کود k60 برای درخت شلیل

کود k60 برای درخت شلیل

برای درختان میوه کوددهی اهمیت زیادی دارد و همه ترکیبات و عناصرمورد نیاز درخت را تامین می‌کند‌. کودها حاوی عناصر مختلفی هستند. کود k60 یکی از کودهای حاوی عنصر پتاسیم است که استفاده از آن برای درختان ضروری است. در ادامه به بررسی کاربرد کود k60 برای درخت شلیل می‌پردازیم.

تاثیرات پتاسیم روی درختان

از عناصر مهم و حیاتی که در طبیعت وجود دارد، عنصر پتاسیم است. پتاسیم برای رشد و حیات درختان و گیاهان ضروری است و همینطور در زندگی انسان ها هم تاثیرگذار است. کمبود پتاسیم در درخت باعث بروز مشکلات مختلفی می‌شود. ایجاد پوسیدگی ریشه و به مرور از بین رفتن آن ازمهم ترین علایم کمبود پتاسیم در درختان است.

کود k60 برای درخت شلیل تغییر شکل برگ های درخت و نیز ضعف شاخه ها و خمیدگی آن ها نیز بر اثر کمبود پتاسیم اتفاق می افتد‌. در درختان میوه کمبود پتاسیم باعث کاهش میوه دهی می‌شود و همینطور میوه های تولید شده کیفیت خوبی نخواهند داشت.از تاثیرات مهم و مزیت هایی که کودهای پتاسیم برای درختان دارند، افزایش مقاومت درختان است. عنصر پتاسیم باعث می‌شود تا ریشه درخت درمقابل عوامل مختلف تنش زا مثل سرما و یخبندان و همچنین گرمای شدید مقاومت کند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت انبه

پتاسیم در بخش های دیگر درخت هم اثراتی مشابه دارد. به طور مثال باعث می‌شود استحکام ساقه ها بیشتر شده و دچار شکستگی نشوند. پتاسیم همچنین موجب می‌شود تا آفات و بیماری هایی که درخت در معرض آن ها ثقرار دارد، مثل انواع بیماری های قارچی، به درخت آسیب کمتری برسانند.

کود k60 چیست؟

کود k60 یکی از کودهای پرمصرف و رایج در باغداری و کشاورزی است. این کود همان طور که از اسمش مشخص است دارای درصد بالایی از عنصر پتاسیم بوده و برای تامین پتاسیم گیاهان و درختان به کار می‌رود. به دلیل نوع خاک در بیشتر مناطق کشور، معمولا درختان و گیاهان دچار کمبود پتاسیم هستند.

کود k60 می‌تواند در زمان کوتاهی نیازهای پتاسیمی درخت را رفع کند. این کود بیشتر به شکل محلول تولید و استفاده می‌شود. کودهای محلول را با روش محلول پاشی برای درختان استفاده می‌کنند که برای جذب از طریق برگ بسیار مناسب است. این اتفاق زمامی می افتد که ریشه ها فعالیت شان کاهش پیدا کرده و لازم است جذب برگی انجام شود.

کود k60 علاوه بر پتاسیم دارای مقداری اسیدآمینه ضروری است. نقش این اسیدآمینه ها کمک به جذب بیشتر پتاسیم توسط گیاه است. رنگ و ظاهر میوه ها نقش زیادی در میزان فروش و بازارپسندی میوه ها دارد.

کود k60 برای درخت شلیلکود k60 تاثیر زیادی روی رنگ آوری میوه دارد و آن را تا حد زیادی بهبود می‌دهد. تنش های محیطی مختلف همیشه تهدیدی برای درختان محسوب می‌شوند. عواملی مثل آب و هوای نامساعد و آفات و بیماری ها.

کود k60 با ایجاد مقاومت در درختان از آسیب هایی که درخت را تهدید می‌کنند، جلوگیری می‌کند.

ویژگی های درختان شلیل

شلیل را نوعی هلو می‌دانند که در یکی از ژن های آن جهشی به وجود آمده و موجب از بین رفتن پرزها شده است. درخت شلیل درختی با ارتفاع زیاد و در حدود ده متر و جزو درختان مثمر است. میوه شلیل خاصیت های زیادی دارد. این میوه کروی شکل و با طعم شیرین است که علاوه بر تازه و خام خوری استفاده های دیگری هم دارد مثل تهیه لواشک، آبمیوه و کمپوت. درخت شلیل بومی مناطقی از آسیا است.

این درختان معمولا عمر کمی دارند و از طریق گرده افشانی تکثیر می‌شوند. درخت شلیل در حدود ۱۵۰ گونه مختلف دارد که از نظر شکل میوه و برگ ها با هم متفاوت اند. معروف ترین انواع شلیل، شلیل شبرنگ، انجیری، مغان و شمس هستند. با توجه به نوع درخت معمولا رسیدن میوه ها در اوایل تابستان اتفاق می‌افتد‌. درخت شلیل خران پذیر است و با آغاز پاییز برگ هایش می‌ریزند.

روش های تکثیر این درختان از طریق بذر و پیوند زدن انجام می‌شود. رایج ترین روش تکثیر این درخت پیوند زدن است که از درختانی مثل هلو و زردآلو می‌توان استفاده کرد و روی پایه آن ها پیوند را انجام داد.

در درختان شلیل هرس کردن مرحله مهمی است و تاثیر زیادی در رشد درخت و میزان تولید میوه دارد. همچنین هرس اصولی طول عمر درختان را نیز بیشتر می‌کند. بهترین زمان برای انجام هرس فصل بهار است.

کود k60 برای درخت شلیلکوددهی درخت شلیل

باغداران میوه هایی مثل هلو و شلیل به دنبال درشت شدن این میوه ها هستند. اگر درخت مواد مغذی و ترکیبات معدنی موردنیازش را به میزان کافی دریافت نکند مشکل ریز بودن میوه ها به وجود می‌اید که روی فروش آن ها تاثیر منفی دارد و اغلب میوه شلیل درشت زودتر از نوع ریز به فروش می‌رود. از نکات مهم و تاثیر گذار روی این موضوع استفاده مناسب از کودهای مختلف است. برای این منظور پتاسیم نقشی اساسی در کیفیت میوه دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود آهن برای درخت سیب

کود k60 برای درخت شلیل

عنصر پتاسیم برای بهبود کیفیت میوه شلیل ضروری است. کود k60 برای درخت شلیل مفید بوده و با تامین پتاسیم ضروری، باعث افزایش وزن و درشت شدن میوه ها می‌شود. بهتر شدن رنگ و طعم میوه و همینطور افزایش میزان برداشت میوه از دیگر تاثیرات استفاده از کود k60 برای درخت شلیل است. استفاده از این کود در باغداری بسیار رایج است و کارایی و تاثیر آن به اثبات رسیده و برای رشد درختان ضروری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366