کاشت گل گاو زبون

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گل گاو زبون دارای گل‌‌‌‌‌های آبی با مزه و عطر شبیه خیار است. این گیاه می تواند به سرعت رشد کند. در بیشتر موارد کاشت گل گاو زبون در باغ سبزیجات انجام می شود. این گیاه خواص دارویی بسیار زیادی دارد.

روش کاشت گل گاو زبان

به راحتی می توانید از گل گاو زبون مراقبت کنید. چون این گیاه نیاز به مراقبت خاصی ندارد. این گیاه قادر است تا در خشک ترین شرایط آب و هوایی به خوبی به رشد خود ادامه بدهد. لذا مراقبت از آن کار ساده ای به نظر می رسد. این گیاه از بذر کاشت می شود و رشد آن با سرعت انجام می گیرد. معمولا از ابتدا آن را در گلدان نمی کارند.

 اگر چه این گیاه می تواند به راحتی همه خاک‌‌‌‌‌ها را تحمل کند؛ اما در خاک غنی که در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته باشد می تواند بهترین بازدهی را از خود بر جای گذارد.

بیشتر بخوانید: کاشت رزماری

 گل گاو زبون قادر است از آخر فصل بهار تا فصل تابستان به رشد و شکوفایی برسد. این شکوفا شدن به مدت زمان 8 هفته نیاز دارد. در این مدت گیاه می تواند به بلوغ برسد. در این هنگام می توانید برگ‌‌‌‌‌ها و گل‌‌‌‌‌ها را برداشت نمایید.

کاشت گل گاو زبون

مراقبت از گل گاو زبان

  • نور مناسب

گیاه گل گاو زبون می تواند در هر شرایطی از نور، رشد مناسبی داشته باشد. بدین صورت که از تابش نور زیاد گرفته تا سایه می تواند شکوفا شود. اما در نظر داشته باشید که اگر این گیاه را در نور کامل آفتاب قرار بدهید شانس بالایی در داشتن گیاه با شکوفه‌‌‌‌‌های زیاد و ساقه‌‌‌‌‌های قطور خواهد داشت.

  • خاک مناسب

 گیاه گل گاو زبون می تواند در بدترین خاک نیز رشد خوبی داشته باشد. لذا حتما نیازی نیست تا یک فضای خاص برای رشد این گیاه در باغ در نظر بگیرید. با این وجود بایستی در نظر داشته باشید که این گیاه، خاکی با پ هاش 6 تا 7 را بیشتر دوست دارد. لازم است تا خاک را با مواد آلی اصلاح کنید. در این صورت می توانید گیاه بهتری را پرورش دهید.

کاشت گل گاو زبون

  • آبیاری

 گیاه گل گاو زبون از بذر می تواند رشد کند و در باغ قرار بگیرد. لازم است تا هر چند روز یک بار به آن آب بدهید. این کار را بایستی در فواصل زمانی منظم انجام بدهید. زمانی که گیاه به بلوغ خود می رسد لازم است تا سرعت آبیاری را کم کنید و فرصت دهید تا مابین دو آبیاری، خاک کاملا خشک بشود.

  •  دما و رطوبت

 لازم است بدانید که گیاه گل گاو زبون یک گیاه با مقاومت بسیار بالا است که می تواند دما را به خوبی تحمل کند. با وجود این که این گیاه هم در مقابل گرما و هم در مقابل سرما می تواند مقاومت بسیار خوبی از خود نشان بدهد اما نمی تواند در برابر سرمای بسیار شدید بسیار مقاوم باشد. لذا لازم است تا کاملا مراقب باشید تا پیش از همه آن چیزی که از گیاه می خواهید برداشت نمایید. از لحاظ رطوبت این گیاه به رطوبت خاصی نیاز ندارد.

 روش پرورش گل گاو زبون در گلدان

 گل گاو زبون در گلدانی با عمق 12 اینچ که با ترکیب استاندارد گلدان پر شده است می تواند رشد کند. زمانی که این گیاه در گلدان رشد می کند هر هفته نیاز دارد تا آبیاری شود. اما لازم است تا به این گیاه بیشتر از اندازه آب ندهید.

کاشت گل گاو زبون کاشت گل گاو زبون در گلدان

 برای این که گل گاو زبون را در گلدان بکارید لازم است تا در ابتدا بذر خالص آن را بخرید. سپس آن را در یک گلدان مناسب برای کاشت قرار بدهید. این گلدان باید از ترکیبات رس و شن برخوردار باشد. سپس بر روی آن مقدار اندکی از خاک بریزید و به مقدار کافی به آن آب بدهید تا سطح خاک به اندازه کافی مرطوب شود. بذر گل گاو زبون در هر خاکی می تواند به خوبی رشد کند. ولی در خاک‌‌‌‌‌هایی مثل خاک رسی شنی که دارای بافت متوسط هستند نمی تواند رشد خوبی داشته باشد. در موقع کاشت لازم است  تا خاک گلدان پر شده باشد و از رطوبت مناسبی نیز برخوردار باشد ولی خیس نشده باشد. بعد از کاشت بذر بایستی بر روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید تا جوانه زدن گیاه بهتر صورت بگیرد. مدت زمانی که لازم است تا گیاه گل گاو زبون جوانه بزند 6 تا 20 روز است. اما برخی از بذرها ممکن است زودتر یا دیر تر جوانه بزنند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت آلبالو

آفت‌‌‌‌‌ها و بیماری‌‌‌‌‌های گل گاو زبون

 گل گاو زبون می تواند در طول دوره رشد از سمت آفاتی مانند کرم برگ خوار صدمه ببیند. در نظر داشته باشید که این کرم می تواند بیشترین زیان را به گیاه وارد سازد. همچنین بیماری ای با نام سفیدک پودری نیز امکان دارد در گیاه گل گاو زبون رخ دهد. زیرا آفت‌‌‌‌‌ها در زمان برداشت بایستی با آن‌‌‌‌‌ها مقابله شود و از بین بروند. بنابراین لازم است تا پیش از هر اقدامی با کارشناس مربوطه مشورت نمایید.

کاشت گل گاو زبون
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *