برنامه غذایی گیاه زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از مهم ترین و اصولی ترین نکات ها برای پرورش و زراعت زعفران، برنامه غذایی است. برنامه غذایی زعفران، یعنی کشاورزان با در نظر گرفتن نوع خاک، میزان آبیاری و شرایط آب و هوایی از گیاهان خود مراقبت نمایند. متاسفانه در کشور ما به برنامه غذایی زعفران اصلا توجه نمی شود و بیشتر کشاورزان این گیاه را به صورت دیمی کشت می کنند. رعایت نمودن برنامه غذایی گیاه زعفران، سبب می شود تا افراد بتوانند نتیجه بسیار خوبی را از کاشت خود دریافت کنند و علاوه بر آن، در فعالیت کشت و کار خود دچار مشکل نشوند.

شاید برایتان سوال پیش آید که برنامه غذایی گیاه زعفران چیست و چه کاربردی دارد؟ همانطور که همه موجودات زنده اعم از انسان ها نیاز به یک برنامه غذایی دارند که اگر به آن عمل نکنند، منجر به آسیب دیدن می شوند؛ گیاهان نیز دارای برنامه غذایی هستند که با رعایت نکردن آن ها ممکن است گیاه به سرعت پژمرده شود یا باردهی خوبی نداشته باشد. به همین دلیل، دانشمندان در چند دهه اخیر مطالعات بسیار زیادی بر روی برنامه غذایی گیاهان به ویژه زعفران داشته اند. جالب است بدانید که آزمایشات آن ها بر روی زعفران کاملا موفق بوده و با شکست مواجه نشده است.

عدم استفاده از برنامه غذایی زعفران چه مزایایی دارد؟

با گسترش میزان علم و تکنولوژی، سبب شده است تا کشاورزان کود های حیوانی را از برنامه غذایی زعفران کنار گذاشته و از کود های شیمیایی بهداشتی استفاده نمایند. همانطور که می دانید کود های طبیعی و بخصوص حیوانی، اگر به صورت نپوسیده مصرف شوند، سبب می شود تا بیماری های بسیار زیادی وارد خاک و پیاز زعفران شوند و حتی استفاده از آن زعفران برای بدن ضرر داشته باشد.

ولی برنامه غذایی زعفران، استفاده از کود های طبیعی را برای رشد زعفران منع نموده و بجای آن استفاده از کود های شیمیایی مفید از جمله هیومیک اسید ها را پیشنهاد نموده است.

برنامه غذایی گیاه زعفرانهمانطور که می دانید، بسیاری از کود های شیمیایی دارای قیمت بسیار بالایی هستند و هر ساله نمودار رشد قیمت آن ها به صورت صعودی حرکت می کند. به همین دلیل استفاده از کود های شیمیایی برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست چرا که آن ها می بایست هزینه های بسیار کلانی را بپردازند.

بیشتر بخوانید: گوگرد مایع چیست؟

اما برنامه غذایی زعفران، به کشاورزان این امکان را داده که آن ها بتوانند کود های شیمیایی کمتری خریداری کنند و آن ها را با روش خاصی با کود های طبیعی حاصل از باقی مانده درختان مخلوط نمایند تا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین نشوند و با یک دوم هزینه بتوانند فعالیت خود را به خوبی انجام دهند.

برنامه غذایی گیاه زعفرانویژگی های برنامه غذایی زعفران

همانطور که اطلاع دارید، وجود برنامه برای انجام هر کاری سبب می شود تا کار شما با شکست مواجه نشود و بتوانید به خوبی موفق شوید. برنامه غذایی زعفران نیز این امکان را به شما می دهد که بتوانید با استفاده از علوم کشاورزی، به صورت دقیق و اصولی از مزرعه زعفران خود نگهداری کنید و بدانید که باید آن ها را کود دهی نمایید.

در برنامه غذایی زعفران، انواع کود های مناسب زعفران نوشته شده است. اما همه کود ها را نمی توان درون یک مزرعه استفاده نمود چرا که کود های مناسب زعفران در برنامه غذایی، ممکن است مناسب نوع دیگری از خاک باشند و ترکیب آن ها با خاک مزرعه شما سبب از بین رفتن محصولات شما گردد. یکی از مزایای برنامه غذایی زعفران، این است که در جدول کود ها، نوع خاک نوشته شده است و کشاورزان می توانند بدون شک و تردید از کود ها استفاده نمایند و با نتیجه بسیار مطلوبی مواجه شوند و بتوانند محصول خوبی را درو کنند.

برنامه غذایی گیاه زعفرانیکی دیگر از مزایای بسیار خوب استفاده از برنامه غذایی زعفران، سبب کاهش بسیاری از هزینه ها می گردد. امروزه کشاورزان برای این که دچار ضرر و آسیب نشوند سعی می کنند هزینه های بسیار بالایی برای خرید آفت کش ها و انواع سموم بپردازند. ولی استفاده از برنامه غذایی، سبب می شود تا همه اقلام موجود را در سر زمان مقرر خریداری نمایید تا دچار پرداخت هزینه های سنگین نشوید. علاوه بر آن، برنامه غذایی زعفران به شما کمک می کند تا بتوانید از کالا های مناسب رشد زعفران، با قیمت مناسبی خریداری کنید و دچار ضرر نشوید.

بیشتر بخوانید: نیاز درخت پسته

سخن پایانی

همانطور که می دانید، برنامه غذایی گیاه زعفران می تواند برای کشت زعفران بسیار مفید باشد. ولی متاسفانه در کشور ما این مسئله را جدی نمی گیرند و به صورت دیمی کشت و کار می کنند. این امر سبب می شود تا آن ها به نتیجه مطلوب خود نرسند و مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بالایی شوند. پیشنهاد می شود برای آن که بتوانید پس از کاشت زعفران، دچار ضرر نشوید و بتوانید محصولی خوش عطر و رنگ برداشت کنید، حتما از برنامه غذایی زعفران استفاده نمایید و شاهد بهبود یافتن مزارع زعفران خود شوید و از محصول مرغوب خود لذت ببرید.

برنامه غذایی گیاه زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *