بهترین کود آهن برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تغذیه درست درختان میوه مانند درخت سیب جهت رشد کافی و تولید محصول با کیفیت امری لازم است. مرغوب ترین کود برای درختان سیب می تواند کود ترکیبی باشد. کود ترکیبی شامل گروهی از کودهای مورد نیاز درخت سیب از جمله ریز مغذی ها و کود های آلی است. درختان  سیب در زمان های متفاوت، نیاز های غذایی مختلفی دارند. تامین عناصر مورد نیاز خاک در زمان های خاص بسیار پر اهمیت است. به طور کلی تغذیه درختان سیب، بیشتر اوقات طی چند مرحله اصلی شامل تورم جوانه ها،  تغذیه زمستانه، پس از ریزش شکوفه ها، فندقی شدن سیب ها، طول دوره رشد میوه و دوره پس از برداشت محصول انجام می گردد. در صورت استفاده نکردن از کودها در زمان مناسب و به میزان کافی مشکلاتی از جمله کاهش باردهی، کاهش مقاومت درختان و کیفیت میوه ایجاد می­ شود. در ادامه می خواهیم بدانیم بهترین کود آهن برای درخت سیب چیست؟

زمان کوددهی درخت سیب

رخت سیب بین گل و گیاه باغی جایگاه ویژه ای دارد. مناسب ترین زمان برای کوددهی درخت سیب دقیقاً قبل از باز شدن شکوفه‌ ها است. یعنی هنگامی که درختان سیب چرخه‌ی رشد سالانه‌ شان را آغاز کرده اند و در واقع بالا ترین میزان مواد مغذی را مصرف می‌کنند. به این کود فروت‌ست می‌گویند. البته برای کود دادن به درخت سیب برنامه و زمان بندی متفاوتی داردکه هر مرحله تاثیر مختلفی بر بار دهی درخت سیب دارد.

بهترین کود آهن برای درخت سیبکوددهی درخت سیب در فصل پاییز

اهمیت محلول پاشی روی درختان سیب در فصل پاییز برای آماده سازی درختان سیب به خصوص در مناطق شمالی با زمستان های طولانی، برای محصول سال آینده است. کوددهی پاییزه به همان اندازه ی تغذیه بهار و تابستان برای درخت سیب اهمیت دارد چرا که با بازگرداندن تعادل مواد مغذی، بعد از باردهی بسیار به برداشت پربار سال آینده کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: خواص کود مایع زعفران 

کوددهی پاییزه علاوه بر آماده کردن درختان سیب برای زمستان سبب تقویت سیستم ریشه و افزایش مقاومت در برابر سرما  هم می­ گردد. درختان سیب در پاییز می بایست به وسیله کود های پتاسیم و فسفر بارور شوند. کود ها از انتهای ریشه در دوره پاییز کنار گذاشته می شوند تا سبب ایجاد و رشد شاخه های جوان کم طاقت و ضعیف در زمستان نشود.

محلول پاشی پاییزه از ترکیب سه عنصر سولفات روی، ازت و اسید بوریک که کود فروت ست نام دارد تشکیل می گردد. این کود به صورت پودری و مایع با دز های 2 تا 3 در هزار، مورد استفاده قرار می گیرد. کود پاییزه مقاومت جوانه های گل را نسبت به سرمای بهاره و زمستانه افزایش می دهد.

 برنامه کوددهی درخت سیب

در بیشتر مناطق کشور به جهت بالا بودن آهک خاک و PH آن، حلالیت عناصر ریز مغذی و جذب آن ها پایین است بنابراین وجود جدول برنامه غذایی و کوددهی مناسب درخت سیب ضروری است. طبیعتا تغذیه مناسب درختان سیب یکی از عامل های اصلی برای بالا بردن کمیت وکیفیت باردهی درخت سیب است.

بهترین کود آهن برای درخت سیبکمبود آهن درخت سیب

زمانی که درخت سیب با کمبود آهن مواجه شود، رنگ برگ ها زرد شده، مقدار میوه آن کاهش یافته و طعم  میوه از بین می رود. همچنین میوه ها رنگ ضعیف شده و رنگ پریده خواهند شد.

عوامل ایجاد کننده فقر آهن روی درخت سیب

کمبود آهن، یکی از مشکلات درخت سیب به حساب می آید. فقر آهن با کم رنگ شدن برگ ها مشخص شده و می تواند به دلیل عواملی باشد که بیان می کنیم.

یکی از این موارد، زیاد شدن مقدار بی کربنات در خاک است. اما بی کربنات چگونه در خاک افزایش پیدا می کند؟ هنگامی که آبیاری به صورت سنگین در باغ انجام شود یا خاک فشرده گردد، کربن دی اکسید در خاک نیز افزایش می یابد. همچنین آهک که معمولا در تمامی خاک ها وجود دارد، با کربن دی اکسید خاک، بی کربنات را تشکیل می دهند. این عنصر خاصیت بازی خاک را افزایش داده و PH  اطراف درخت و ریشه را بالا نگه می دارد. بالا بودن PH خاک باعث جذب نشدن آهن در درخت سیب می شود. در واقع اگر این مشکل را حل نشود، امکان دارد هر چقدر هم که کود آهن به درخت داده شود، درخت نتواند آن را جذب کند.

بهترین کود آهن برای درخت سیبیکی دیگر از این عوامل چاه های عمیق بوده که منبع بالایی از بی کربنات هستند. با آبیاری زمین به وسیله ی چاه های عمیق، بی کربنات موجود در آب به زمین می رسد. این حجم از بی کربنات سبب بالا رفتن خاصیت قلیایی خاک می گردد. برای حل این مشکل می توان از اسید سولفوریک در خاک استفاده کرده و یا کود آمونیوم سولفات را به خاک اضافه کرد. همچنین میتوان PH آب را کنترل نموده یا از فواره های آب استفاده کرد. هوادهی آب در فواره های آب، سبب از دست رفتن بی کربنات موجود در آب می گردد.

بیشتر بخوانید: فوائد کود حیوانی برای درخت سیب

بهترین کود های تامین کننده آهن درخت سیب

یکی از متد های کنترل شیمیایی و بهبود بخشیدن به فقر آهن، دادن کود آمونیوم سولفات به درخت سیب است. این کود علاوه بر این که درخت را تغذیه رسانی می کند، همچنین درجه اسیدی بودن خاک را نیز کنترل می نماید. کود شیمیایی هیومیک اسید یکی دیگر از کود های تامین کننده غیر مستقیم آهن درخت سیب، است. استفاده از کود های آمنیوم سولفات و هیومیک اسید یک ویژگی نسبت به کود آهن دارد و آن این است که علاوه بر رساندن آهن به خاک، عناصر ضروری دیگری نیز در خود دارند.

بهترین کود آهن برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *