زمان هرس درخت گردو | کوددهی | آبیاری | شیره سیاه | افزایش باردهی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زمان هرس درخت گردو

هرس کردن درخت گردو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر این کار را به‌ درستی انجام دهید، رشد و شکل‌دهی نهال بهتر می‌شود. البته شما باید درباره زمان هرس درخت گردو اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید با این کار رشد درخت و میوه‌های آن را افزایش دهید. دقت داشته باشید اگر این کار در زمان مناسبی انجام نشود، امکان دارد که در آینده شاخه و برگ‌های اضافه جلوی رسیدن نور کافی به شاخه‌های تازه و اصلی را بگیرند. در نتیجه نیز درخت و میوه‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند.

درختان گردو به‌ طور معمول طول عمر زیادی دارند و میزان رشد آن‌ها هم نسبتاً زیاد است اما برای این‌ که نهال گردو را به یک درخت سالم و بزرگ تبدیل کنید، باید به‌ خوبی یاد بگیرید که چگونه از آن نگهداری و مراقبت کنید.

از آن جایی‌ که میزان شیره استخراجی درخت گردو نسبت‌ به درخت‌های دیگر زیادتر است، توصیه می‌کنیم هرس را بین اواسط تابستان و اوایل پاییز انجام دهید تا هدر رفتن آب زیاد، آسیب جدی به درخت وارد نکند و افزایش رطوبت نیز موجب رشد قارچ‌ها در بدن درخت و جذب بیماری در آن نیز نشود. از این‌ رو بهتر است بدانید بهترین زمان برای هرس کردن درخت گردو، هنگامی است که زخم‌های هرس بتوانند با سرعت زیادتری بهبود یابند.

بهتر است بدانید در طول تابستان درختان گردو بیشتر از فصل‌های دیگر در معرض عفونت قرار دارند زیرا در حال‌ رشد هستند و زخم‌های هرس نیز سریع بسته نمی‌شوند. یا این که می‌توانید اوایل بهار، قبل‌ از شروع فصل رشد دست‌ به‌ کار شوید و کار هرس را انجام دهید. مسلماً هر چه از سطح زخم هرس بیشتر باشد مدت‌ زمان زیادتری هم جهت بهبود آن لازم است.

انواع هرس درختان گردو

 • هرس فرم

زمان هرس درخت گردو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از این رو بهتر است بدانید هرس فرم را باید در سال‌های اولیه که درخت در حال‌ رشد است انجام دهید. برای هرس فرم باید با فاصله 1/5 متری شاخه‌ها را سربرداری کنید.

در آخر نیز می‌توانید محل بریدگی نهال‌ها و شاخه‌ها را با استفاده از چسب باغبانی به‌ طور کامل بپوشانید. در واقع این کار کمک می‌کند شاخه‌ها رشد بهتری داشته باشند. معمولا فرم اصلی نهال‌های گردو با کمک این نوع هرس شکل می‌گیرد و اگر آن را به‌ خوبی انجام دهید، در سال‌های بعد با رشد بسیار مطلوب‌تری مواجه می‌شوید و درخت تان هم باردهی بیشتری خواهد داشت.

 • هرس باردهی

یکی از انواع نمونه‌های هرس کردن درختان گردو این است که هر ساله در ماه آخر زمستان و یا در برخی مواقع در فصل تابستان می‌توانید از آن بهره بگیرید. برای استفاده کردن از هرس باردهی باید به‌ خوبی با اصول و روش‌های آن آشنایی داشته باشید تا به درختان آسیبی وارد نشود.

لازم به ذکر است که درخت گردو به هرس کردن بیش از اندازه حساسیت دارد و شما هم باید به‌ خوبی این نکته مهم را در نظر داشته باشید. البته نکات زیادی در مورد هرس درخت گردو وجود دارد و یکی از اصلی‌ترین آن‌ها این است که بعد از ریزش برگ‌ها به‌ هیچ‌ عنوان نباید درخت‌تان را هرس کنید.

زمان هرس درخت گردو

نکات مهم در مورد هرس درخت گردو

 • دقت داشته باشید که یک برش مناسب، برشی است که جوانه‌های درخت گردو را به‌ خوبی اصلاح کند. برش شاخه‌ها باید نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک باید باشد تا آسیبی به درخت وارد نشود.
 • هرس قسمت بالایی درخت اغلب برای زیبایی درخت انجام می‌شود. معمولا در 2 سال اول بعد از کاشت درخت، رشد اصلی در تنه است اما از سال دوم به بعد شاخه‌های جانبی رشد بیشتری دارند. بنابر این در این مرحله باید شما هرس و شکل‌دهی تاج یا همان قسمت بالایی درخت را آغاز کنید.
 • حتما به زمان هرس درخت گردو توجه داشته باشید و در زمان‌های لازم اقدام به این کار کنید تا نتیجه مثبتی را مشاهده کنید.
 • در واقع بهتر است بدانید هدف از هرس درختان گردو این است که شاخه‌های بی‌ثبات و آسیب‌دیده را از بین ببرید تا مواد و املاح معدنی مفید صرف آن‌ها نشوند.
 • بهتر از شاخه‌هایی که از روی یکدیگر رد شدند و درهم پیچیده‌اند را قطع کنید زیرا این‌گونه شاخه‌ها اضافی هستند و علاوه‌بر گرفتن زیبایی درخت، ساختار آن را هم حجیم‌تر نشان می‌دهند و دسترسی را نیز بسیار سخت می‌کنند.
 • سعی کنید شاخه‌هایی که آسیب ‌دیده‌اند را از بین ببرید تا درخت شما شکل‌گیری عالی‌تری داشته باشد. دقت داشته باشید شاخه‌های کوچک و آسیب‌دیده مواد مغذی درخت شما را به‌ طور کامل تخلیه می‌کنند و به همان علت است که باید آن‌ها را هرچه سریع‌تر هرس کنید.
 • دقت داشته باشید خیلی نباید شاخه‌ها را برش دهید زیرا ممکن است به شاخه‌های نازک و جوان هم آسیب وارد شود.
 • اگر می‌خواهید درخت گردو خود را بیشتر سبک کنید، بهتر است شاخه‌های ضخیم‌تر آن را با استفاده از اره برقی برش دهید و جدا کنید.
 • 3 سال بعد از کاشت درخت گردو، بهتر است هر سال هرس درختان را انجام دهید تا رشد بهتری داشته باشند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : کود درخت گردو

استفاده از ابزار مناسب برای هرس

برای هرس درخت گردو باید از یک قیچی باغبانی مناسب با ضخامتی استاندارد کمک بگیرید. هنگام پیرایش و اصلاح شاخه‌های نازک، می‌توانید به‌ راحتی از یک قیچی باغ کمک بگیرید اما برای شاخه‌های ضخیم‌تر بهتر است از اره معمولی یا اره برقی استفاده نمایید.

زمان هرس درخت گردو می‌توانید خیلی راحت قیچی خود را در محلی از شاخه که نزدیک به تنه قرار دارد قرار دهید و سپس آن را قطع کنید. دقت داشته باشید قیچی ها و ابزاری که برای هرس درخت‌تان استفاده می‌کنید، باید اندازه‌شان مناسب باشد تا بتوانید آن را به‌ خوبی در دست بگیرید و برای قطع شاخه نیز دچار مشکل نشوید.

همچنین بهتر است پیش‌ از هرس و اصلاح شاخه‌ها، ابزار خود را با کمک محلول رقیق سفید کننده و یا الکل، ضدعفونی کنید تا از شیوع بیماری، آفات و قارچ‌ها جلوگیری نمایید.

زمان هرس درخت گردو

سن مناسب برای هرس کردن درخت گردو

شما می‌توانید به‌ طور معمول در سن 1 الی 2 سالگی درخت، کار هرس را انجام دهید و بعد از این مدت هر زمان که خواستید شاخه و برگ‌های اضافی را از درخت جدا کنید. در واقع با این کار درخت بهتر نور، مواد مغذی و هوا را جذب می‌کند. دقت داشته باشید اگر شما کار هرس درخت را انجام ندهید شاخه و برگ‌ها برای همدیگر مزاحمت ایجاد می‌کنند و به مرور زمان از بین می‌روند.

سخن پایانی زمان هرس درخت گردو

همان‌ طور که متوجه شدید بهترین زمان هرس درخت گردو، اواخر فصلی است که برگ درختان هنوز رشد نکرده‌اند زیرا در این‌ صورت می‌توانید شکل درخت را راحت‌تر ببینید و شاخه‌های درحال رشد را هم قطع نکنید. همچنین بهتر است خیلی درختان گردو را هرس نکنید زیرا زیاده‌روی در این کار می‌تواند باعث شود آسیب زیادی به سلامت درخت وارد شود.

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *