کود k60 برای درخت موز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت موز از درختان مخصوص مناطق گرمسیر است. این درختان در مراحل رشد خود به مواد مغذی زیادی نیاز دارند که باید از طریق کوددهی تامین شود. کود k60 از بهترین کودهای پتاسیمی است که برای درختان میوه مثل موز خاصیت های زیادی به همراه دارد. در ادامه این مقاله به بررسی مزایای استفاده از کود k6 برای درخت موز پرداخته شده است.

درخت موز چه ویژگی هایی دارد؟

موز از میوه های لاکچری و پرطرفدار است که خاصیت های فراوانی هم دارد. درخت موز گیاهی چند ساله است و در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد می‌کند. جالب است بدانید امکان پرورش این درخت در منازل هم وجود دارد و نیازمند شرایط خاصی است. موز گیاهی تک لپه است و به شکل درخت و درختچه هایی کوتاه رشد می‌کند. میوه این درخت به شکل خوشه رشد کرده و ابتدا سبز رنگ است و به مرور که رسیده تر شود رنگ آن به زرد تغییر می‌کند.

کود k60 برای درخت موز ظاهر میوه کشیده و باریک بوده و دمبرگی کوتاه دارد. پوست موز هم گوشتی بوده و به راحتی قابل جدا شدن است. تنه این درختان بلند و محکم و بزرگ است و بخشی از آن که تنه اصلی است در خاک قرار دارد و بخش بیرونی که تنه کاذب نامیده می‌شود بیرون از خاک است و از کنار هم قرار گرفتن دمبرگ های طویل و پهن میوه ها بوجود می‌آید. برگ های درخت موز هم ظاهر متفاوتی دارند و بسیار بزرگ هستند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت چاقاله بادام

موز میوه بسیار مفیدی است و خواص بیشمار دارد. بخش داخلی و گوشتی آن دارای مقادیر زیادی از عناصر مختلف مثل پتاسیم، منیزیم و منگنز بوده و آنتی اکسیدان فراوانی هم دارد. همچنین سرشار از ویتامین بوده و در عین حال کالری بسیار کمی دارد. از اثرات مصرف موز کاهش استرس و اضطراب، بهبود گوارش و کاهش التهابات بدن هستند. درخت موز گونه های مختلف و متنوعی دارد که از مشهورترین آن ها موز قرمز، پوآلی و راستالی هستند.

کاشت و نگهداری درخت موز

تکثیر درخت موز با چند روش انجام می‌شود که نام می‌بریم:

کاشت بذر، کاشت پاجوش یا جوانه ها، تکثیر از راه تقسیم ریشه و استفاده ازپاجوش

هر کدام از این روش ها شرایط متفاوتی دارند و بر اساس شرایط پرورش دهنده باید مناسب ترین آن ها انتخاب شود.

با روش کاشت بذر می‌توان در گلدان هم درخت موز را پرورش داد. برای این کار باید گلدانی مناسب تهیه کرد و سپس با خاک غنی و مناسب آن را پر کرد. بذرهای موز باید به صورت سطحی روی خاک ک کاشته شوند. سپس مقداری خاک دیگر روی بذرها ریخته شود. تا زمانی که بذرها جوانه بزنند باید پیوسته خاک را مرطوب نگه داشت و آبیاری منظم انجام داد. بعد از این که جوانه ها بزرگ شدند باید گلدان را عوض کرده و گلدانی بزرگتر جایگزین شود. بعد از این که درخت به اندازه کافی و مطلوبی رشد کرد می‌توان آن را به زمینی انتقال داده و کاشت.

 

کوددهی درخت موز

میوه موز بسیار گوشتی بوده و درخت موز رشد زیادی دارد و میوه دهی آن بالاست. به همین دلایل این درخت به مواد و ترکیبات مغذی زیادی نیاز دارد تا در رشد آن خللی ایجاد نشود. بهترین راه تامین این نیازها کوددهی منظم و برنامه ریزی شده است. کوددهی به خصوص در درختان جوان اهمیت زیادی دارد و باید از کودهای دارای عناصر مهم و اصلی مثل نیتروژن، فسفر، فسفات و پتاسیم استفاده شود. این عناصر در طول دوره رشد و تشکیل میوه ها تاثیرات زیادی دارند و باعث افزایش سرعت رشد زایشی و همچنین رشد شاخه و برگ ها می‌شود در نتیگه فتوسنتز افزایش پیدا می‌کند و نهایتا میزان برداشت محصول افزایش پیدا می‌کند.

تاثیرات عنصر پتاسیم روی درخت موز

اولین مزیت و تاثیری که پتاسیم روی درخت می‌گذارد تقویت ریشه ها. است که باعث بیشتر شدن مقاومت شان در برابر شرایط محیطی نامساعد می‌شود. از آثار دیگر عنصر پتاسیم برای درخت موز تاثیراتی است که روی میوه دارد. پتاسیم را عنصر کیفیت هم می‌نامند چرا که با اثربخشی روی میوه دهی کیفیت میوه ها را تا حد مطلوبی بالا می‌برد. کودهای پتاسیمی انواع مختلفی دارند و در مراحل مختلف رشد درختان استفاده می‌شوند. کود k60 یکی از این کودهاست.

کود k60 برای درخت موزکود k60 برای درخت موز

کود k60 حاوی درصد بالای پتاسیم است و همان طور که از اسم آن مشخص است دارای حدود ۶۰ درصد پتاسیم بوده و به همراه پتاسیم مقداری اسیدآمینه هم دارد که نقش آن افزایش قدرت جذب پتاسیم توسط درخت است. کارایی و بازدهی بالای این کود باعث استفاده گسترده از آن در باغداری و کشاورزی شده است. از مشکلات رایج بین باغداران میوه، درشت نشدن میوه ها است که در بازاریابی آن ها مشکل ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای گلدهی شمعدانی

علت این مشکل طبق تحقیقات به عمل آمده، کمبود پتاسیم است.استفاده از  کود k60 برای درخت موز کمبود پتاسیمی آن را در سریع ترین زمان ممکن رفع می‌کند و به بهبود رنگ و طعم، اندازه و وزن میوه موز کمک زیادی می‌کند و بسیار موثر است. از مزایای دیگری که استفاده از کود k60 برای درخت موز دارد، همرسی میوه هاست به این معنی که کود k60 با ساختاری که دارد باعث می‌شود تا میوه ها یکدست و نم اندازه رشد کنند که ظاهری خوب برای درخت به وجود می‌آورد. از این کود می‌توان قبل از شروع تولید میوه و هم بعد از برداشت میوه ها استفاده کرد.

کود k60 برای درخت موز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *