کود مناسب برای گلدهی شمعدانی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مناسب برای گلدهی شمعدانی

کوددهی مناسب سبب می شود گیاه شمعدانی قدرت بیشتری داشته باشد و زودتر گلدهی انجام دهد؛ برای بهبود رشد گیاه لازم است تا هر ماه نسبت به کوددهی اصولی اقدام نمود زیرا اگر در انجام این کار زیاده روی صورت گیرد، رویش گل ها کاهش پیدا کرده و به جای گل رشد شاخ و برگ ها توسعه پیدا خواهد کرد؛ در ادامه این مقاله به طور مفصل در مورد کوددهی مناسب گلدهی شمعدانی صحبت خواهیم کرد تا در انجام بهترین عمل از سوی شما و کسب نتیجه عالی و تولید گل های زیبا و ظاهر جذاب شمعدانی تان کمک کرده باشیم.

دفعات کوددهی شمعدانی:

ابتدا پیش از پرداختن به موضوع بهترین و مناسب ترین کود برای گلدهی شمعدانی، اجازه دهید در مورد تعداد دفعاتی که بایستی شمعدانی از کود بهره مند گردد را برایتان شرح دهیم زیرا موضوع بسیار مهمی می باشد و در صورتی که در این تعداد زیاده روی یا کاستی صورت گیرد، بر روی گیاه اثر منفی بر جای خواهد گذاشت.

اینکه چند بار شمعدانی را کوددهی کنید به عوامل مختلفی وابسته است اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر چه زمان بگذرد و شمعدانی ها رشد کنند، نیاز به کود بیشتری نسبت به دفعات قبلی پیدا خواهند کرد؛ شمعدانی هایی که قبلا رشد نموده اند باید هر چهار هفته یا ماهی یک بار از کود بهره مند گردند.

با اینکه کوددهی مکرر ضروری می باشد اما در صورت دادن کود زیاد بایستی کوددهی را متوقف کنید و مدتی را به موجودات زنده موجود در خاک اجازه دهید کار خود را انجام دهند.

کود درخت

کود مایع، کود مناسب برای گلدهی شمعدانی:

کودهای مایع بهترین گزینه جهت گلدهی شمعدانی تان می باشد دلیل آن هم به مایع بودن حالت کود و جذب سریع توسط گیاه بر می گردد و به گیاه این امکان را می دهد که بدون اتلاف زمان از خواص مفید کود مایع بهره مند گردد. لازم به ذکر است پیش از استفاده از کود دستورالعمل موجود بر روی آن را با دقت مطالعه نمایید و در صورت داشتن هر گونه سوال از فروشنده نیز می توانید کمک بگیرید.

با این کار از شیوه استفاده از کود که شامل مقدار کوددهی، زمان کوددهی و محلی که بایستی کود افزوده شود آگاه می شوید و درصد کاهش عملکرد و از بین رفتن گیاه بسیار کم خواهد شد؛ بکار بردن مناسب و صحیح از کود در اولویت قرار دارد زیرا اگر کود با همان غلظت به گیاه برسد در نهایت سبب سوزاندن و نابودی شمعدانی ها خواهد شد.

بسته به محل رشد و پرورش شمعدانی ها که ممکن است در فضای خانه و یا بیرون نگهداری شوند، نحوه کوددهی و رسیدگی به آن نیز متفاوت خواهد شد؛ در ادامه مطالب به این موضوع پرداخته خواهد شد.

کود مناسب برای گلدهی شمعدانی در فضای داخل:

شمعدانی هایی که در محیط خانه نگهداری می شوند، به کود زیادی نیاز ندارند زیرا معمولا در محل های بسته خبری از نور و گرمای شدید مثل بیرون نیست لذا مواد مغذی کمتر همراه با آب تبخیر می شود در نتیجه نیاز به افزودن کود به حداقل می رسد؛ توجه داشته باشید شمعدانی ها در محیط خانه دچار کمبود مواد غذایی و معدنی نشوند هر چند که احتیاج چندانی به کود های قوی ندارند.

تهیه گلدان مناسب به همراه کمپوست بایستی در اولویت کار نگهدارندگان شمعدانی در محیط داخلی باشد پس تا چند روز از گذشتن استقرار گیاه در گلدان و تطابق با محیط خانه، دست به خرید کود از فروشگاه نزنید؛ پس از مدتی که شمعدانی ها با محیط به خوبی سازگار شدند، هر دو هفته یک بار یا ماهی یک بار گیاه خود را با کود تغذیه نمایید.

کود مناسب برای شمعدانی در فضای بیرون:

با توجه به قرار گرفتن شمعدانی در فضای باز و نیاز بیشتر به کود و مواد مغذی، لازم است تهیه کود مناسب را در دست اقدام قرار دهید تا در طول سال گیاهی سالم و شاداب با گل های زیبا داشته باشید؛ کارشناسان و مشاوران بر این عقیده اند که کود های مایع بهترین انتخاب می تواند باشد زیرا به آسانی توسط گیاه جذب شده و آن را از خواص بی نظیر خود بهره مند می سازد.

در حین کوددهی شمعدانی در فضای بیرون دقت داشته باشید در هوای گرم این کار را انجام ندهید زیرا گرما سبب خشک شدن عناصر و در نهایت خشکی گیاه می گردند پس در هوای خنک نسبت به کوددهی اقدام نمایید. کودهایی که بدین منظور ارائه می شوند ممکن است برخی از عناصر را نداشته باشند مثل کود سه بیست که بیشتر ترکیب تشکیل دهنده آن را سه عنصر پتاسیم، نیتروژن و فشفر تشکیل می دهد اما برای گیاه بسیار سود مند است.

برای اطمینان از رسیدن تمامی مواد ضروری به گیاه شمعدانی تان با یک کارشناس مشورت کنید تا شما را در انتخاب نوع کود یاری نماید؛ برخی از کودها مانند هیومیک اسید مایع تمامی مواد مغذی گیاه را دارد و می توانید مقدار موردنیاز جهت افزودن آن به شمعدانی را تحقیق و از طریق فروشنده و مشاور اطلاعات کافی در این باره را کسب نمایید.

نکات مهم در مورد کود مناسب گلدهی شمعدانی:

شمعدانی های موجود در گلدان را هر ۳ یا ۵ هفته یک بار از کود بی نیاز گردانید.

اگر می خواهید شمعدانی های شما همیشه سرحال و پر گل باشند از اثر کود و خرید آن غافل نشوید.

هر دو نوع گیاهان شمعدانی که در دو فضای مختلف یعنی بیرون و داخل رشد می کنند می توانند از کود با کیفیت و عالی برخوردار شوند اما توصیه ما به شما خرید کود مایع می باشد تا بهترین نتیجه را کسب نمایید. آزمون خاک گلدان شما را در کمبود یا از دست رفتن عناصر و مواد مغذی یاری می دهد و شما را از سردرگمی در خرید نوع کود که شامل چه عناصری باشد نجات می دهد.

نور مناسب برای گلدهی شمعدانی:

تابش مستقیم و غیر سوزان خورشید برای رشد شمعدانی بسیار موثر می باشد بنابراین گیاه خود را پشت پنجره های جنوبی به طور کامل از نور خورشید بهره مند گردانید زیرا قرار دادن در منطقه سایه وار گلدهی شمعدانی را متوقف خواهد کرد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود با کیفیت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *