اسید هیومیک برای کاکتوس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای کاکتوس : کاکتوس در حال حاضر یک گیاه خانگی بسیار رایج است، که به وفور وجود دارد و به دلیل حساس بودن گیاه، مراقبت از آن‎ بسیار مهم است. آنها از طیف وسیعی از اشکال و اندازه‎های مختلف گرفته شده اند. زیستگاه بومی بیشتر کاکتوس‎ها و گیاهان، صحرا است، بنابراین، در نور زیاد، زهکشی خوب، دمای بالا و رطوبت کم، بهترین رشد را خواهند داشت. در همین راستا در ادامه مطلب به منظور شناخت بیشتر این گیاه، می‎خواهیم بدانیم تاثیرات اسید هیومیک بر کاکتوس چیست؟ و چگونه عمل می کند؟

 

نکات موثر در رابطه با تاثیرات اسید هیومیک برای کاکتوس

کاکتوس‎ها گیاهان خانگی هستند که رشد آنها بسیار آسان است. برای سالم نگه داشتن یک کاکتوس، باید شرایط مناسبی را برای رشد آن‎ها فراهم کنید، لذا در اینجا نحوه نگهداری و مراقبت از کاکتوس و هم چنین شرایط محیطی مناسب برای رشد کاکتوس و بررسی کود اسید هیومیک برای کاکتوس آورده شده است:

  • نور، دما و تهویه

كاكتوس‎ها با منابع نور خوبی رشد می‎كنند و بهتر است آن‎ها را در یك محل روشن قرار دهید. موقعیت رو به جنوب، نور خورشید را برای آنان فراهم می‎کند. با این حال، مراقب باشید آنها را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید، زیرا نور شدید باعث می‎شود، گیاهان زرد رنگ شوند. در ماه های پاییز و زمستان بهتر است گیاهان در شب با دمای حدود 8 تا 10 درجه سانتی گراد نگه داشته شوند. در بهار و تابستان گیاهان به تهویه مناسب نیاز دارند، اما در دمای بالا زنده می‎مانند.

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از اسیدهای آلی

  • آبیاری و تغذیه

یک تصور غلط وجود دارد و آن این است که که کاکتوس‎ها فقط به مقدار کمی آب نیاز دارند. حتی اگر آنها دارای ویژگی‎های ذخیره آب در برگ و ساقه خود باشند که به آنها امکان زنده ماندن در زیستگاه‎های خشک را می‎دهد، مطمئناً با آب کم رشد نخواهند کرد. آبیاری یک قسمت اساسی برای رشد خوب کاکتوس‎ها است. آبیاری بیش از حد، باعث توقف رشد آنان می‎شود. برای آبیاری باید از آب باران استفاده شود، این بدان دلیل است که مواد معدنی موجود در آب لوله کشی در خاک جمع شده و می‎تواند باعث رسوب روی برگ‎ها شود.

  • کود

کاکتوس را فقط در فصل رشد خود، یعنی بهار و تابستان تغذیه کنید. کاکتوس‎ها شرایط اسیدی را دوست دارند، بنابراین از کود اسیدهیومیک برای آن‎ها استفاده کنید، چرا که کود اسید هیومیک برای رشد کاکتوس بسیار مناسب است.

اسید هیومیک و تاثیر آن بر کاکتوس

اسیدهیومیک، ماده ای طبیعی است که از مواد آلی حاصل شده است. این ترکیب، تقویت کننده زیستی و نرم کننده خاک بوده که هم خاک و هم سلامت گیاه را افزایش می‎دهد. در حقیقت دارای مزایای شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی می‎باشد. برخی از این مزایا به افزایش رشد ریشه، بهبود هوادهی و تخلیه، افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی و افزایش جذب مواد مغذی منجر می‎شود. در مجموع، این مزایا سلامت گیاه، قدرت، رشد و عملکرد آن‎ها را افزایش می‎دهد. لذا در اینجا به تاثیر اسید هیومیک برای کاکتوس پرداخته شده است که از مهم ترین مزایای استفاده از اسیدهیومیک برای رشد کاکتوس، می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. افزایش جذب مواد مغذی

از برجسته ترین و مشهورترین مزایای اسید هیومیک برای کاکتوس، نحوه افزایش جذب مواد مغذی در گیاه است. بدون وجود اسیدهای هیومیک، برخی از مواد مغذی تهیه شده توسط کودها برای گیاهان غیرقابل دسترس می‎شوند، بنابراین سلامت گیاهان آسیب می‎بیند. لذا، اسیدهای هیومیک هم برای سلامت گیاهان و هم برای رفاه اقتصادی تولید کنندگان حیاتی است. دو روش وجود دارد که با استفاده از آنها اسیدهای هیومیک جذب مواد مغذی را افزایش می‎دهند، از طریق محلول پاشی و خاک.

اسیدهای هیومیک مواد مغذی موجود در خاک را که ممکن است، وجود نداشته باشد، را بیشتر می‎کند. اسیدهای هیومیک به طور طبیعی اکسید می‎شوند، بنابراین، یون‎های مثبت که به آنها “کاتیون” نیز گفته می‎شود، جذب این مولکول‎های بزرگ شده و به آنها متصل می‎شوند. این “ظرفیت تبادل کاتیونی” یک ویژگی منحصر به فرد و بسیار مفید از اسیدهای هیومیک است و بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان مانند منیزیم، کلسیم، آهن و سایر مواد معدنی کمیاب دارای بار مثبت هستند. بنابراین در حضور اسیدهای هیومیک، این عناصر غذایی به اسیدهای هیومیک اضافه می‎‌شود.

اسیدهای هیومیک همچنین در موارد محلول پاشی، همراه با اسیدهای فولیک، که مولکول های آلی با زنجیره کوتاه تری هستند، مفید هستند. اسیدهای هیومیک برای افزایش نفوذپذیری دیواره سلول در گیاهان، حیاتی هستند. هنگامی که غشای سلولی نفوذپذیرتر می‎‌شود، مواد مغذی به راحتی از طریق گیاه وارد می‎‌شوند.

  1. کاهش سموم در کاکتوس

اسیدهای هیومیک فقط باعث دسترسی بیشتر مواد مغذی در گیاه کاکتوس نمی‎‌شود، در حقیقت اسید هیومیک برای کاکتوس، سموم مضر موجود در خاک را از بین برده و از ورود آنها به گیاه جلوگیری می‎کند.

بیشتر بخوانید: کود گل و گیاه آپارتمانی

نتیجه گیری:

در حقیقت کاکتوس‎ها گیاهان علفی و خارداری هستند که علاوه بر مزایای فراوانی که در صنعت کشاورزی دارند، در زندگی امروزی به منظور تصفیه هوا هم استفاده می‎شوند. آن ها در اشکال مختلف و متنوعی بسته بندی شده و به بازار عرضه می‎شوند. در واقع علاوه بر نور مناسب و آبیاری مناسب، وجود اسید هیومیک برای کاکتوس بسیار حائز اهمیت بوده و نقش بسزایی در رشد کاکتوس دارد.

اسید هیومیک برای کاکتوس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *