خرید انواع کود هیومیک اسید مایع

با گسترش فضای دیجیتال، انجام بسیاری از کارها نیز آسان شده است. برای خرید اینترنتی کود هیومیک اسید بصورت عمده و خرده مستقیم از کارخانه باکیفیت بالا می‌توانید از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.ما همواره تلاش می‌کنیم بهترین نوع کود acid humic و باکیفیت را ارائه بدهیم. همچنین جهت رفاه حال شما باقیمت منصفانه محصولات خود را به شما ارائه می‌دهیم.

مشخصات محصول به صورت ذیل میباشد:

خرید اسید هیومیک

مزایای کود هیومیک اسید آل کود

 

نکته حائز اهمیت این که کلیه کود های وبسایت آل کود ثبت کودی دارند و دارای مجوز اب و خاک و شماره ثبت پروانه بهره برداری می باشند. جهت خرید اسید هیومیک humic acid میتوانید از بخش تماس با ما در قسمت پایینی همین صفحه و یا جهت مشاوره محصولات اقدام فرمائید. جهت دریافت مشاوره کشاورزی هم میتوانید از بخش پرسیدن سوال و یا سوالات پرسیده شده در بخش سربرگ اصلی سوال خود را مطرح کنید در اسرع وقت کارشناسان سایت آل کود به شما پاسخ خواهند داد.

قیمت کود هیومیک اسید مایع

قیمت کود acid humic به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. ازجمله:

اسید هیومیک acid humic

در کشاورزی به‌عنوان کود اهمیت ویژه‌ای دارد. چون باعث تقویت گیاهان و درخت‌ها می‌شود. و به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بازدهی محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد.

خرید اسید هیومیک

از طرف دیگر نیز، در دهه‌های اخیر با ظهور کشاورزی گسترده و صنعتی، از غنای خاک کاسته شده است. جهت کشت و بارآوری محصولات پربازده لازم است خاک با کود اسید هیومیک تقویت شود. در ادامه مطلب درباره مزایا و میزان مصرف اسید هیومیک ، قیمت اسید هیومیک ، خرید اینترنتی اسید هیومیک و… صحبت کرده‌ایم.

صفحه محصولات ما را مشاهده بفرمایید. و در ادامه مطلب همراه ما باشید.

[ما همواره تلاش می‌کنیم محصولات کود humic acid باکیفیت و با مناسب‌ترین قیمت ارائه کنیم.]

فهرست مطالب:

 

کود هیومیک اسید acid humic چیست یا اسید هیومیک humic acid چیست؟

هيوميك اسيد یک ماده آلی است که از لئوناردیت (Leonardite) استخراج می‌گردد. درواقع، از باقی‌مانده انواع گیاهان در دلِ زمین به وجود می‌آید. که طی فرایندهای خاصی با توجه به شرایط مختلف، باقی‌مانده گیاهان به هیومیک تبدیل می‌شود.

اسید هیومیک برای کاکتوس

رنگ اسيد هيوميك قهوه‌ای تیره هست. و ترکیبات آن به نسبت‌های مختلفی نیتروژن، فسفر، ازت، گوگرد، کلسیم، منیزیم، روی و مس و… است. كود اسيد هيوميك عامل تحریک ‌کننده رشد گیاه از طریق افزایش حجم و میزان ریشه‌های آن است. و مهم‌ترین تأثیر آن کمک به گیاه برای جذب غذای لازم از طریق ریشه‌ها می‌باشد. با افزایش ریشه گیاه، جذب مواد آلی و معدنی توسط گیاه افزایش‌یافته و گیاه بهتر و سریع‌تر رشد می‌کند. درواقع کود اسید هیومیک میزان دریافت موادی ازجمله نیتروژن، کلسیم، پتاسیم، فسفر و منیزیم توسط ریشه‌های گیاه را افزایش می‌دهد. به‌طور طبیعی در خاک تمام مناطق زمین میزانی از هيوميك وجود دارد. اما در خاک‌های مناطق خشک مقدار آن بسیار کم است.

اهمیت کود هیومیک اسید مایع در ایران

ازآنجایی‌که ایران یک منطقه خشک است، مقدار آن در خاک زمین‌های کشاورزی کشورمان بسیار کم هست. و لازم است در کشاورزی و باغداری مقدار مناسبی از این هیومیک استفاده کنید. تا محصولات پر بازدهی داشته باشید.

عملکرد کود هیومیک اسید مایع در محیط خاک

اسيد هيوميك محیط مناسبی برای رشد و فعالیت برخی باکتری‌های مفید موجود در خاک فراهم می‌کند. و فعالیت باکتری‌ها، باعث تولید مواد مغذی لازم برای گیاه می‌شود. که این امر تأثیر زیادی برریشه‌های گیاه در رشد و جذب مواد غذایی لازم برای گیاه دارد.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

و به‌نوعی این باکتری‌ها در سوخت‌وساز گیاه تعادل برقرار می‌کنند. و همچنین با سوخت‌وساز خود، خاک را حاصلخیز می‌کنند. درواقع ریشه گیاه غذای باکتری را فراهم می‌کند. و باکتری‌ها هم با فعالیت خود، غذای موردنیاز گیاه را فراهم می‌کنند. همچنین ترشحات باکتری‌ها، ریشه گیاه را از آفات و بیماری‌ها مصون نگه می‌دارد. تمام این فرایندها در صورت وجود هیومیک اسید اتفاق می‌افتد.

طرز تهیه اسید هیومیک

اسید هیومیک در طبیعت در فرایند کُمپوست شدن باقی‌مانده انواع گیاهان انباشته‌شده روی‌هم شکل می‌گیرد. که این فرایند طی سال‌های زیادی به طول انجامیده است. این ماده از لئوناردیت (Leonardite) استخراج می‌گردد. که یک منبع سرشار از اسید هیومیک در طبیعت هست. به روش‌های مختلفی اسيد هيوميك از این ماده استخراج می‌گردد. که هرکدام جزئیات تخصصی مفصلی دارند. که از حوصله این مطلب خارج است. همچنین با روش‌هایی هم از زغال‌سنگ نیز acid humic استخراج می‌شود.

مزایای استفاده از کود هیومیک اسید

با توجه به توضیحات قبلی درباره کارکرد و ساختار این ماده، مزایای فراوانی برای کشاورزی دارد. و همچنین به‌عنوان کود تقویتی گلهای آپارتمانی ازجمله کاکتوس و غیره بکار می‌رود. به خاطر چنین مزایایی کاربرد آن در کشاورزی و پرورش گلهای آپارتمانی کمک فراوانی به رشد و تقویت گیاه می‌کند.

مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید

برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از acid humic در کشاورزی به شرح زیر است:

فواید هیومیک اسید بر خاک:

هیومیک اسید آمریکایی

فواید هیومیک اسید بر گیاه و درخت:

فواد کود هیومیک اسید برریشه:

سایر فواید کود اسید هیومیک :

انواع کود هیومیک اسید

کود اسید هیومیک دو نوع اصلی دارد:

نوع غیرفعال، به‌طور مستقیم از منبع اصلی آن یعنی لئوناردیت استخراج می‌گردد. که در آب قابل‌حل نمی‌باشد. نوع فعال، از acid humic غیرفعال استخراج می‌گردد. که دارای حالت‌های پودری و مایع می‌باشد. این نوع قابلیت حل شدن در آب را دارد. کود هیومیک شکل‌های مختلفی دارد: گرانول، مایع و پودری.

اسید هیومیک گرانوله

هیومیک گرانوله حالت کم محلول در آب می‌باشد. که به‌طور مستقیم از لئوناردیت به دست می‌آید. و از نوع هیومیک غیرفعال است. شکل گرانول به همین خاطر مدت زیادی در خاک باقی می‌ماند. (قیمت شکل گرانوله ارزان‌تر است.)

فواید اسید هیومیک

هیومیک اسید مایع

شکل مایع از نوع هیومیک فعال است. به همین خاطر جذب آن توسط گیاه سریع‌تر است.

هیومیک اسید پودری

شکل مایع به طرق مختلفی خشکانیده شده و به پودر تبدیل می‌کنند. که هیومیک آن‌هم از نوع فعال است. (قیمت آن چند برابر شکل گرانوله هست.) شکل پودری و مایع برای استفاده در سیستم‌های آبیاری مناسب‌تر است. چون در آب قابل‌حل است. و البته در خاک مدت‌زمان زیادی نمی‌ماند.

کاربردهای هیومیک اسید

این ماده کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. ازجمله در صنایع زیر:

که بیشترین کاربرد آن در صنعت کشاورزی و پرورش گلهای آپارتمانی است.

کاربرد اسیدهیومیک در کشاورزی

کود هیومیک اسید به‌عنوان یک کود قوی و طبیعی، جهت رشد گیاه، موارد استفاده متعددی دارد. ازجمله برای درختان، گیاهان کشاورزی، باغچه‌ها و گلهای آپارتمانی بکار می‌رود.کود acid humic در مناطقی که خاک‌های آهکی و یا قلیای دارند، بیشتر تأثیرگذار هست. چون آهن خاک و دیگر مواد معدنی را برای گیاه قابل‌جذب می‌سازد.

نحوه مصرف اسید هیومیک مایع

در نواحی گرم و خشک نیز کاربرد دارد. زیرا کمک می‌کند ریز ارگانیسم‌های درون خاک فعال‌تر شوند. که نتیجه این امر کمک به رشد گیاه در نواحی خشک و کم آب است. ازآنجایی ‌که تأثیر خیلی زیادی بر رشد و سلامت انواع درختان و گیاهان دارد. در مناطق خشک ایران می‌توان با آن فقر خاک را تا حدودی جُبران نمود.

اهمیت هیومیک اسید در کشاورزی

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، این ماده غنی و ارزشمند می‌تواند به محصولات کشاورزی و درخت‌ها جان تازه‌ای ببخشد. ازجمله کارکردهای این ماده آلی عبارت‌اند از:

که نتیجه بازدهی محصولات بیشتر و سالم‌تر می‌باشد. ازاین‌رو، کارشناسان کشاورزی استفاده از این کود را در کشاورزی و باغداری پیشنهاد می‌کنند. چون هم ارگانیک هست. و هیچ آسیبی برای گیاهان و یا محیط‌ زیست ندارد.

کاربرد کود هیومیک اسید برای گلهای اپارتمانی

پیش‌تر کاربردها و مزایای acid humic را توضیح دادیم. که هیومیک برای گل‌های آپارتمانی نیز مفید هست. چون باعث رشد و تقویت گل می‌گردد. پیشنهاد می‌شود از هیومیک برای گلهای اپارتمانی با توجه به نیاز و دستور مصرف برای آن گل استفاده کنید. تا همیشه گلهای شاداب و با طراوتی داشته باشید.

اهمیت کود هیومیک اسید برای کاکتوس

هیومیک برای کاکتوس و گلهای آپارتمانی اهمیت بیشتری دارد. چون معمولاً گل‌ها در گلدان حجم خاک کمتری در اختیار دارند. تأثیرات هیومیک بر کاکتوس‌ها عبارت‌اند از:

بهترین زمان مصرف کود هیومیک اسید

از آنجائی که کود acid humic یک کود آلی هست. و مواد اولیه آن مواد طبیعی است، و یک کود شیمیایی نیست، محدودیت خاصی در زمان استفاده از آن نیست. اما بهتر است به‌ طور منظم و در زمان مشخص فرایند کود دهی را انجام دهید. تا بیشترین تأثیر را داشته باشد. و اینکه گیاه یا درخت بتواند بیشترین مقدار مواد موجود در کود را جذب کند.

قیمت هیومیک اسید

بهترین زمان استفاده از هیومیک برای درخت‌ها، موقع کاشت نهال درخت است. البته در دوران باردهی درختان نیز متناسب با نوع درخت باید استفاده شود. استفاده از کود هیومیک قبل از کاشت نهال و یا محصول، قدرت حاصلخیزی خاک را بیشتر می‌کند. و همچنین نهال زودتر و سریع‌تر ریشه میزند. در کل بستر مناسبی برای رشد درخت و گیاه فراهم می‌آورد. گیاهان و درخت‌ها در دو زمان بیشترین نیاز را به کود دهی و تغذیه دارند. یک‌بار در دوره رشد گیاه و درخت، و همچنین در موقع میوه دهی. معمولاً پیشنهاد می‌شود هرسال 2 بار کود دهی هیومیک را انجام دهید. این فرایند بستر بسیار مناسبی برای رشد گیاهان فراهم می‌کند.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

میزان مصرف acid humic پودری ، مایع و یا گرانوله به عوامل متعددی بستگی دارد. ازجمله:

میزان مصرف را باید با توجه به موارد بالا در نظر بگیرید. چون استفاده میزان کم اثربخشی خوبی نخواهد داشت. و همچنین استفاده بیش‌ازحد ممکن است آثار نامطلوبی بر گیاه و یا درخت داشته باشد.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید

با توجه به شکل کود هیومیک ، به روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. ازجمله:

با توجه به نوع محصول و گیاه، و همچنین زمان کود دهی یکی از روش‌های بالا بکار برده می‌شود.

نحوه مصرف اسیدهیومیک پودری

نحوه مصرف هیومیک پودری و گرانوله به‌صورت چال کود و محلول نمودن در آب است. همچنین به‌صورت آغشته کردن بذر هم بکار می‌رود.

خرید اسید هیومیک

نحوه مصرف اسید هیومیک مایع

نحوه مصرف هیومیک مایع بیشتر به‌صورت همراه با آبیاری گیاه و درخت است. همچنین به‌صورت محلول‌پاشی نیز کاربرد دارد.

تأثیر اسیدهای هیومیک حاصل از ضایعات آلی فرآوری شده با کرم خاکی بر رشد گیاه:

برخی از اثرات اسیدهای هیومیک ، در هنگام تجزیه مواد زاید آلی توسط کرمهای خاکی (vermicomposting) ، بر رشد گیاهان مورد بررسی قرار گرفت. در آزمایش اول ، اسیدهای هیومیک با استفاده از روش کلاسیک اسید قلیایی / اسید کلاسیک و از مخلوط محیطی بدون آب (Metro-Mix 360) از کود ورمی کمپوست استخراج شدند .

برای تهیه دامنه 0 ، 50 ، 100 ، 150 ، 200 ، 250 ، 500 ، 1000 ، 2000 و 4000 میلی گرم هومات به ازای هر کیلو گرم وزن خشکی محیط ظرف ، و نهال گوجه فرنگی در مخلوط ها رشد داده شد.در آزمایش دوم ، هومات های استخراج شده از کود دامی خوک و مواد غذایی ورمی کمپوست با ورمیکولیت مخلوط شدند تا دامنه 0 ، 50 ، 125 ، 250 ، 500 ، 1000 و 4000 میلی گرم هومات به ازای هر کیلوگرم وزن خشک محیط ظرف ، و نهال های خیار در مخلوط ها رشد داده شدند. هر دو نهال گوجه فرنگی و خیار روزانه با یک محلول حاوی کلیه مواد مغذی مورد نیاز سیراب می شدند تا اطمینان حاصل شود که هرگونه اختلاف در پاسخ های رشد واسطه مواد مغذی نیست.
ترکیب هر دو نوع کود هیومیک اسید مشتق از ورمی کمپوست ، در هر دو نوع محیط رشد گیاه بدون چربی ، رشد گیاهان گوجه فرنگی و خیار را از نظر ارتفاع گیاهان ، مناطق برگ ، شاخه و وزن خشک ریشه بطور معنی داری افزایش داد. رشد گیاه با افزایش غلظت اسیدهای هیومیک موجود در محیط تا حد معینی افزایش یافته است .اما این با توجه به گونه های گیاهی ، منبع vermicompost و ماهیت محیط ظرف متفاوت است.

خرید اسید هیومیک
رشد گیاه با تمرکز گیاهان با 50 تا 500 میلی گرم در کیلوگرم اسید هیومیک افزایش می یابد ، اما غالباً وقتی غلظت اسیدهای هیومیک به دست آمده در محیط ظروف از 500-1000 میلی گرم در کیلوگرم بیشتر شد ، بطور قابل توجهی کاهش می یابد. این پاسخ های رشد احتمالاً به دلیل فعالیت هورمون مانند اسیدهای هیومیک از ورمی کمپوست ها بوده یا می تواند به دلیل هورمون های رشد گیاهی جذب شده بر روی هیومیک باشد.

طیف مادون قرمز اسیدهای هیومیک و مواد مرتبط:

اسیدهای هیومیک و فولویک از چندین منبع بسته به ویژگیهای جذب مادون قرمز به سه نوع طیفی تقسیم شدند. افراد متعلق به تیپ I گروههای مساوی به همان اندازه 1720 و 1600 cm-1 نشان دادند که هیچ جذب قابل توجهی در سطح 1/1640 cm-1 مشهود نیست. یک ویژگی متمایز از آماده سازی دادن طیف های نوع II باند بسیار قوی 1720 سانتی متر-1 ، شانه در 1650 cm-1 و عدم وجود باند 1600 سانتی متر-1 بود.

آماده سازی نوع III نوارهای مشخصی را نشان می دهد که پروتئین ها و کربوهیدرات ها را نشان می دهند. تغییرات طیفی مشاهده شده در منطقه 1700-1600 سانتی متر-1 نشان داد که فرایند humification ، بخشی از آن ، از دست دادن گروه های COOH و تغییر در محیط CO از حالت آزاد یا ضعیف H- پیوند شده تا کاملاً شاداب است. تشکیل می دهد.

از بین بردن اسیدهای هیومیک حل شده و آهن هنگام مخلوط شدن در رودخانه:

شیمی رودخانه اسیدهای هیومیک محلول با انجام مطالعات میدانی و آزمایشگاهی مشخص شد. این رویکردها در یک بررسی از خور خور آمازون ترکیب شدند در حالی که آزمایشات اختلاط آزمایشگاهی با استفاده از کسری از آب رودخانه فیلتر (0.45 .00 001 میکرومتر) از آب لوس (اسکاتلند) انجام شد.
نتایج نشان می دهد که بخش کوچکی از مواد آلی محلول در رودخانه ترجیحا و به سرعت در طول مخلوط کردن رودخانه لخته می شود. این کسر جزء وزن مولکولی بالا اسیدهای هیومیک محلول است (0/0 − 1/0 میکرومتر فیلتر شده).

تقریباً 60-80٪ از اسید هیومیک محلول در این رودخانه ها هنگام مخلوط کردن رودخانه جمع می شود. این نشان دهنده حذف تنها 3-6٪ از مواد آلی محلول در رودخانه است و مسئول رفتار غیر محافظه کارانه هیومیک اسید محلول در خور خور آمازون است حتی اگر کربن آلی محلول در کل محافظه کار باشد.
وابستگی به شوری که اسید هیومیک در آن در رودخانه ها جمع می شود شبیه به آهن است. این بدان معنی است که هر دو ماده سازنده ممکن است توسط مکانیسم مشترک لخته شدن کلوئید از آب رودخانه خارج شوند.

استفاده از درمان قلیایی برای کاهش لجن و بازیابی اسید هیومیک:

روش جدیدی برای کاهش لجن فعال شده با ضایعات و استخراج اسید هیومیک برای کود مایع معرفی شده است. لجن با NaOH (0.4 گرم در گرم جامد خشک ، 8 ساعت) از هم جدا شد و پس از آن سانتریفیوژ شد و به دست آوردن این ماده رویی.لجن باقیمانده پس از آن آبگیری شد ، در حالی که از این مایع رویی برای استخراج اسید هیومیک با غشای فرافیلتراسیون استفاده شد. نتایج نشان داد که تیمار قلیایی بیش از نیمی از ماده آلی لجن را که 24 درصد اسید هیومیک با توده تشکیل شده بود ، حل کرد.پس از اینکه این مایع رویی 20 بار با استفاده از غشایی با قطع وزن مولکولی از 1000 غلظت شد ، بازدارنده حاوی 94.5٪ از ارگانیک های محلول بوده و می تواند برای تولید کود اسید هیومیک استفاده شود.

علاوه بر این ، تنها 26٪ از NaOH مصرف شد و باقیمانده سدیم موجود در شار نفوذ نیز قابل استفاده مجدد است. با توجه به حذف آب و مواد آلی ، لجن حاصل از آب نمک می تواند 60٪ کاهش یابد در حالی که در مقایسه با نمونه هایی که تیمار قلیایی دریافت نکرده اند.

اسید هیومیک برای کاکتوس
شسته شدن نیترات ازت و باقیمانده کود اسید هیومیک در خاک مزرعه:

برای روشن شدن تأثیر احتمالی کود اسید هیمیک بر آبهای زیرزمینی و کیفیت خاک رس (CS) و خاک شنی (SS) ، آبشویی نیترات نیترات و مانده کودهای مختلف در خاک مزرعه با استفاده از یک دستگاه درست شستشوی مورد مطالعه قرار گرفت.

غلظت نیتروژن نیترات در شستشو آب کودهای کود 2/28٪ -222.2٪ بیشتر از تیمار غیر ازت در زمانهای مختلف بود ، اما کود هیومیک اسید می تواند از شستشوی نیترات ازت در CS و SS خصوصاً در CS جلوگیری کند.غلظت نیتروژن نیترات از آب شسته شده در CS 41.2–59.1 less کمتر از SS بود و اثر مهاری در CS بیشتر از SS بود. نیتروژن نیترات با استفاده از کود می تواند در پروفایل خاک جمع شود. باقیمانده نیتروژن نیترات در لایه 0-40 سانتی متر خاک از کود اسید هیومیک به ترتیب 8/59 درصد و 4/54 درصد بالاتر از تیمارهای اوره و کودهای ترکیبی بود.میزان نیترات نیترات از هیومیک اسید ، اوره و کودهای شیمیایی مرکب در SS به طور معنی داری کمتر از CS بود ، به ترتیب 81.7، ، 81.1 and و 6/47 درصد بود. در مقایسه با کود معمولی ، کود کود اسید هیومیک باعث بهبود محتوای مواد آلی ، نیتروژن موجود ، فسفر و پتاسیم خاک لایه فوقانی و همچنین ظرفیت تبادل کاتیون شد.

علاوه بر این ، کل نمکهای محلول در آب در تیمار کود اسید هیومیک در مقایسه با تیمارهای اوره و کودهای ترکیبی در CS به ترتیب 24.8 درصد و 5/22 درصد کاهش یافته است. به طور خلاصه ، استفاده از کود اسید هیومیک می تواند خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک لایه بالایی را بهبود بخشد و خطر آلودگی احتمالی آبهای زیرزمینی را کاهش دهد.

تأثیر اسید و کودهای حاوی اسید هومیک بر عملکرد پیاز و در دسترس بودن مواد مغذی:

سلامت خاک یکی از مهمترین فاکتورهاست که باعث تعیین محصول می شود. کودهای آلی عامل ضروری در تولید سبزیجات و نظارت بر سلامت خاک هستند. مواد هوموس موجود در خاک تأثیرات متعددی دارند که در آنها می توان تأثیر هیومیک اسید بر رشد گیاهان را به اثر غیرمستقیم بر خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی خاک و اثر مستقیم بر فرآیندهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی گیاهان تقسیم کرد.
مطالعه حاضر به منظور تعيين تأثير اسيدهيوميك و کودها بر مواد مغذي موجود و عملكرد لامپ پياز انجام شد. یک آزمایش خانه سبز در کویماتاتور در خاریف 2003 با پیاز انجام شد (Var.Co 4). تيمارها شامل شاهد (T1) ، 75٪ دوز توصيه شده NPK (T2) ، 100٪ دوز توصيه شده NPK (T3) ، 100٪ NPK + 10 kg اسيد هيوميك هكتار در هكتار به عنوان كاربرد خاك (T4) ، 100٪ NPK + 20 کیلوگرم هیومیک اسید ha-1 به عنوان کاربرد خاک (T5) ، 100٪ NPK + 0.1٪ اسید هیومیک به عنوان اسپری شاخ و برگ (T6) ، 100٪ NPK + 10 کیلوگرم اسید هیومیک ha-1 به عنوان کاربرد خاک + 0.1٪ اسید هیومیک به عنوان برگ اسپری (T7) ، 75٪ NPK + 10 کیلوگرم اسید هیوم در هکتار به عنوان کاربرد خاک + 0.1 هیومیک اسید به عنوان اسپری شاخ و برگ (T8) ، 100٪ NPK + 10 کیلوگرم هیومیک اسید هکتار 1 به عنوان کاربرد خاک + 0.1٪ اسید هیومیک به عنوان خیساندن پیاز دانه + 0.1٪ اسید هیومیک به عنوان اسپری شاخ و برگ (T9) و 75٪ NPK + 10 کیلوگرم هیومیک اسید در هکتار به عنوان کاربرد خاک + 0.1٪ اسید هیومیک به عنوان خیساندن پیاز دانه + 0.1٪ اسید هیومیک به عنوان اسپری شاخ و برگ (T10) بود. سه بار تکرار و در CRBD گذاشته شد. بسته توصیه شده به عمل آمده و برداشت محصول در زمان بلوغ و عملکرد پیاز پیاز ثبت شد. نمونه هاي خاك در مرحله بعد از برداشت محصول جمع آوري و با استفاده از روش هاي استاندارد براي وضعيت غذايي موجود مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

نتایج حاصل از عملکرد لامپ نشان داد که استفاده از اسید هیومیک @ 20 کیلوگرم در هکتار به همراه 100 درصد دوز توصیه شده NPK بالاترین عملکرد لامپ 150.7 گرم گلدان-1 را نشان داد که 12 درصد افزایش نسبت به دوز توصیه شده NPK داشت.

قیمت هیومیک اسید
کمترین عملکرد با شاهد (98.1 گرم گلدان-1) مشاهده شد. استفاده از اسید هیومیک 20 کیلوگرم در هکتار به همراه 100 درصد دوز توصیه شده NPK ، میزان کربن آلی خاک پس از برداشت را از 30/0 درصد در شاهد به 35/0 درصد افزایش داد و همچنین باعث افزایش ظرفیت تبادل کاتیون خاک شد. درصد محتوای N ، P و K از 105 به 119.3 میلی گرم در کیلوگرم 1 ، 7.9 به 12.63 میلی گرم در کیلوگرم 1 و 132 به 139 میلی گرم کیلوگرم در 1 به ترتیب به دلیل استفاده از ترکیب هیومیک اسید و کودها افزایش یافت.

تأثیر اسیدهای هیومیک در دسترس بودن کودهای فسفر در خاکهای قلیایی:

تأثیر اسیدهای هیومیک بر تغییر کود فسفر در یک خاک قلیایی مورد بررسی قرار گرفت. پس از اعمال اسیدهای هیومیک با کود فسفر به خاک ، خاک P پس از 4 و 15 روز انکوباسیون تکه تکه شد. دريافت فسفات موجود در خاك و فسفر كل در گياهان در مرحله جوانه زني و در آزمايش گلدان مشخص شد و عملكرد گندم در يك آزمايش مزرعه مورد بررسي قرار گرفت. افزودن اسیدهای هیومیک به خاک با کود فسفر به طور معنی داری میزان فسفات محلول در آب را افزایش داد ، تشکیل فسفات مسدود شده را به شدت عقب انداخت و باعث افزایش جذب و عملکرد P شد.

تأثیر کودهای گیاهی هیومیک اسید بر کیفیت و محتوای مواد مغذی گیاهان جوانه زده و فلفل :

تأثیر اسید هیومیک به کودهای شاخ و برگ (HAAFF) بر ارتفاع گیاه ، قطر ساقه ، تعداد برگ ، وزن تر ساقه ، ماده خشک و خشک ریشه و تجمع NPK در برگهای نهال بادمجان و فلفل مورد بررسی قرار گرفت.

HAAFF در غلظت 0 ، 500 ، 1000 ، 1500 ، 2000 و 2500 میلی لیتر · 1000 m-2 به محیط رشد داده شد و روی برگهای نهالها در 0 ، 200 ، 400 ، 600 ، 800 و 1000 میلی لیتر · 1000 استفاده شد. m-2 کاربردهای شاخ و برگ 3 بار با همان دوزها در دوره رشد انجام شد.
كاربرد محيط كشت قبل از كشت انجام شد. قطر ساقه نهال ، تعداد برگ ، وزن تر اندام هواي ، شاخه و ماده خشك ريشه تحت تاثير هر دو عامل رشد و نمو شاخساره HAAFF در نهال هاي بادمجان و فلفل قرار گرفت. ارتفاع بذر بالاترين ميزان (11/11 سانتيمتر) با 2500 ميلي ليتر · 1000 m-2 كاربرد HAAFF به محيط كشت بادمجان و بالاترين ميزان (22.81 سانتيمتر) با كاربرد 1500 ميلي ليتر-1000 m-2 HAAFF براي كشت متوسط ​​در نهال هاي فلفل بود. تمام پارامترها با افزایش دوزهای HAAFF در نهالهای بادمجان افزایش یافت.محتوای NPK (٪) در برگها به ترتیب با تیمار 1.65-3.45 ، 0.402-0.753 ، 2.08-3.94 در بادمجان و در فلفل 2.71-3.46 ، 0.261-0.882 ، 2.01-2.59 به ترتیب متفاوت است. به قطعیت میتوان گفت خرید اسید هیومیک یکی از بهترین روش ها برای این نهال ها خواهد بود.

خرید اسید هیومیک
تأثیر کاربرد شاخ و برگهای اسید هیومیک بر رشد و عملکرد گندم :

هدف از این مطالعه ، بررسی تأثیر کاربرد شاخ و برگ هیومیک اسید بر رشد گیاه ، متابولیسم فتوسنتزی و کیفیت دانه گندم دوروم است که در آب و هوای نوع مدیترانه ای رشد کرده است. می خواهیم متوجه شویم که آیا خرید اسید هیومیک در این راه کاری مقرون به صرفه است یا خیر؟
چهار تیمار کوددهی استفاده شد: یک شاهد بدون بارور ، یک محصول بارور شده با کاربرد شاخ و برگ اسید هیومیک ، محصول زراعی شده با مواد معدنی N در خاک در کاشت ، شستشو و کشیدگی ساقه ، و یک محصول بارور شده با کاربرد شاخ و برگ N (آمونیوم- محلول نیترات). تجمع انبوه گیاه در طبقه زیر در دو فصل رشد اندازه گیری شد و پارامترهای کیفیت دانه در زمان برداشت آزمایش شدند.

تبادل گاز ، محتوای پروتئین برگ و فعالیت روبیسکو در مراحل مختلف رشد گیاه مورد بررسی قرار گرفت. اختلاف بین سالها به دلیل شرایط آب و هوایی اغلب مرتبط بود. استفاده از شاخ و برگ اسید هیومیک باعث تولید موقت توده خشک گیاه با توجه به کنترل بدون کود و کاربرد انشعاب N خاک شد.
این اثر همچنین در عملکرد دانه ، باروری سنبله و محتوای پروتئین دانه در طول دو سال مطالعه مشهود بود. اسید هیومیک هرگز فتوسنتز یا هدایت روزنه را تحت تأثیر قرار نمی داد ، در حالی که فعالیت روبیسو و پروتئین برگ پاسخهای میانی بین کنترل بدون کود و کاربرد انشعاب N را نشان داد.

نتیجه می گیریم که کود هیومیک اسید اثرات تبلیغی محدود بر رشد گیاه ، عملکرد دانه و کیفیت آن ، و متابولیسم فتوسنتزی محصولات زراعی گندم دوروم که در یک اکوسیستم معمولی از نوع مدیترانه ای از جنوب ایتالیا با توجه به تقسیم خاک N استفاده می شود ، محدود کرده است.

کود هیومیک اسید

عملکرد گندم و تجمع مواد مغذی تحت تأثیر اسید هیومیک و کودهای شیمیایی :

عملکرد گندم و تجمع مواد مغذی تحت تأثیر کود هیومیک اسید و کودهای شیمیایی است پس اگر به فکر داشتن یک مزرعه ی خوب گندم هستید از خرید اسید هیومیک قافل نشوید. اسید هیومیک حاصل از زغال سنگ لیگنینیت (HA) نتایج امیدوار کننده ای در افزایش تولید محصول به عنوان منبع کود طبیعی ارزان قیمت نشان داده است.
یک آزمایش مزرعه در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه کشاورزی NWFP ، پیشاور (سری خاک Tarnab) برای بررسی تأثیر 0.5 و I.0 کیلوگرم در هکتار هکتار به تنهایی و در ترکیب با کامل (60-60-60 کیلوگرم در هکتار) انجام شد. 1) و نیمی از دوزهای توصیه شده (30 تا 60-60 کیلوگرم در هکتار) NPK برای تعیین میزان تأثیر عملکرد و تجمع مواد مغذی گندم (Triticum Beautivum L. Fakhr-e-Sarhad).علاوه بر این مقدار 0.5 و 1.0 کیلوگرم در هکتار هکتار به تنهایی و در ترکیب با دوز نیمی و کامل NPK باعث افزایش دانه گندم 25 تا 69 درصد ، ماده خشک کل 36 تا 65 درصد به طور معنی داری (P کمتر از 0.05) نسبت به شاهد بود.غلظت N و P خاک پس از برداشت و تجمع آنها توسط گندم به طور معنی داری (05/0 P> کمتر از کنترل) نسبت به شاهد با 0.5 و 1.0 کیلوگرم در هکتار هکتار به تنهایی و در ترکیب با NPK افزایش یافت. محتوای ماده آلی خاک با تنهایی HA و در ترکیب با NPK 13 تا 38٪ نسبت به شاهد به دلیل بهبود جرم ریشه های محصول بهبود یافته است.

غلظت عناصر روی ، منگنز و مس و تجمع گیاهان آهن و مس به طور معنی داری (P کمتر از 05/0) با افزودن HA افزایش یافت. به نظر می رسد که اثرات مفید HA با قدرت کلات کننده آن در مواد مغذی و همچنین تأثیر آن بر خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک همراه است. نتایج نشان می دهد که افزودن HA با نیمی از دوز NPK معنی دار است. این دقیقا به این مفهوم هست که میتوانید با خرید اسید هیومیک گندم های فوق العاده ای را پرورش دهید.

تأثیر کود اسید هیومیک بر خصوصیات خاک و ویژگی های برگ توتون و تنباکو:

آزمایشهای میدانی به منظور بررسی تأثیر سطوح مختلف کودهای اسید هیومیک بر مقادیر میکروارگانیسم موجود در خاک ریزوسفر ، فعالیت آنزیمهای خاک و کیفیت برگهای تنباکو در منطقه جیشیان استان هنان در سالهای 2006-2007 انجام شد.

کود هیومیک اسید

نتایج نشان داد که مقادیر باکتریهای خاک ، قارچها ، اکتینومیسها ، باکتریهای تجزیه کننده فسفات ، باکتریهای تخریب کننده پتاسیم و باکتریهای تخریب کننده آمینات ، فعالیت ساکارز خاک ، اورهاز و فسفاتاز و خصوصیات برگهای تنباکو در تیمار کود هیومیک اسید نسبت به شاهد بیشتر بودند.
ميزان کود اسيدي با کوه اکتينوميسها و باکتري هاي تجزيه کننده آمينات رابطه نزديکي مثبت داشت و با محتواي نيکوتين و نشاسته در برگهاي تنباکو رابطه منفي داشت. اين نشان داد که استفاده از 750 کيلوگرم در هکتار کود اسيد هيوميک بهترين است و خرید کود هیومیک اسید یکی از بهترین راه ها برای رشد برگ های تتون و تنباکو میباشد.

تأثیر کمپوست ، کود هیومیک اسید بر روی رشد و عملکرد پارامترهای شیمیایی توت فرنگی:

نگرانی روزافزون در مورد خطرات مربوط به سلامت انسان و آلودگی محیط زیست وجود دارد،با استفاده گسترده از کود معدنی در تولید سبزیجات. کمپوست و رشد تحریک می شوند.اسید هیومیک می تواند جایگزین مناسبی برای کود معدنی باشد. اثر افزودن خاک کمپوست وکودهای شاخ و برگ با اسی هیومیک و یا آمینه در رشد و عملکرد توت فرنگی .گیاهان توت فرنگی مورد بررسی قرار گرفتند.لقاح کمپوست خاک با سرعت 8 تن در روز ، تغذیه شده وشاخ و برگ با استفاده از خرید کود هیومیک اسید به میزان 1 گرم در لیتر-1 ، لقاح شاخ و برگ اسیدهای آمینه با میزان 2 میلی لیتر در لیتر و میزان آنها از ترکیبات استفاده شد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که گیاهان توت فرنگی از آن رشد می کنندوکرتهای بارور کمپوست به طور کلی طول گیاه و وزن میوه بالاتر به نمایش گذاشته می شوند.عملکرد کل بدین شکل بود که با خرید اسید هیومیک و استفادهاز آن درمقایسه با کود معدنی به طور معنی داری با تمام تیمارها افزایش یافت. علاوه بر این ، کود کمپوست همچنین میوه هایی با سطح بالاتر از کل مواد جامد محلول و آنتوسیانین محلول تولید کرد. اثرات محدود دررشد توسط کودهای شاخ و برگ با اسید هیومیک یا اسیدهای آمینه مشاهده شد.