تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس

تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس

تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس

کاکتوس نوعی از گیاهان گوشتی و خاردار است که شرایط زیستی متفاوتی نسبت به سایر گیاهان دارد. آب کافی و مناسب شرط‌ اصلی حیات برای سایر گیاهان دو لپه‌ای است و کمبود آن، حیات گیاه را به خطر می‌اندازد. در صورتیکه کاکتوس‌ها در صورت آبیاری زیاد و مناسب، مقدار آب مورد نیاز خود را جذب نموده و مقادیر اضافی را در ساقه‌ها و برگ‌های گوشتی خود ذخیره می‌کنند. به همین خاطر وجود ریشه‌های عمیق در ساختار آناتومی کاکتوس، امری بدیهی و معقول است. وجود ریشه‌های بلند و عمیق در سطح خاک، سبب شده تا گیاه در صورت کم آبی بتواند رطوبت موجود در خاک را استفاده کند. در این مقاله قصد داریم از تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس برای شما توضیح دهیم.

به طور کلی کاکتوس‌ها گیاهانی بسیار مناسبی برای محیط ‌های گرم و خشک هستند. این گیاهان از نظر شکل و علائم ظاهری در دسته‌های گوناگونی طبقه‌بندی می‌گردند‌.

شرایط محیطی لازم برای رشد کاکتوس‌ها

همان‌طور که گفته شد، آبیاری کم و به اندازه شرط اصلی برای بقای کاکتوس‌ها است. چرا که آبیاری زیاد، ریشه گیاه را از بین برده و کاکتوس به مرور زمان شادابی و سلامت خود را از دست می‌دهد. در کنار آبیاری مناسب عوامل دیگری نیز برای حفظ سلامتی گیاه لازم هستند. به عنوان مثال می‌توان اثر نور و کود‌ها را بررسی و از آنها یاد کرد. نمونه های بزرگ و غول ‌آسای کاکتوس‌ها در برابر نور زیاد بیابان و کویر مقاومت بالایی دارند اما نمونه‌های زینتی و کوچکتر این گیاهان، برای رشد نیاز به نور متعادل دارند.

نور کم گیاه را دچار ارتجاع و نور زیاد سبب تغییر رنگ و سوختگی در آن می‌گردد. کود دهی یکی از عوامل بسیار موثر در شادابی سایر گیاهان خواهد بود. عناصر اصلی مورد نیاز برای رشد کاکتوس شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. وجود این عناصر در خاک سبب تغذیه مفید در گیاه می‌شود. هیومیک اسید یکی از انواع کودهای آلی بوده که عناصر ذکر شده را در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس
اسید هیومیک چیست و چگونه تولید می‌گردد؟

هیومیک اسید نوعی کود آلی بوده که از تجزیه گیاهان و موجودات زنده ایجاد می‌شود. این محصول ریشه طبیعی و زیستی داشته و کاکتوس را دچار آسیب نمی‌کند. استفاده از مقادیر مجاز کودهای شیمیایی در کشاورزی امری بدیهی و صحیح است؛ اما اگر نوع یا میزان کود در نظر گرفته شده برای محصول مناسب نباشد، گیاه را دچار آسیب می‌گرداند. استفاده از هیومیک اسید با منشاء طبیعی و بدون مواد شیمیایی، آسیبی به گیاهان وارد نکرده و املاح و عناصر مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. یکی دیگر از کاربردهای هیومیک اسید در کشاورزی، تحریک گیاه به ریشه دهی است؛ ریشه بنیه و اساس گیاهان را تقویت می‌نماید.

همانطور که ذکر شد وجود ریشه‌ های عمیق و عمقی در ساختار کاکتوس ‌ها، امری ضروری و واجب است. بنابراین با افزودن ترکیبات هیومیک اسید به خاک می‌توان کاکتوس را به ریشه ‌دهی مجدد، تشویق نمود. یکی دیگر از کاربرد های مصرف هیومیک اسید، تنظیم ph خاک است؛ با افزودن هیومیک اسید به خاک ph آن را متعادل نموده و شرایط برای رشد گیاه مهیا می‌گردد.
همان طور که می دانیم با افزایش سن گیاهان، مقادیر مورد نیاز آن‌ها به آب، کود آلی و کود شیمیایی و غیره افزایش می‌یابد؛ کاکتوس‌ها هم به عنوان گیاهان گوشتی و خاردار مستثنا از این قضیه نیستتد؛ بنابراین با افزایش سن کاکتوس نیاز آن به آب و کود بیشتر می‌گردد.

برای مطالعه بیشتر درباره این کود آلی می‌توانید لینک زیر را مطالعه کنید:

مزایای اسید هیومیک

فواید استفاده از هیومیک اسید برای رشد کاکتوس ‌ها

آناتومی زیستی کاکتوس‌ها به گونه ای بوده که در شرایط اسیدی رشد بیشتری را تجربه می‌نمایند. بنابراین وجود خاک اسیدی، عامل مهمی در شادابی این گیاه خواهد بود. افزودن هیومیک اسید به خاک میزان ph خاک را کاهش داده و آن را به شرایط ایده‌آل اسیدی نزدیک می‌نماید. کاشتن بذر و گیاهان خصوصاً کاکتوس‌ها با مشکلاتی روبرو است که برای ایجاد جوانه و ثمره باید مشکلات را از سر راه برداشت. به عنوان مثال فقیر بودن خاک مورد استفاده برای کاشت بذر یکی از این گونه مشکلات است. بدین ترتیب خاک فقیر، املاح و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد بذر را نداشته و جوانه زنی رخ نمی ‌دهد.

بذر کاکتوس برای رشد و جوانه ‌زنی نیاز به خاک حاصل ‌خیز و غنی دارد‌. افزودن مقادیر مناسب هیومیک اسید سبب جذب املاح نامحلول شده و خاک را غنی می‌گرداند. در مناطق گرم و خشک که آب با سرعت بالا تبخیر می شود و میزان رطوبت در خاک کاهش می‌یابد، تعبیه و استفاده از سوپر جاذب در این زمینه می‌تواند بسیار کارساز واقع شود. در کنار این تکنیک افزودن مقادیر هیومیک اسید نیز بسیار مفید خواهد بود. تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس باعث جذب آب در خاک بوده و در نتیجه ریشه‌ های عمیق کاکتوس به راحتی می‌توانند رطوبت مورد نیاز خود را جذب کنند.

نحوه مصرف هیومیک اسید برای کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی مشابه:

هیومیک اسید در دو نوع پودری و مایع تولید و عرضه می‌گردد. نمونه پودری این محصول مناسب برای مقیاس بالا بوده و در زراعت زمین ‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل نمونه مایع هیومیک اسید قرار داشته که حلالیت بالایی دارد. مقدار مصرف این دو نوع کود آلی به شرایط زیستی خاک و گیاه بستگی دارد. برخی از انواع کاکتوس ‌ها دارای قابلیت بالایی در گل دهی هستند که معمولاً در رنگ ‌های قرمز، صورتی، سفید و نارنجی دیده شده و وجود دارند.
افزودن کود آلی هیومیک اسید به خاک گیاه را تشویق به گل دهی و میوه دادن می‌کند. بهترین زمان برای استفاده از این محصول در فصول خاص رشد گیاه است. یکی دیگر از اثرات مثبت استفاده از انواع پودری و مایع هیومیک اسید کاهش بیماری و استرس گرمایی و سرمایی برای کاکتوس است. کاکتوس‌ها به طور ذاتی و ژنتیکی ساختاری مقاوم در برابر شرایط محیطی دارند؛ اما با افزودن مقادیر استاندارد و مشخص شده از هیومیک اسید می‌توان گیاه را در برابر سرما و گرما مقاوم تر ساخت.
بیماری‌ های قارچی گوناگونی وجود دارند که در اثر آبیاری بیش از اندازه و عوامل دیگر ایجاد می‌گردند. پیش از روبه‌رو شدن با این مشکل و  قبل از درمان، بهترین راه‌حل پیشگیری است. در کنار آبیاری کم و مناسب، خاک غیر سمی و تمیز، افزودن این گونه ترکیبات نقش موثری در جلوگیری از آلوده شدن گیاه به قارچ و انواع بیماری‌ها خواهد داشت.

تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس
نتیجه گیری

کاکتوس نوعی گیاه با ساقه‌های علفی و خاردار بوده که علاوه بر زیبایی نقش بسزایی در تصفیه هوا، مقابله با امواج خطرناک وای فای و غیره دارد.  این گیاه زیبا و مفید در انواع و اشکال گوناگونی طبقه‌بندی می‌گردد. برخی نمونه‌های کاکتوس‌ها دارای خواص درمانی هستند. به عنوان مثال کاکتوس نوپال دارای خواص بسیار مفیدی در درمان دیابت و مقابله با ویروس‌ها است؛ بنابراین با توجه به مزایای چشمگیر این گیاه و زیبایی‌های منحصر به فرد آن باید درصدد رفع نیازهای آن باشیم.
وجود نور و آبیاری مناسب در کنار مصرف کودهای آلی مانند هیومیک اسید، نقش بسزایی در سلامتی و رشد کاکتوس خواهد داشت. هیومیک اسید به عنوان برترین کود آلی و طبیعی، در تنظیم ph خاک، ریشه دهی کاکتوس و مقاوم سازی آن در برابر عوامل محیطی و بیماری زا نقش قابل توجهی دارد.

برای خرید این محصول و دستیابی به اطلاعات بیشتر می‌توانید لینک زیر را در این زمینه مطالعه کنید:

کود اسید هیومیک

در این صفحه تاثیر این کود آلی بر روی انواع گیاهان توضیح داده شده است. تا انتها مطالعه کنید و در صورت نیاز به راهنمایی با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید. اطلاعات تماس ما در بالای صفحه موجود است.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366