کود k60 برای درخت چاقاله بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درختان و گیاهان مختلف در مراحل مختلف رشد و محصول دهی به ترکیبات نغذی نیاز دارند‌. بخشی از این مواد را از خاک دریافت می‌کنند اما قسمت مهمی از آن توسط کوددهی تامین می‌شود. کودها حاوی عناصر مختلفی هستند. کود k60 یکی از کودهای حاوی عنصر پتاسیم است. در این مقاله شما را با فواید استفاده از کود k60 برای درخت چاقاله بادام آشنا می‌کنیم که از میوه های پرطرفدار است.

کود k60 چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که گفته شد کود k60 حاوی درصد بالایی از پتاسیم است. عنصر پتاسیم در زندگی گیاهان و درختان و حتی دیگر جانداران نقش مهمی ایفا می‌کند و یکی از مهم ترین عناصری است که در طبیعت وجود دارد و برای رشد و حیات گیاهان و درختان ضروری ست. نام اختصاری و‌ رایج عنصر پتاسیم k  است. پتاسیم نقش پررنگی در تمامی مراحل رشد گیاهان و نیزدرختان دارد.

کود k60 برای درخت چاقاله بادام این عنصر در مقادیر کمی در خاک وجود دارد اما نوع خاک در اغلب مناطق کشور به گونه ای است که تنها مقدار کمی از این پتاسیم را می‌تواند جذب کند. به این ترتیب برای تامین پتاسیم مورد نیاز گیاهان باید برنامه منظم کوددهی برای آن ها تنظیم شود‌. کودهای دارای عنصر پتاسیم انواع مختلفی دارند که کاربردهای هر کدام متفاوت است. مزایای کلی استفاده از کودهای پتاسیم برای درختان مختلف این موارد هستند:

افزایش مقاومت ریشه ها در برابر تنش های محیطی مثل یخبندان وسرما یا گرمای شدید، افزایش دادن جذب مواد و ترکیبات معدنی از خاک، بهبود کیفیت طعم و رنگ پذیری میوه درختان، افزایش رشد ریشه ها، ساقه و برگ های درختان و گیاهان و حفاظت از آن ها در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد و آسیب ناشی از حمله آفت ها و بیماری های مختلف.

بیشتر بخوانید: مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم

پتاسیم در باغداری هم بسیار پراهمیت است‌. این عنصرباعث فعال شدن بسیاری از آنزیم های محرک رشد در درختان می‌شود که در نتیجه آن رشد درخت افزایش پیدا می‌کند. تحریک و افزایش تولید پروتئین در درخت هم از تاثیرات مثبت عنصر پتاسیم است. پتاسیم همچنین با تولید سلولز باعث استحکام بیشتر ساقه ها و برگ ها شده و مانع از خمیدگی و شکستن آن ها می‌شود. به علاوه با تسریع حرکت آب و مواد معدنی در درخت به جذب آسان آن ها کمک می‌کند. در کنار این ها عمل فتوسنتز برگ ها نیز تا مقدار زیادی افزایش می‌یابد.

کودهای  پتاسیم دار در انواع مختلفی تولید می‌شوند که درصد پتاسیم در هر کدام متفاوت است همچنین به شکل های متفاوت مایع و جامد استفاده می‌شوند. کود k60 یکی از شناخته ترین انواع کود های پتاسیم دار است و اکثرا به شکل مایع استفاده می‌شود. روش کوددهی با کود  k60 مایع ببشتر به شکل محلول پاشی است و اگر از نوع جامد باشد با روش چالکود ازآن استفاده می‌کنند.

کود k60 برای درخت چاقاله بادامزمان مناسب استفاده از کود k60

کودهای حاوی پتاسیم قابل استفاده در مراحل مختلفی از دوره رشد گیاه هستند. این کودها در تسریع رشد درختان میوه موثر بوده و باعث افزایش وزن و درشتی میوه ها می‌شوند.  با توجه به این موضوع نوع استفاده از کود k60   قبل از آغاز زمان گلدهی باعث می‌شود تا سرعت تبدیل گل به میوه را بیشتر شود. کوددهی باید تا زمان برداشت محصول در چند مرحله انجام گیرد.

درخت چاقاله بادام چه نوع درختی است؟

چاقاله بادام یا چغاله بادام میوه نارس و کال بادام درختی است‌. این میوه پوست سبز رنگ و پر از پرز دارد. مغز آن سفید رنگ است و طعم ترش دارد. چاقاله بادام در مناطق مختلفی مثل ایران، افغانستان و سوریه پرورش داده می‌شود‌. زمان برداشت چاقاله بادام اوتیل فصل بهار است و فرصت کمی برای برداشت آن وجود دارد چرا که در زمان کوتاهی پوست سبز رنگ آن به پوسته ای سخت تبدیل خواهد شد.

چاقاله بادام میوه ای محبوب و پرطرفدار و نوبرانه بهار است. خاصیت های فراوان این میوه باعث شده تا استفاده های مختلفی از آن شود. این میوه دارای مقادیر زیادی ویتامین ث، آهن، فسفر، کلسیم، ویتامین ای، پروتیین و فیبر است که باعث رفع یبوست, حفظ سلامت دهان و دندان و کاهش وزن می‌شود. علاوه بر خام خوری از چاقاله بادام در تهیه انواع سالاد و نیز خورشت استفاده می‌شود.

همان طور که گفتیم چاقاله بادام همان بادام درختی کال است. درخت بادام برای رشد و تولید میوه به مواد مغذی مختلف نیاز دارد. عناصر ماکرو مثل نیتروژن و فسغر و پتاسیم و ریز مغذی هایی مثل کلسیم، منگنز، روی ، بور و آهن.

کود k60 برای درخت چاقاله بادامکود k60  برای درخت چاقاله بادام

در میان عناصر درشت مغذی که درخت چاقاله بادام به آن نیاز دارد، عنصر پتاسیم اهمیت ویژه ای دارد. مزایای بسیار این عنصر بر روی درخت باعث شده تا در برنامه کوددهی این درخت جایگاه ویژه داشته باشد‌.

بیشتر بخوانید: کود مناسب درخت میوه

استفاده از کود k60 برای درخت چاقاله بادام موجب می‌شود تا درخت در تنش های محیطی مقاومت کند و آسب پذیری کمتری داشته باشد. همچنین تاثیر این کود روی کیفیت میوه ها قابل توجه بوده و باعث بهبود طعم و رنگ و کیفیت میوه می‌شود. علاوه بر این ها  کود k60  برای درخت چاقاله بادام موجب حفظ سلامت و شادابی درخت هم می‌شود. کود k60 با درصد بالای پتاسیم می‌تواند در کوتاه ترین زمان نیاز درخت به این عنصر را تامین کند.

کود k60 برای درخت چاقاله بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *