طریقه پیوند زدن درخت گردو | کود مخصوص | آبیاری | شرایط نگهداری | هیومیک اسید |

طریقه پیوند زدن درخت گردو

طریقه پیوند زدن درخت گردو

طریقه پیوند زدن درخت گردو اهمیت بسیار زیادی دارد و باغداران باید از راهکارهای مناسبی برای این امر بهره بگیرند. در واقع با پیوند زدن گردو، یک‌سری از ویژگی‌های فیزیکی درخت تغییر می‌کند و همان تغییرات نیز تاثیر مستقیمی بر روی باردهی درختان شما به جای می‌گذارند. دقت داشته باشید که هر درخت گردو برای این‌ که بتواند به‌ خوبی و بدون محدودیت رشد کند، باید مراقبت‌ها و اقداماتی را پشت سر بگذارد. یکی از مهم‌ ترین این موارد، پیوند زدن درخت است.

به‌ طور معمول هر باغداری بعد از کاشت درخت گردو علاوه‌بر هرس، کوددهی و آبیاری، باید کار پیوند را هم انجام دهد تا بتواند از کاهش کیفیت محصولات جلوگیری نماید و قدرت نهال‌ها را نیز افزایش دهد.

انواع روش های پیوند درخت گردو

 • پیوند تاجی

برای این نوع پیوند باید ابتدا پیوندهای خود را از چند ماه پیش در هوای نسبتاً سردی قرار دهید و سپس قسمتی از درخت گردو را برای پیوند انتخاب نمایید. بهتر است قسمت موردنظرتان تازه باشد و هیچ‌ گونه شیره‌ای اطراف آن وجود نداشته باشد. هنگامی‌ که می‌خواهید پیوند را بر روی درخت گردو قرار دهید، بهتر است قسمت‌های مختلف تنه درخت را با کمک چاقو تمیز نمایید تا به یک سطح صاف و بدون شیار برسید.

در واقع با انجام این کار، فضای مناسب و نسبتاً کافی را برای رشد پیوندک ایجاد خواهید کرد. زمانی که محل پیوندک را بر روی درخت موردنظر مشخص کردید، کافی است آن را بر روی درخت قرار دهید و طبق همان ابعاد برشی مناسب ایجاد کنید.

بعد از انجام این مراحل، باید پیوندک را در قسمت پوست جدا شده تنه درخت گردو قرار دهید اما سعی کنید پوست درخت از آن جدا نشود زیرا در مرحله آخر پوسته سالم نهال لازم می‌شود. اگر می‌خواهید پیوندک راحت‌تر داخل درخت گردو قرار بگیرد می‌توانید از یک چکش کمک بگیرید و چند ضربه آرام به آن بزنید تا بهتر در جای مناسب خود قرار بگیرد. اما دقت داشته باشید که پیوندک‌تان دچار آسیب نشود.

در مرحله آخر نیز باید محلی که برش داده‌اید را با استفاده از پارچه یا پلاستیک به‌ طور کامل بپوشانید زیرا این کار کمک می‌کند پیوندک بهتر جوش بخورد و عوامل آسیب‌زا نیز باعث از بین رفتن آن نشوند.

 • پیوند اسکنه علفی

در واقع طریقه پیوند زدن درخت گردو با کمک این روش خیلی راحت است و نیاز به مهارت خیلی زیادی ندارد. زمان بهره گرفتن از این روش پیوند معمولاً اواخر اردیبهشت‌ ماه تا اوایل خرداد است. در روش اسکنه علفی، پایه و پیوندک باید دارای قطر یکسانی باشند و بعد از پیوند زدن نیز باید محل موردنظر را با استفاده از یک نوار پلاستیکی ببندید. برای بهتر نتیجه گرفتن از این روش لازم است دمای محیط بین 30 الی 30 درجه سانتی‌گراد باشد. بعد 5 هفته نیز باید پلاستیک را از روی آن بردارید تا پیوندک بهتر با محیط سازگار شود.

 • پیوند وصله‌ای

برای پیوند وصله‌ای نیز باید ابتدا جوانه مورد نظرتان را انتخاب نمایید، بهتر است سراغ جوانه‌های سالمی بروید که بدون آفت و بیماری هستند. سپس 2 طرف آن را به طول 2 سانتی‌متر برش دهید، به‌ طوری‌ که قسمتی مربعی شکل در وسط جوانه باقی بماند. این کار را حتما با استفاده از یک ابزار تیز و تمیز انجام دهید تا آسیبی به جوانه وارد نشود.

در مرحله بعد باید به‌ همین اندازه یک برش بر روی پایه درخت ایجاد کنید تا پیوندک بر روی آن قرار بگیرد و بیشترین سطح تماس را داشته باشد. بعد از انجام دادن این مراحل لازم است دور پیوندک را با کمک نوار پلاستیکی بپوشانید و فقط اجازه دهید که نوک جوانه در بیرون قرار بگیرد. زمان جدا کردن نوار پلاستیکی نیز بین 3 الی 6 هفته بعد از انجام دادن کار پیوند است.

 • پیوند T شکل

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش پیوند T شکل است. در مرحله اول باید روی پایه مورد نظرتان یک‌ شکل شبیه به حروف انگلیسی T ایجاد کنید. به این صورت که در 2 طرف آن برشی عمودی به طول 2 سانتی‌متر ایجاد کنید و سپس به اندازه‌ای 1 سانتی‌متر برش افقی ایجاد نمایید. با این کار حالت T انگلیسی ایجاد خواهد شد.

طریقه پیوند زدن درخت گردو در این روش راحت است اما باید با احتیاط بیشتری انجام شود. بعد از انجام این مراحل، باید جوانه‌ای را که انتخاب کرده‌اید را برش دهید. برای این کار با کمک چاقویی تیز، برش عمودی به‌ اندازه 1 سانتی‌متر و برشی افقی به‌ اندازه 2 میلی‌متر ایجاد نمایید. این اندازه‌ها باید کوچک‌تر از اندازه‌ای باشد که بر روی پایه ایجاد شده‌ است، زیرا با این کار جوانه بهتر داخل پایه قرار می‌گیرد. در مرحله آخر نیز پیوندک را داخل برش قرار دهید و با کمک پارچه یا نوار پلاستیکی محکم ببندید و فقط اجازه دهید که نوک جوانه بیرون باشد تا جوانه بتواند بهتر رشد کند.

 • پیوند اسکنه

این روش در واقع یکی از روش‌های سنتی برای پیوند زدن درخت گردو است که در آن باید سر شاخه‌های درخت برش داده شده باشند تا فضای مناسبی برای پیوند به وجود آید. از این رو بهتر است سرشاخه‌ها را با استفاده از یک چاقوی تیز، صاف کنید سپس بر روی آن‌ها برش‌هایی ایجاد نمایید که به سمت مرکز سرشاخه ادامه داشته باشند.

این برش‌ها باید عمودی باشند و تا پیوندها راحت‌تر داخل آن‌ها قرار بگیرند. همچنین دقت داشته باشید که نباید این قسمت‌های بریده‌شده از شاخه جدا شوند زیرا بعد از قرار دادن پیوندک نیاز است که روی آن‌ها پوشیده شود.

 • پیوند امگا

یکی دیگر از روش‌های پیوند درخت گردو، پیوند امگا است. برای این‌ که پیوند امگا نهال درخت گردو را به‌ صورت صحیح و اصولی انجام دهید، باید ضخامت ریشه و پیوند به اندازه‌ هم باشند. زیرا این 2 قسمت باید بر روی‌ هم منطبق شوند تا به‌ هم جوش بخورند. بنابر این بهتر است از قلمه‌های سالم و بدون آفات بهره بگیرد.

سپس 2 قسمت برش داده شده را بر روی هم قرار دهید و با کمک موم مذاب به همدیگر وصل کنید. دقت داشته باشید بهترین زمان برای انجام دادن پیوند امگا، اواخر فصل زمستان و اوایل بهار است زیرا در این فصل‌ها پیوندک بهتر رشد می‌کند.

بیشتر بخوانید : هرس درخت گردو

نکات مهم و راهکار‌های مراقبتی بعد از پیوند درخت گردو

 • بعد از انجام دادن عمل پیوند، بهتر است درخت را به صورت مرتب آبیاری کنید.
 • اجازه ندهید که درخت‌تان در مقابل سرمای شدید قرار بگیرد.
 • پوشش‌هایی که برای محافظت از درخت در برابر سرما انتخاب می‌کنید، باید سبک باشند.
 • بهتر است از قیم برای جلوگیری از شکستن پیوندک کمک بگیرید.
 • هر چند وقت یک‌بار درخت را با کمک کودی آلی و طبیعی تغذیه کنید تا نیازهای درخت تأمین شود.
 • سعی کنید پاجوش‌ها را به طور کامل حذف کنید.
 • جوانه‌هایی که در زیر پیوندک شروع می‌کنند را قطع نمایید.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : کود درخت گردو

 

مزایای پیوند زدن درخت گردو

 • قوی‌تر کردن ریشه درخت
 • تکثیر شدن بهتر درخت
 • به دست آوردن فرم ویژه‌ای از رشد
 • افزایش میو‌ه‌دهی درخت
 • جلوگیری از آسیب رسیدن به درخت و میوه‌های آن

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ طریقه پیوند زدن درخت گردو بسیار راحت است و می‌توانید از روش‌های مختلفی برای انجام دادن این کار بهره بگیرید. البته باید دقت داشته باشید که پیوند مورد نظرتان با درخت سازگاری داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است آسیب ببیند و نتیجه مطلوبی را هم مشاهده نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366