ضرورت استفاده از اسیدهای آلی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

خاک ‌هایی که رنگ‌شان تیره‌ است؛ معمولا نسبت به دیگر خاک‌ها حاصل خیزتر هستند. در این گونه از خاک‌ها؛ مواد هوموسی زیادی وجود دارد و املاح و مواد معدنی به طور کامل، به خاک رسیده است و تمام تغذیه‌های لازم برای آن فراهم شده است. اکثر افراد کشاورز و باغدار، به ضرورت استفاده از اسیدهای آلی مانند اسید هیومیک؛ اصلا فکر نمی‌کنند و محصولات‌شان را به حال خود رها کرده‌اند. در حالی که اگر این نکته مهم را در نظر بگیرند و به طور استاندارد کار کود دهی با استفاده از اسیدهای آلی را انجام دهند؛ با کیفیت و نتیجه‌ای مطلوب، مواجه خواهند شد.

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید؛ در هر جایی از کره زمین که آب و خاک وجود داشته باشد، هیومیک و مواد آلی نیز وجود دارند. در واقع مواد هیومیکی از سنتز میکروبی به دست می‌آید و به طور معمول در سطح کره زمین گسترش پیدا می‌کند. همچنین در اکثر مواقع به مواد آلی که از معادن زغال سنگ استخراج می‌شوند؛ هیومات می‌گویند.

دقت داشته باشید که فقط وجود داشتن برخی عناصر غذایی در خاک، کافی نیست و باید حتما تمام عناصر غذایی مورد نیاز به گیاه برسد و جذب ریشه آن شوند. اگر همه مقادیر کودهای شیمیایی که به خاک اضافه می‌کنید؛ بتوانند بدون مشکل و به راحتی جذب گیاه شوند، از هدر رفتن آن جلوگیری کرده‌اید. در هر صورت هیومیک اسید در خاک قادر است تأثیرات مثبت زیادی را به جای بگذارد.

کود اسید هیومیک دارای ویتامین‌ها و املاح ضروری مانند؛ آهن، پتاسیم، منگنز، فسفر، اکسیژن، روی، فسفات، نیتروژن، کلسیم، بور و… است و تمام آن‌ها در کنار یک‌دیگر، ساختار گیاه را بهبود می‌بخشند. همچنین بهتر است بدانید؛ افراد کشاورز و باغدار از این کود فوق العاده مفید به روش‌های مختلفی نظیر مصرف خاکی، محلول پاشی، سیستم آبیاری تحت فشار، تلقیح با بذر و کشت‌های هیدروپونیک، بهره می‌گیرند و کیفیت محصولات خود را افزایش می‌دهند.

نحوه مصرف اسید هیومیک

 • افرادی که دلایل ضرورت استفاده از اسیدهای آلی را می‌دانند و قصد دارند از این کود مفید استفاده کنند؛ بهتر است از آن به صورت مستقیم در خاک استفاده کنند.
 • اسید هیومیک را می‌توانید با سایر کودهای شیمیایی نیز مخلوط کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید. این روش در برخی مواقع؛ اثر بخشی فوق العاده‌تری از خود نشان می‌دهد.
 • توصیه می‌شود از اسیدهای آلی و یا همان اسید هیومیک؛ در طول فصل رشد استفاده نمایید و آن را مستقیما به ناحیه رشد ریشه گیاه تزریق کنید تا سریع‌تر جذب شود و نتیجه‌ای بهتر داشته باشد.
 • برای استفاده از این کود حتما از روش‌های؛ مصرف خاکی، آبیاری، چال کود و محلول پاشی بهره بگیرید.
 • مصرف اسید هیومیک به صورت مستقیم؛ هیچ گونه سمیتی برای گیاه ایجاد نمی‌کند اما بهتر است از این کود به میزان لازم استفاده کنید و حتما دوره کود دهی را تکمیل نمایید.
 • به راحتی می‌توانید از اسید هیومیک در گلخانه‌ها، مزارع سبزی و صیفی‌جات، انواع زمین‌های کشاورزی، گل و گیاهان خانگی زینتی، محصولات ردیفی، انواع باغات و درختان میوه، مرکبات و… استفاده کنید.
 • اگر نحوه مصرف این کود آلی به صورت صحیح و اصولی باشد؛ مطمئنا در کمترین زمان ممکن با تأثیرات عالی مواجه خواهید شد زیرا اسید هیومیک درجه شوری خاک را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد، سموم کشاورزی مصرفی در خاک را غیر فعال می‌کند، تمام آفات را نابود می‌کند و مواد لازم را به محصول می‌رساند.

 

تأثیر اسید هیومیک‌ در بهبود ریشه‌زایی گیاهان

حالا که تا حدودی به علت و ضرورت استفاده از اسیدهای آلی پی بردید؛ بهتر است بدانید این کود بسیار مفید، تأثیرات بسیار مثبتی نیز بر روی ریشه گیاهان به جای می‌گذارد. اسید هیومیک در مواردی، حجم ریشه گیاه را تا چند برابر حجم اولیه خود افزایش می‌دهد و همین امر موجب می‌شود رشد آن دو چندان شود.

اگر گیاهی از ریشه‌های مستحکم و قوی برخوردار باشد؛ سالم تر از دیگر گیاهان است و به راحتی از بین نمی‌رود. ریشه زایی زیاد در گیاه؛ مزایای بسیاری دارد و از جمله مهم ترین این مزایا می‌توان به جذب املاح مورد نیاز به صورت سریع، اشاره کرد. هیومیک اسید به صورت شگفت انگیزی موجب اصلاح ساختار فیزیکی خاک می‌شود و فضای عالی‌تری را برای نفوذ به ریشه فراهم می‌آورد.

همچنین با سالم بودن ریشه گیاه؛ حتی اگر ساقه آن هم آسیب ببیند، به سرعت ترمیم می‌شود و گیاه شاداب‌تر می‌شود. ولی اگر ریشه دچار آسیب شود؛ گیاه به طور کامل از بین می‌رود. پس توصیه می‌شود؛ تا حد امکان با استفاده از اسیدهای آلی، جلوی از بین رفتن ریشه گل و گیاهان خود را بگیرید.

بیشتر بخوانید: از تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی گیاهان آگاه هستید؟

تأثیر اسید هیومیک‌ در کیفیت محصولات

افت کیفیت محصولات باغداری و کشاورزی واقعیتی است که مطمئنا اغلب کشاورزان و باغداران با آن مواجه شده‌اند و به دنبال راهی برای مقابله با آن می‌گردند. در این شرایط است که آن‌ها باید سراغ هیومیک اسید و یا اسیدهای آلی بروند. هیومیک اسید با قابلیت‌های متنوعی که دارد؛ به بهبود کیفیت محصول و جذب بهتر مواد معدنی بسیار کمک می‌کند و تمام املاح ضروری نظیر کربنات‌ها، اکسیدها و سولفیدها را به گیاه می‌رساند.

اسید هیومیک با بهبود تولید ویتامین، قند و پروتئین در گیاه؛ تأثیر مثبتی بر جنبه‌های مختلف فتوسنتز به جای می‌گذارد و کیفیت محصولات را به طور ویژه‌ای افزایش می‌دهد. همچنین باعث تقویت دیواره سلولی گیاه می‌شود و جلوی نفوذ پذیری قارچ‌ها و باکتری‌های فاسد به داخل محصول را می‌گیرد. این کود موجب می‌شود میوه‌ها، محصولات کشاورزی، سبزیجات، غلات و… سالم‌تر تولید شوند و کیفیت بالایی داشته باشند.

ضرورت استفاده از اسیدهای آلی

میزان مصرف اسید هیومیک برای محصولات کشاورزی

با توجه به ضرورت استفاده از اسیدهای آلی؛ باید به میزان مصرف آن‌ها نیز اهمیت دهید زیرا استفاده نادرست از آن می‌تواند تأثیرات منفی به جای بگذارد. دقت کنید برای محصولات مختلف؛ مصرف خاکی اسید هیومیک بهتر است به میزان 20-10 لیتر در هر هکتار صورت بگیرد و برای محلول پاشی نیز با توجه به تعداد درختان و یا وسعت زمین، این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید؛ استفاده کم از اسیدهای آلی ممکن است هیچ گونه تأثیر مثبتی بر گیاه به جای نگذارند و استفاده زیاد نیز می‌تواند موجب از بین رفتن ریشه شود. پس تعادل را در نظر داشته باشید و حتما دوره کود دهی را کامل کنید.

مزایای اسید هیومیک برای انواع گل و گیاه

 • بهبود خصوصیات شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی خاک
 • افزایش دهنده رشد ریشه
 • کاهش‌ فرسایش خاک
 • افزایش املاح و ویتامین‌های ضروری در گیاه
 • افزایش میزان و ظرفیت نگهداری آب و رطوبت در خاک
 • تولید آنزیم‌های بیشتر در گیاه
 • افزایش تهویه خاک
 • جلوگیری از خشک شدن گیاه
 • کاهش فرسوده شدن خاک
 • افزایش میزان ازت
 • جذب سریع عناصر غذایی توسط ریشه و کل گیاه
 • متعادل کردن PH خاک‌های آهکی و اسیدی
 • افزایش رشد گیاه و تقسیم سلولی
 • افزایش قطر و بهبود دیواره دفاعی گیاه برای مقاومت در برابر آفات و برخی بیماری‌ها
 • تولید بیشتر میکروب‌های مفید در خاک
 • افزایش میزان جوانه زنی بذر و گیاه

 

سخن پایانی

تا این قسمت از مطلب به طور کامل با ضرورت استفاده از اسیدهای آلی در موارد مختلف آشنا شدید و دانستید؛ برخلاف دیگر کودهای شیمیایی که دوام بالایی ندارند و به شکل‌های مختلف از دسترس گیاه خارج می‌شوند، اسید هیومیک پایداری بسیار بالایی دارد و تا چندین سال اثر آن در خاک باقی خواهد ماند.

فراموش نکنید تنها تاثیر کود آلی است که می‌تواند میزان شوری خاک را تا حدود زیادی کاهش دهد، موجب افزایش باروری در گیاه شود، تمام آفات و باکتری‌های مضر را از بین ببرد، موجب کیفیت محصولات تولید شده شود، ریشه گیاهان را بیشتر کند و خیلی کارهای مفید دیگری را انجام دهد؛ اسید هیومیک است و به همین علت توصیه می‌شود برای 1 دوره‌ هم که شده؛ از آن بهره بگیرید تا شما نیز شاهد معجزات بی‌نظیر آن باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود

ضرورت استفاده از اسیدهای آلی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *