کود k60 برای درخت انبه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای پرورش درختان مختلف لازم است باغدار اطلاعات کافی داشته باشد و با دانش کامل عمل کند. کوددهی از بخش های مهم و ضروری در باغداری است که در میزان برداشت محصول تاثیر مستقیم دارد. کودهای پتاسیم مثل کود k60 از بهترین کودها و موثرترین آن ها است که برای درختان میوه مزایای زیادی دارد. این مقاله درباره استفاده از کود k60 برای درخت انبه است.

درخت انبه

درخت انبه بومی مناطق گرمسیری هستند و در کشورهایی مثل هند و پاکستان کاشته می‌شود. اخیرا و به تازگی  در استان سیستان و بلوچستان هم این درخت کاشته می‌شود. سود اقتصادی حاصل از پرورش انبه بالا است و میوه مناسبی برای صادرات به شمار می‌رود.

کود k60 برای درخت انبهمیوه درخت انبه و برگ های آن خاصیت ها و موارد استفاده زیادی دارند. این میوه هم به شکل خام استفاده می‌شود هم در صنایع مختلف غذایی مثل مربا و آبمیوه و شیرینی به کار می‌رود. این میوه زرد رنگ و گوشتی است و ارزش غذایی آن بالاست. انبه سرشار از عنصر پتاسیم بوده و در کاهش فشار خون موثر است. همچنین به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان در پیشگیری از بیماری هایی مثل دیابت کمک کننده است و به بهبود گوارش کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت ازگیل

از ویژگی های منحصر به فرد درخت انبه عمر زیاد است که به ۳۰۰سال هم می‌رسد. اقلیم مناسب برای رشد این درخت مناطق گرمسیر و مرطوب است. این درخت رشد آهسته ای دارد با این حال درختان بالغ انبه ارتفاعی در حدود ۴۰ متر و قطری ۱۰ متری دارند. در حدود ۸ سال بعد از کاشت درخت انبه، میزان محصول برداشتی به بالاترین مقدار می‌رسد. وزن میوه انبه بین نیم کیلو تا دو کیلو است و رنگ آن در گونه های مختلف درخت متفاوت بوده و زرد، نارنجی یا سبز است.

کاشت درخت انبه

کاشت درخت انبه با دو روش کاشت هسته و کاشت نهال امکان پذیر است. کاشت از طریق هسته روش سخت و پیچیده ای است و زمان زیادی طول می‌کشد تا هسته جوانه بزند. کاشت نهال روش بهتری بوده و نگهداری از آن راحت تر است. بهترین فصل برای آغاز کاشت درخت انبه فصل پرباران مثل پاییز و بهار است. البته در بعضی مناطق ممکن است فصل پرباران متفاوت باشد.

خاکی که در آن انبه را کشت می‌کنند باید خاک معمولی مخلوط شده با پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس باشد. پی اچ خنثی و زهکشی بالا هم از خصوصیات دیگر این خاک ها باید باشند. درخت انبه قابلیت کاشت در گلخانه و حتی منزل به عنوان درختچه تزیینی را دارد.

نگهداری و مراقبت از درخت انبه

مراقبت از درخت در برابر حمله آفت ها و بیماری های مختلف، برای درخت اهمیت زیادی دارد. بررسی منظم خاک و برگ درخت باعث می‌شود سریع تر متوجه مشکلات درخت شده و به رفع آن کمک کنند.

هرس کردن درخت هم راهی برای کمک به رشد درخت است هم در مواقعی که درخت به وسیله آفت ها آلوده شده به از بین بردن آن ها کمک می‌کند‌.

آبیاری انبه بیشتر به نوع آب و هوا و اقلیم منطقه بستگی دارد.

کود k60 برای درخت انبهکوددهی درخت انبه

کوددهی درخت انبه باید به صورت منظم و هر ساله انجام بگیرد. بعد از کاشت درخت باید سریعا کوددهی انجام شود‌ تا درخت برای ادامه رشد آماده شود. طبق نظر کارشناسان در سه سال اول کاشت درخت باید هر ماه کوددهی را انجام داد. در این زمان درخت به عناصر مختلف مثل ازت، نیترات، فسفر و پتاسیم نیاز دارد.

نقش کودهای پتاسیم در رشد درخت انبه

از مهم ترین عناصری که در رشد درخت انبه موثر است، عنصر پتاسیم است. تاثیرات فراوان این عنصر در مراحل مختلف رشد درخت انبه باعث شده تا استفاده از کودهای پتاسیم دار در برنامه کودی این درختان قرار بگیرد. پتاسیم باعث ایجاد مقاونت در بخشهای مختلف درخت از جمله ریشه ها می‌شود تا در مقابل تنش های محیطی کم ترین آسیب را ببینند.

از آن جایی که رشد درخت انبه آهسته است پتاسیم می‌تواند با فعال کردن آنزیم های موثر به رشد بیشتر درخت کمک کند. پتاسیم همچنین باعث می‌شود عمل فتوسنتز بهتر و بیشتر انجام شود و در نتیجه رشد رویشی درخت افزلیش یابد. از مشخص ترین تاثیرات پتاسیم شاید تاثیری باشد که روی رنگ و طعم میوه ها دارد. این عنصر باعث رنگ پذیری بهتر میوه و خوش طعمی آن شده همچنین وزن و اندازه میوه ها را در حد مطلوبی افزایش می‌دهد.

کود k60 برای درخت انبهکودهای حاوی پتاسیم انواع مختلفی دارند و هر کدام برای منظور خاصی استفاده می‌شوند اما تاثیر کلی همه ان ها یکسان است و در نهایت باعث افزایش برداشت محصول با کیفیت می‌شوند. از مهم ترین کودهای پتاسیم موجود، کود k60 است. این کود دارای درصد بالای پتاسیم به همراه چند اسیدآمینه مهم است. این اسیدآمینه به جذب بیشتر پتاسیم کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود برای زعفران

کود k60 برای درخت انبه

استفاده از کود k60 برای درخت انبه مزایای زیادی به همراه دارد. این تاثیرات از ابتدای استفاده از این کود قابل مشاهده است. اولین استفاده از این کود می‌تواند بعد از کاشت نهال انبه باشد. در این زمان کود k60 باعث سرعت بخشیدن به رشد نهال می‌شود. همچنین نهال هنوز استحکام کافی نداشته و این کود باعث ایجاد مقاومت در آن می‌شود و از آسیب های احتمالی آن جلوگیری می‌کند. کود k60  برای درخت انبه بالغ هم تاثیرات بسیار مثبتی داشته و نقش زیادی در بهبود کیفیت میوه ها دارد.

استفاده از کود k60 برای درخت انبه بسیار مفید بوده و در بالابردن بازدهی درخت بسیار موثر است.

کود k60 برای درخت انبه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *