با نکات مهم در خرید زمین کشاورزی آشنایی دارید؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

امروزه خیلی از افراد به دنبال خرید زمین کشاورزی هستند و سعی دارند از این طریق؛ برای خود سرمایه گذاری یا کسب درآمد کنند. خرید و فروش زمین کشاورزی؛ بیشتر در شهرهای خوش آب و هوا، مطلوب است و طرفداران زیادی دارد. البته همه افراد برای خرید و فروش زمین‌های کشاورزی؛ باید به یک‌سری نکات مهم توجه کنند تا بعداً دچار پشیمانی نشوند.

نکاتی که باید با آن‌ها آشنا آشنایی داشته باشید؛ اصلا سخت نیستند اما خیلی به دردتان می‌خورد. از این رو اگر می‌خواهید با نکات مهم در خرید زمین کشاورزی آشنا شوید؛ بهتر است تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

  • پیدا کردن سوابق زمین

در ابتدا بهتر است سوابق زمین کشاورزی مورد نظرتان را پیدا کنید. به طور معمول اگر یک زمین کشاورزی دارای ایراد خاصی باشد، افراد ساکن نزدیک به آن می‌توانند به خوبی شما را در این زمینه؛ راهنمایی کنند. مثلا بهتر است قبل از خرید زمین؛ اطلاعات کافی را در مورد آن به دست بیاورید تا اگر مشکلی وجود داشت، به راحتی با آن کنار بیاید.

اگر با سوابق زمین کشاورزی مورد نظرتان آشنایی داشته باشید؛ می‌دانید که چه نوعی آفاتی در آن وجود دارد یا این که زهکشی در آن، چگونه صورت گرفته است. در صورتی هم که با این سوابق آشنایی داشته باشید؛ به فکر رفع مشکلات خواهید بود و با بهره گرفتن از روش‌های مختلف، آن‌ها را بر طرف می‌کنید.

بیشتر بخوانید: اصول حاصلخیز کردن خاک جهت کشت و زراعت گندم

  • نزدیک بودن زمین به برخی خدمات

همان طور که می‌دانید؛ خرید زمین کشاورزی در یک منطقه دور افتاده، به هزینه زیادی نیاز ندارد زیرا در اکثر این زمین‌ها امکانات رفاهی مناسب فراهم نیست. اما زمین‌هایی که در آن‌ها خدمات رفاهی وجود دارد؛ از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

در کل بهتر است هنگام انتخاب زمین کشاورزی؛ توجه داشته باشید که امکاناتی مانند آب، برق، مسیر عبور و مرور مناسب و… در آن جا وجود داشته باشد. زیرا همه افراد به این امکانات نیاز دارند و بدون آن‌ها، ممکن است با مشکل مواجه شوند.

  • در نظر گرفتن جنس خاک

یکی دیگر از نکات مهم در خرید زمین کشاورزی؛ در نظر گرفتن جنس خاک است. بهتر است بدانید که به طور معمول؛ خاک‌ها به 3 نوع قلیایی، اسیدی و خنثی تقسیم‌ بندی می‌شوند و مناسب ترین خاکی که یک زمین می‌تواند داشته باشد،  خاک‌های دارای PH خنثی هستند زیرا در این نوع از خاک‌ها می‌توانید به راحتی هر نوع محصولی را که خواستید، بکارید.

در واقع اگر زمین کشاورزی از PH مناسبی برخوردار نباشد؛ کشاورزان باید هزینه‌های زیادی را صرف خرید کودهای مختلف کنند تا شرایط خاک را تغییر دهند. گاهی اوقات ممکن است حتی با صرف کردن هزینه‌های زیاد هم؛ خاک به شرایط مطلوب نرسد و سرمایه زیادی را از دست بدهید. از این رو توصیه می‌کنیم این نکته مهم را حتما در نظر بگیرید و با توجه به آن؛ یک زمین مناسب را انتخاب کنید. همچنین اگر یک زمین را خریداری کردید و بعدا متوجه شدید که خاک آن از مرغوبیت کافی برخوردار نیست؛ بهتر است از کودهای اصلاح کننده آلی، مانند کود مغذی اسید هیومیک بهره بگیرید و با کمک آن، خاک را تغذیه کنید.

  • توجه به شرایط آب و هوایی منطقه

شرایط آب و هوایی یک منطقه باید به صورت متعادل باشد، از این رو بهتر است حتما شاخص ‌هایی مانند میانگین بارش در منطقه، دمای هوا، ارتفاع از سطح دریا، قرار نگرفتن در منطقه خشک و بی آب و… را در نظر بگیرید.

در اصل بهتر است با توجه به محصول مورد نظرتان برای کشت؛ شرایط آب و هوایی منطقه را مورد بررسی قرار دهید. پس تا حد امکان سعی کنید در مناطقی زمین بخرید که دغدغه کمبود آب و خشکی زمین را نداشته باشید. البته اگر در مناطق با آب ناکافی زمین بخرید؛ ممکن است بتوانید برخی محصولات کشاورزی که به آب کمی نیاز دارند را بکارید.

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

توجه به جهت زمین کشاورزی

بهتر است بدانید؛ جهت زمین کشاورزی در رشد و پرورش محصولات بسیار تأثیر گذار است. از این رو توصیه می‌شود زمینی را انتخاب کنید که جهت آن رو به خورشید باشد تا محصولات تولید شده‌تان از کیفیت عالی برخوردار باشد. همچنین زمین‌هایی که برخلاف جهت طلوع خورشید شیب دارند؛ به خوبی نمی‌توانند نور مورد نیازشان را برای محصولات جذب کنند.

  • بررسی منابع آبی

اگر نکات مهم در خرید زمین کشاورزی را مد نظر قرار دهید؛ می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. یکی از اصلی ترین این نکات؛ بررسی کردن منابع آبی منطقه است که نباید ان را فراموش کنید. خرید زمینی که منابع آبی کافی ندارد اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. بهتر است در زمین مورد نظرتان حداقل منابعی نظیر؛ رودخانه، چاه آب، جوی آب و… وجود داشته باشد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم؛ فصلی یا دائمی بودن مقدار آب‌های موجود در آن جا را نیز، مورد بررسی قرار دهید.

معمولا رودخانه‌های فصلی می‌توانند تا زمانی خاص، منابع آبی مورد نیاز زمین را فراهم کنند اما نمی‌تواند به طور همیشگی و به صورت دائم، آب داشته باشند. اکثر رودخانه‌های فصلی؛ در فصل تابستان کم آب و خشک می‌شوند اما رودخانه‌های دائمی، همان طور که از نام‌شان پیدا است به صورت همیشگی و دائمی آب دارند.

  • مورد بررسی قرار دادن عمق خاک

در صورتی که از قبل؛ برنامه ریزی‌های لازم را برای خرید یک زمین کشاورزی انجام داده‌اید، بهتر است عمق خاک را هم در موارد مهم قرار دهید. مثلا اگر می‌خواهید در زمین مورد نظرتان درخت بکارید؛ بهتر است زمینی را انتخاب کنید که عمق خاک آن، عمیق باشد. یا این که اگر می‌خواهید فقط محصولات بوته‌ای بکارید؛ بهتر است از عمق‌های بسیار کم بهره بگیرید‌.

  • بررسی کردن آلودگی‌های احتمالی

از نکات مهم در خرید زمین کشاورزی، بررسی آلودگی‌های احتمالی در نزدیکی زمین کشاورزی مورد نظرتان، بسیار مهم است و نباید آن را نادیده بگیرید. زیرا اگر آلودگی‌ در آن نزدیکی وجود داشته باشد و این آلودگی‌ها به منابع آبی وارد شوند؛ سریعا به محصولات نفوذ پیدا می‌کنند و کیفیت آن‌ها را از بین می‌برند. از این رو بهتر است از خرید زمین‌های کنار کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی، خودداری کنید و سراغ این گونه زمین‌ها نروید.

  • پرهیز از خرید زمین‌های دارای علف هرز

همان طور که می‌دانید؛ در برخی از زمین‌ها علف‌های هرز زیادی وجود دارد که ممکن است به صورت تهاجمی، به محصولات حمله کنند و باعث از بین بردن محصولات شوند. در این صورت بهتر است حتما از یک کارشناس علوم کشاورزی کمک بگیرید تا بتواند به راحتی تشخیص دهد که در آن زمین؛ علف هرز وجود دارد یا خیر. در این شرایط شما می‌توانید راحت تر روی زمین‌تان کار کنید و اکثر مشکلات احتمالی آن را در آینده، بر طرف کنید.

  • نداشتن شیب زیاد

دقت داشته باشید که زمین‌های شیب دار؛ اصلا مناسب کشاورزی نیستند زیرا زمانی که باران ببارد، ممکن است محصولات کاشته شده به همراه باران کنده شوند و از بین بروند. همچنین کشت محصولات کشاورزی و یا صیفی‌جات در چنین زمین‌هایی بسیار سخت است و به آسانی صورت نمی‌گیرد. پس بهتر است زمین‌های همواری را برای خود انتخاب کنید که در حین کشاورزی، دچار مشکل نشوید.

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

سخن پایانی

اگر می‌خواهید بعداً از انتخاب‌تان پشیمان نشوید؛ بهتر است تمام نکات مهم در خرید زمین کشاورزی را در نظر بگیرید و با توجه به آن‌ها، یک زمین مناسب را خریداری کنید. در واقع عوامل زیادی وجود دارد که نباید آن‌ها را نادیده گرفت اما ما در این مقاله  سعی کردیم؛ مهم ترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *