کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

کود فسفیت پتاسیم برای زعفران: زعفران گرانبهاترین گیاه کشت شده در مزارع و گلخانه ها به شمار می آید که برداشت پربار این محصول با عطر، طعم و بوی فوق العاده بالا منوط به رسیدگی به گیاه زعفران و آگاهی از مشکلاتی است که ممکن است در مسیر کشت تا برداشت این محصول با آن مواجه شوید؛ یکی از تهدیدهای جدی پیاز زعفران، عوامل قارچی می باشد که منجر به سیاه شدن پیاز، عدم تغذیه مناسب گیاه و در نهایت از بین رفتن آن است.

در صورت عدم تشخیص به موقع بیماری قارچی و عدم کنترل و درمان آن، میزان برداشت محصول بسیار افت خواهد نمود. لذا شما زعفران کاران عزیز به محض مشاهده علائمی نظیر عدم رشد مناسب گیاه، از چند نقطه از مزرعه پیاز زعفران را از خاک خارج نمایید و در صورت مشاهده هر گونه سیاهی در پیاز، نسبت به ضد عفونی مزرعه با فسفیت پتاسیم سریعا اقدام نمایید.

ضرورت از بین بردن بیماری های قارچی زعفران، استفاده از قارچکش قوی مانند فسفیت پتاسیم می باشد که محلول پاشی آن در ۵ تا ۶ مرحله منجر به کنترل، درمان و جلوگیری از ابتلا مجدد گیاه زعفران به بیماری قارچی می گردد. برای آشنایی کافی با نحوه عملکرد، مزایای کود فسفیت پتاسیم برای زعفران و خرید این محصول با ما در این مقاله بسیار مهم از سایت آل کود همراه باشید.

بیماری های قارچی زعفران

انواع بیماری های قارچی زعفران

زعفران گیاه بسیار خوش خوراکی برای عوامل قارچی می باشد لذا دچار بیماری های مختلف قارچی می گردد مانند:

سیاهک زعفران

یکی از مخرب ترین ترین بیماری قارچی زعفران، سیاهک زعفران است که ابتدا علائم بیماری به صورت لکه های قهوه ای نقطه ای روی سطح برگ ظاهر میشود که اگر در ابتدا کنترل نگردد، بیماری پیشروی نموده و پس از سیاه شدن برگها، عامل بیماریزا پیاز زعفران را مورد حمله قرار داده و به مرور زمان کل زعفران نابود می شود.

از راه های موثر پیشگیری از سیاهک زعفران این است پیاز را قبل از کاشت با فسفیت پتاسیم ضدعفونی نمایید و پس از خشک شدن در مکان خنک اقدام به کاشت کنید.هم چنین فسفیت پتاسیم از بهترین روش های درمان این بیماری در اثر ابتلا گیاه زعفران به شمار می آید.

بیماری سیاهک زعفران

بیشتر بخوانید: قارچکش فسفیت پتاسیم

بیماری رایزوکتونیا

بخش سطحی پیاز زعفران محل مناسبی برای عامل این بیماری قارچی می باشد که اگر به موقع تشخیص داده نشود، ریشه گیاه دچار پوسیدگی شده و منجر به زرد شدن برگها، ظهور لکه های ریز و سفید در سطح پیاز زعفران می گردد.

در موارد شدید بیماری رایزوکتونیا، کپک های بنفش رنگ در پیاز تشکیل شده و بخش داخلی و خارجی پیاز در اثر پوسیدگی زیاد از بین می رود.

بیماری زوال زعفران

نوعی قارچ که به سطح پیاز حمله می کند، روی ان لکه های ارزنی شکل سرخ رنگ ایجاد می نماید و رفته رفته به داخل بنه نفوذ می کند.عامل این بیماری رایزوکتونیا یولاسه می‌باشد که به تدریج سبب بروز لکه های قرمز روی پیاز شده و با عدم کنترل به موقع، این لکه ها به داخل پیاز سرایت می نماید و منجر به پوسیدگی پیاز، خشکی برگ و از بین رفتن گیاه زعفران میشود.

برای درمان این بیماری قارچی خطرناک و خسارت بار نیز بهترین راه استفاده از فسفیت پتاسیم می باشد.

مزایای کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

فسفیت پتاسیم برای زعفران موثر ترین ماده ضد قارچی و تقویت کننده این گیاه در مقابل عوامل خسارت زای قارچی می باشد که مکانیسم دفاعی آن را به بهترین نحو ممکن قوی می کند. بدون شک یکی از عواملی که به عامل بیماری زا اجازه نفوذ میدهد، ضعف سیستم ایمنی و دفاعی گیاه می باشد که با استفاده از کود فسفیت پتاسیم برای زعفران این فاکتور به خوبی تقویت می گردد.

فسفیت پتاسیم داخل بافت گیاه زعفران، به ماده ای با خاصیت قارچکشی به نام اسید فسفریک تبدیل شده و از سوی دیگر تولید فیتوآلکسین ها درون بافت گیاه را تحریک می کند.

برای مطالعه: کود فسفیت پتاسیم

آیا میدانید فیتوآلکسین ها چه ترکیباتی هستند؟

این ترکیبات بسیار مفید برای تمامی گیاهان، اگر تحریک شوند، مبارز خوبی برای عوامل قارچی به شمار می آیند زیرا مانع تکثیر میسلیوم قارچها شده و و چرخه ی متابولیسمی دفاعی خاصی را در گیاه فعال می نماید که در زمان ایجاد تنش برای گیاه، سیستم دفاعی به صورت خودکار مانع از ایجاد آسیب قارچها به بافت گیاه می گردد.

فسفیت پتاسیم با حفظ فسفر از خروج آن از ریشه گیاه جلوگیری می نماید و مانع تثبیت آن در سیستم ریشه ای می گردد.

عامل فسفیت در کود فسفیت پتاسیم، در فرمول مولکولی خود یک عنصر اکسیژن کمتر از گروه فسفات دارد لذا با سرعت حرکت بسیار بالایی و در کوتاه ترین زمان در سراسر گیاه زعفران و دیگر محصولات انتشار پیدا می کنند.

این کود نه تنها یک قارچ کش قوی به شمار می اید، بلکه منجر به تحریک سیستم زایشی و رویشی گیاه شده و به سبب طبیعی بودن برخلاف سموم خطری برای محیط زیست، انسان کیفیت محصول ندارد.

روش مصرف فسفیت پتاسیم

این کود را میتوانید طبق نظر کارشناسان آل کود و با توجه به میزان پیشروی عامل بیماری زا به صورت آبیاری و محلول پاشی استفاده نمایید تا از ایجاد خسارت به طلای سرخ مزرعه تان جلوگیری کنید. این محصول بهنرین کود تقویتی و ارگانیک برای از بین بردن بسیاری از عوامل بیماری زای قارچی و حتی باکتریایی است.

خرید کود فسفیت پتاسیم شوک برای زعفران

بخش بسیار مهم در پرورش گیاه گران قیمت زعفران، مبارزه با بیماری های مزرعه می باشد که با هوشمندی شما کشاورزان عزیز این عوامل مخرب جایگاهی در صدمه به زعفران نخواهد داشت لذا شما عزیزان با شناخت بیماری های قارچی زعفران و راه پیشگیری و درمان این عوامل از گیاه پر ارزش خود حفاظت نمایید.

سایت آل کود مفتخر به عرضه با کیفیت ترین و بهترین فسفیت پتاسیم موجود در بازار می باشد که محصول وارداتی کشور آمریکا با عملکرد بسیاربالا به شمار می آید. این محصول با بالاترین تکنولوژی تولید شده و شما عزیزان برای سفارش کود فسفیت پتاسیم برای زعفران می توانید از بالای همین صفحه از سایت آل کود با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366