همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زعفران با اسم بین المللی(کرکوس ساتیوس)جزءیکی از گران ترین ادویه های موجود به حساب رفته است که این ادویه خوش عطر و گران قیمت از کُلالِه های خشک شده نوعی گیاه به نام زرپران بدست آمده. وهمان طورکه احتمالا میدانید گیاه زعفران ازانواع گیاهان پیاز داراست. یعنی همانند گیاهانی چون لاله و…،دارای پیاز است،آن را در خاک میکارند و بر اثررشد آن درنهایت زعفران ما پدیدارخواهد شد اما باید دقت کنید برای نگهداری و پرورش این گیاهِ بسیارارزشمند و البته گران شما نیازمنداستفاده از کودهایی هستید تا بهترین ثمره رو ازکاشت این محصول به دست آورید .یکی از بهترین کود هایی که برای این گیاه توصیه شده استفاده از کود فسفیت پتاسیم است در این مقاله می خواهیم به همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران بپردازیم.

آشنایی با گیاه زعفران و کود مناسب برای پرورش آن

اگر بخواهید همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران را بدانیم، قبل از هر چیز بیایید بیشتر با خود زعفران آشنا شویم تا بتوانیم با نحوه استفاده ازاین کود شناخت کاملی رو بدست آوریم همان طور که در قبل گفته شد زعفران از گیاهان گران قیمت در جهان به حساب آمده و بایستی شما که قصد کشت و پرورش این گیاه ارزشمند رو دارید با موانعی که ممکن است بر سر راه شما ظهور کنند بیشترو بیشتر شناخت پیدا کنید .

 همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

یکی ازمهم ترین تحدیدهایی که شما ممکن است بعد ازکاشت این گیاه با آن موجه شوید پدید آمدن عوامل قارچی هستند .که میتوانند در نهایت باعث سیاه شدگی پیاز و حتی مرگ گیاه شما شوند وعلاوه براین افت مقداربرداشت محصول شمارا هم به همراه خواهد داشت . .برای این منظورزیست شناسان در شاخه های گیاه شناسی (متخصصان زعفران) توصیه کردند به محض رویت این پدیده نابِ سامان (از طریق مشاهده علایمی چون پایین آمدن رشد گیاه و همچنین مرگ بیشتر آن ها ) بایستی در ابتدای کار پیازگیاه را کامل ازخاک بیرون و درصورتی که اطمینان حاصل کردید، سیاهی ای بر روی پیاز دیده میشه سریعا با استفاده از این کود موثرفسفیت پتاسیم زمین خود را ضدعفونی نمایند.

بیشتر بخوانید: کاشت گندم

ببینید بهترین و ایده آل ترین حالت برای رهایی کامل از این عوامل قارچی استفاده ازهمین کودی است که یاد شد .

حالا اگر بخواهیم در رابطه با نحوه عملکرد و چگونگی استفاده از آن را مورد بررسی دهیم ، لازم است اول بدانید که این کود به صورت افشانه پاشی و در طی تقریبا 5 تا 6 مرحله  برای از بین بردن عامل قارچی ، بهبود و یا درمان گیاه زعفران مورد استفاده قرار میگیرد حالا ممکن است سوال پیش آید که این کود چطور این عملکرد روازخود بر جای میگذارد؟

انواع بیماری های مربوط به گیاه زعفران و پیشگیری آنها

 پس در ابتدا لازم است با انواع بیماری های قارچی تا حدودی آشنا و سپس نحوه کار این کود رو بررسی کنیم .

انواع مختفی از بیماری ها وجود دارد که عامل آن ها نوعی ویروس قارچی هستند که به طور مثال میتوان به  بیماری  (رایزوکتونیا) اشاره نمود. دراین نوع بیماری که بیشترین اثر سوء رو بر ریشه گیاه زعفران دارد ، و میتواند در نهایت باعث زرد شدن و حتی پدید آمدن لکه هایی بسیار ریزو روشن بر روی سطح پیازگردد ،ممکن است به طور کامل پیاز گیاه را نابود سازد.

نوع دیگری از بیماری ای که میتواند عامل آن قارچی باشد،زوال زعفران است به این صورت است که عامل بیماری به سطح خارجی پیاززعفران حمله ور شده و در نهایت میتواند باعث ایجاد یکسری لکه های ارزن مانند وقرمزتیره شود. توجه داشته باشید عامل این بیماری که معروف به (رایزوکتونیا یولاسه) است ،درصورتی که پیشگیری های لازم  رو برای نابودی آن انجام ندهید،میتواند به بخش های داخلی تر پیاه گیاه نفوذ ودر این صورت باعث ازبین بردن کُل گیاه ودر نتیجه افت برداشت وکیفیت محصول ما گردد .

 همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

پس لازم است که حتما راه حل مناسبی رو در پیش بگیریم تا هرگز با این عوامل دست وپنجه نرم نکنیم .اما قبل از آن که راه حل نهایی رو بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم باید به نوعی دیگر ازاین بیماری ها که یکی ازمخرب ترین آن ها به شمارمیرود ،اشاره کنیم تا با اطمینان کامل وبا دانستن اصول درست استفاده از کود فسفیت پتاسیم در برابرهمه انواع  این بیماری ها حتی بدترین آنهاهم مقاومت کنیم .

این نوع بیماری که معروف به سیاهَک زعفران است ، در ابتدا به صورت یکسری لکه های مایل به قهوه ای برسطح برگ زعفران نمایان خواهد شد در این صورت شما پس از بررسی های لازم از وجود این بیماری میتوانید بااستفاده ازهمین کود (فسفیت پتاسیم) پیازگیاه را به طور کامل استریل(ضدعفونی) و پس ازاین که محلول افشانه شده روی آن (همان کودفسفیت پتاسیم) خشک شد ،درمحیطی که دمای آن به نسبت خنک باشد مجدد عمل کاشت پیاز روانجام دهید.

مزایای کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

از مهم ترین مزایایی که این کود بسیارقوی برای ما دارد میتوان به اثر تقویتی ای که بر روی این گیاه دارد اشاره کرد .چرا که این کود با داشتن یکسری مواد ضد قارچی بسیار قوی گیاه را دربرابراین بیماری مقاوم خواهد ساخت. حالا چطور ؟؟

کود (فسفیت پتاسیم) باعث میشه که عوامل بیماری زا نتوانند به گیاه به خصوص پیاز آن نفوذ کنندچرا که باعث تقویت هر چه بیشتر گیاه زعفران نیز خواهد شد.

 پس شایسته است هر کشاورزی در شاخه تولید  و پرورش گیاه زعفران حتما قبل کشت محصول تدارُکات لازم رو به جهت جلوگیری از وقایعی ای که ممکن است درآینده رخ دهد انجام دهد .

 همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران

نکته جالبی که وجود دارد این است که این کود نه تنها برای زعفران بلکه برای همه گیاهان  موثر واقع شده است از آن جایی که این کود مسولیت ایجاد یک چرخه فوق العاده قوی متابولیسمی دفاعی در گیاه را برعهده دارد از همین رواگر یک عامل ویروسی/ قارچی به گیاه ما حمله ور شود میتواند ،از آسیب های احتمالی عوامل قارچی به بافت هایی چون پارانشیم ،اسکلرانشیم و یا حتی پوست گیاه پیشگیری لازم رو به عمل آورد .

فسفیت پتاسیم موجود در این کود از طریق جذب و نگهداری فسفر،از خارج شدن آن ها از ریشه گیاه جلوگیری و مانع از انتشارآن به محیط  مجموعه ریشه ای خواهد شد .

بیشتر بخوانید: کاشت خیار

سخن پایانی

در این مقاله به همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران اشاره کردیم. در انتها لازم  است به این نکته هم توجه داشته باشید که کود فسفیت پتاسیم  علاوه بر خاصیت ضدعفونی کردن گیاهان در برابرعوامل قارچی ، میتواند باعث تحریک رشد گیاه (ازطریق فعال کردن سیتم های رشد زایشی یا رویشی هم) گردد.

همه چیز درباره کود فسفیت پتاسیم برای زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *