه دهی: صرف نظر از نحوه کاشت آناناس، یک گیاه آناناس در زمانی که اولین میوه خود را می‎دهد، در بین دو تا سه سالگی بالغ می‎شود. پس از آن، می‎تواند یک یا دو بار دیگر در فواصل تقریباً دو ساله قبل از اینکه گیاه از بین برود، میوه دهد. یادگیری نحوه پرورش گیاه آناناس روشی زیبا و جذاب برای ایجاد سرگرمی در تعطیلات تابستانه است. شما فقط باید مدتی صبر کنید تا میوه دهد.

  • رشد مناسب آناناس

گیاهان آناناس بسیار دلچسب هستند و برای رشد به آب و فضای زیادی احتیاج ندارند. آنچه آنها نیاز دارند گرما است. اگر در آب و هوای سرد زندگی می‎کنید، گیاه خود را در بخش گرم خانه، نزدیک پنجره بکارید. در زیر روش های موثر جهت کاشت آناناس ذکر شده است:

مرحله 1: تاج را جدا کنید

آناناس خود را از فروشگاه ‎ای مواد غذایی محلی یا بازار کشاورزان انتخاب و خریداری کنید. هنگام آماده شدن برای برش دادن آن، تاج را تا حد امکان به همراه برگ‎های سبز آن بردارید.

کاشت آناناس

مرحله 2: برگ‎های آن را بیرون آورده و اجازه دهید خشک شود. قسمت بالای آناناس باید خشک باشد. سپس چند برگ از پایین تاج را بیرون بیاورید. تاج آناناس خود را به پهلو بگذارید و اجازه دهید تا حدود 2 روز خشک شود.

مرحله 3: در خاک شنی بکارید

هنگامی که تاج آناناس شما کاملا خشک شد، زمان کاشت آناناس، فرا رسیده است. یک گلدان بزرگ با خاک آماده کنید و یک سوراخ کوچک در وسط آن حفر کنید. اگر در منطقه ای زندگی می‎کنید که در تمام طول سال گرم است، می‎توانید آناناس را در حیاط خانه خود بکارید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

نتیجه گیری:

گیاهان آناناس در محیط ‎های گرم رشد می‎کنند، بنابراین گلدان خود را در یک منطقه گرم با نور خورشید قرار دهید. برگ های سخت و بادوام آناناس، نیازی به آبیاری بیش از حد ندارند. خاک مرطوب می تواند از گلدهی گیاه آناناس شما جلوگیری کند، لذا سعی کنید در حین کاشت آناناس، تمام نکات ذکر شده را رعایت کنید.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366