تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان چیست

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک چیست : اسید هیومیک به عنوان ماده منجی طبیعت مدتی است که دروازه امید بزرگی برای کشاورزان، باغداران و مردم مصرف کننده در راه خلاصی از مضرات کودهای شیمیایی باز کرده است. از وقتی کشاورزان در مصرف کودهای شیمیایی زیاده روی کرده و منفعت های اقتصادی خود را بر سلامتی آب و خاک و انسان ترجیح دادند، مردم نیز در عوض میزان خرید محصولات را کمتر از گذشته کردند. در این بین وجود یک ماده ای که بتواند جایگزین یا تعدیل کننده اثر کودهای شیمیایی باشد موضوعی بود که هم کشاورز و هم مصرف کننده به دنبال آن بودند. با تولید اسید هیومیک خاک جانی دوباره گرفت و محصولات مرغوب به دست مشتری رسید. هم اکنون تمامی کشاورزان بدون استثنا ماده تیره رنگ اسید هیومیک را برای بهبود ساختمان خاک بدان می افزایند تا مواد آلی از دست رفته در اثر استفاده بیش از حد کودهای شیمیایی را دوباره راهی خاک کنند.

 

اسید هیومیک چیستاز کجا بدانیم منشا اسید هیومیک طبیعی است؟

بسیاری از افراد وقتی نام اسید هیومیک به گوششان می خورند دوست دارند بدانند منبع تامین این ماده که نه تنها منجی خاک می باشد، بلکه آب و طبیعت نیز با مصرف این کود دوباره زنده خواهند شد چیست؟

بله منشا اسید هیومیک طبیعی است اما چیست و از کجا آمده ؟

هنگامی که عمر گیاهان و جانوران به پایان می رسد، مولکول های سازنده آنها بر سطح خاک باقی مانده و میکروارگانیسم هایی از جمله: باکتری، قارچ، کرم خاکی و …شروع به تجزیه این اندام ها می کنند. با گذشت مدت زمان طولانی وقتی ماده تجزیه شونده تغییر شکل پیدا کرد، در نهایت یک ماده بسیار مقاوم در برابر تجزیه حاصل می شود که به هوموس یا گیاخاک معروف است.

هوموس یک ماده ساده نیست بلکه از ترکیبات پایدار و بسیار پیچیده ای تشکیل یافته که هیچ عاملی نمی تواند آن را تجزیه کند. این ماده کاملا طبیعی دارای سه جزء اصلی اسید هیومیک، اسید فولویک و هیومین می باشد. در این بین اسید هیومیک برای انتقال مواد مغذی بین خاک و گیاه و داشتن خاکی سالم بسیار ارزش دارد.

 

مشخصات ظاهری و ساختار اسید هیومیک چیست ؟

ساختار اسید هیومیک از زنجیره بلند و سنگین مولکولی تشکیل یافته که به آسانی در محلول آلکالین حل می شود و از ترکیبات پیچیده ای تشکیل یافته است. این ماده فوق العاده به رنگ قهوه ای تیره می باشد که عمدتا به شکل جامد یا مایع عرضه می شود.

اسید هیومیک منابع استخراج متنوعی دارد و از ته نشست های قدیمی استخراج شده است. از این منابع می توان به خاک، هوموس، لیگنیت اکسید شده، زغال سنگ و …اشاره کرد.

دلایل نیاز خاک به افزودن اسید هیومیک چیست ؟

متاسفانه فعالیت های نابخردانه انسان خاک را با مشکلات جدی از جمله از بین رفتن تعادل عناصر غذایی، از بین رفتن مواد آلی و ساختمان خاک، کاهش حاصلخیزی و در نتیجه بی ارزشی خاک مواجه کرده است. کاربرد بیش از اندازه کودهای شیمیایی حتی برخی از خاک ها را دچار آلودگی کرده و تولید هر گونه محصول در آن سلامتی محیط و انسان را به خطر انداخته است.

مصرف کودهای شیمیایی همزمان با شخم زدن های سالیانه از بین رفتن مواد آلی به ویژه هوموس را دو چندان می کند و زمینه را برای فرسایش خاک که جبران آن بسیار سخت است فراهم می کند. امروزه خاک اکثر مناطق کشور به دلیل مصرف  کودهای غیر ارگانیک ارزش و حاصلخیزی خود را از دست داده اند.

 لازمه احیاء مجدد خاک، بازگرداندن مواد ارگانیک و هوموس از دست رفته به آن می باشد تا بار دیگر بتواند به عنوان بستر کشت محصولات به شمار رود.

اینجاست که هیومیک اسید یکه تاز میدان مبارزه با اثرات بی رحمانه کودهای شیمیایی شده و از همان ثانیه اول افزوده شدن به خاک در صدد بهبود کیفیت خاک و بالا بردن ارزش آن بر می آید.

هیومیک اسید حاصلخیزی خاک را موجب شده و به سبب داشتن ترکیبات هورمونی، کیفیت و کمیت تولید محصولات کشاورزی را افزایش می دهد و چه چیزی بهتر از این برای یک کشاورز و افراد مصرف کنند. چرا که وقتی اسید هیومیک تعداد محصولات را در کنار کیفیت و مرغوبیت آنها افزایش می دهد، از یک طرف کشاورز به دلیل فروش بالا سود می کند و از طرف دیگر مردم از یک منبع مطمئن خریداری کرده و از طعم محصول لذت می برند.

اسید هیومیک بر ریشه گیاهان چه تاثیری میگذارد؟

همانطور که می دانید گیاه بدون ریشه زنده نمی ماند و این ریشه است که وظیفه جذب و انتقال مواد غذایی و آب را به بخش های هوایی گیاه بر عهده دارد. زمانی که اسید هیومیک به خاک افزوده می شود، به طور مستقیم رشد گیاه را تحریک می کند زیرا توسعه و رشد ریشه در نهایت رشد بخش های هوایی را سبب می گردد.

اسید هیومیک رشد ریشه اصلی را افزایش داده و حجم آن را بالا می برد طوری که راندمان سیستم ریشه با وجود اسید هیومیک به حداکثر کارایی می رسد. زمانی که ریشه بتواند مواد مغذی را به نحو عالی از خاک بگیرد و به بخش های در حال مصرف برساند، بالطبع تولید محصول نیز افزایش می یابد.

برخی از خاک ها با وجود افزودن کود های موردنیاز نمی توانند بستر غنی برای درختان میوه و محصولات گردند اما وقتی از هیومیک بهره مند می شوند به دلیل اینکه این ماده تیره جذب تمامی عناصر مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و … را توسط ریشه افزایش می دهد، خاک به یک بستر مطمئن و غنی تبدیل خواهد شد.

فواید اسید هیومیک در کشاورزی چیست ؟

-بهبود ساختمان خاک و احیاء آن پس از زیاده روی در مصرف کودهای شیمیایی

-شروع فعالیت های میکروارگانیسم ها پس از افزودن هیومیک به خاک

-افزایش جذب عناصر ماکرو و ریز مغذی ها

-کاهش شوری خاک

-تنظیم پی اچ و کاهنده پی اچ خاک های قلیایی و آهکی در نتیجه خنثی کردن اثرات منفی آهک در زمین های کشاورزی

-کاهش تجمع فلزات سنگین و سمی در اطراف خاک در نتیجه تضمین سلامت محصول تولید شده

-گسترش حجم ریشه و بهبود کارایی آن

-تحریک جوانه زنی، شکوفه دهی درختان، افزایش تعداد میوه ها و درشتی و بازار پسندی آنها

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366