کود برای سفید شدن مغز گردو

کود برای سفید شدن مغز گردو

کود برای سفید شدن مغز گردو

مهم ترین دلیل شهرت گردو به مغز سفید و باکیفیت آن برمیگردد که سبب شده در میان خشکبار از جایگاه و قیمت بالایی برخوردار باشد. هنگام خرید گردو مردم همیشه جذب انواع گردوهای سفید و پرمغز می‌شوند لذا برای اینکه درختان گردو در عین حال که پربار شوند، گردوهای مرغوبی نیز داشته باشند، بایستی به تغذیه آنها با بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو اهمیت دهید.

درختان گردو همانند درختانی که محصولات آجیلی و مغزدار از آنها برداشت می شود، نیازمند مراقبت و رسیدگی زیادی از سوی باغدار می‌باشند زیرا هر چه مواد غذایی کافی به بخش های مختلف گردو برسد، شاهد درشتی و بهترین کیفیت از این محصول خواهید بود.

از آنجا که سفید شدن مغز گردو ارتباط مستقیمی با کوددهی این محصول دارد، ما در این مقاله از سایت آل کود نیازهای اساسی و کودهای لازم درخت گردو را برای شما باغداران عزیز مشخص خواهیم نمود. لذا برای اینکه از پرورش درختان گردو نهایت رضایت را داشته باشید، ما را تا انتهای این مطالب خواندنی همراهی نمایید.

چه عوامل مهمی در سفید شدن مغز گردو تاثیر دارند؟

کود درخت گردو

نژاد و رقم گردو

ممکن است شما به عنوان باغدار نمونه تمامی دستورالعمل کودی و سم پاشی درخت گردو را به نحو احسن انجام داده باشید اما در نهایت مغز گردو آنطور که باید سفید و بازار پسند نباشد. لازم به ذکر است برخی از ارقام گردو ذاتا به دلیل نژادی که دارند نمیتوان از آنها انتظار برداشت مغز سفید را داشت لذا حین خرید نهال حتما از نهال فروش نوع نژاد گردو را پرسیده و انواع نهال دارای قدرت باردهی بالا را تهیه نمایید.

عدم ابتلا به بیماری درخت گردو

∆سلامت درخت گردو تاثیر به سزایی در کیفیت مغز میوه دارد زیرا نفوذ عوامل باکتریایی و قارچی باغدار را متحمل خسارات و معضلات زیادی می‌کند پس اصل پیشگیری را در اولویت کار خود پس از کاشت درخت گردو قرار دهید. اما چه بیماری بر سفیدی و پر شدن مغز گردو تاثیر منفی میگذارد؟

∆متاسفانه وجود بیماری بلایت گردو بلای جان این میوه در ارزش شده و منجر به پوسیدگی و سیاهی مغز گردو می گردد. از علائم این بیماری تشکیل لکه های سیاه در سطح گردو و به دنبال آن گسترش سیاهی در تمام پوست گردو است. اگر این بیماری در زمان مناسب تشخیص و درمان نشود سبب افت زیاد کیفیت گردو ها به سبب چروکیده شدن، نرم و سیاهی مغز گردو خواهد شد.

مبارزه با بیماری بلایت موثر در سفید شدن مغز گردو

روش بسیار موثر در سفید شدن مغز گردو مراقبت از درخت و کنترل بلایت باکتریایی است لذا بهتر است در فصل پاییز که برگهای درخت گردو در حال ریزش هستند، سم پاشی با کود فسفیت پتاسیم شوک را انجام دهید. این اقدام سلامت گردوهای شما را تضمین خواهد نمود.

دیگر زمان موثر در سم پاشی درختان گردو با فسفیت پتاسیم شوک طی چند مرحله است که عبارتند از: حین تورم جوانه های درخت، نمایان شدن برگ های اولیه و گذشت ۱۰ روز پس از این مرحله. با پیشگیری و درمان موثر، بیماری بلایت باکتریایی جایی برای پیشرفت و خودنمایی نخواهد داشت.

انجام تغذیه و کوددهی مناسب برای سفید شدن مغز گردو

اما مهم ترین عامل در تولید گردوی پر مغز، پر خاصیت و خوش طعم، استفاده از کودهای دخیل در رشد گردوها و بهبود کارایی درخت گردو است. درخت گردو نیاز غذایی نسبتا بالایی دارد لذا با تامین عناصر مورد نیاز درخت با قدرت بیشتری به تولید میوه و تکمیل پروسه رشد و پر کردن مغز میپردازد.

برای مطالعه بیشتر: بهترین کود برای درخت گردو

معرفی بهترین کودها برای سفید شدن مغز گردو

ن است هرگز اجازه ندهید درخت گردو کمبود عناصر را تجربه کند پس با انجام آزمایش خاک و برگ اطلاعات کافی پیرامون بستر کشت درخت گردو بدست آورید. شاید دلیل عدم تشکیل مغز کامل و سیاه شدن مغز به خاک و کمبود مواد آلی و عناصر غذایی برمیگردد پس در این زمینه کوتاهی نکنید.

∆اسید هیومیک شوک

اسید هیومیک برای درخت گردو

طبق مطالب بالا درخت گردو نیاز تغذیه ای ویژه و فراوانی دارد به گونه ای که هر چه خاکی که درخت گردو در آن کاشته شده غنی تر و حاصلخیز تر باشد، قدرت باردهی درخت و کیفیت محصول رشد چشمگیری خواهد داشت. در نتیجه وجود بستر غنی منجر به سفید شدن مغز گردو و افزایش ویژگی بازار پسندی آن می‌شود.

در نقطه مقابل اگر خاک درخت گردو به لحاظ عناصر معدنی، میکروارگانیسم های مفید و مواد آلی فقیر باشد، ریشه در بستر نامناسبی قرار گرفته و نه تنها خود نمی‌تواند رشد نماید، بلکه عناصر غذایی نیز به اندام های برگ و شاخه ها نرسیده و در انتها با گردوهای کوچک که مغز سیاه و چروکیده ای دارند مواجه خواهید شد.

اسید هیومیک شوک ماده ارگانیک با عملکرد تضمینی جهت بهبود ویژگی های فیزیکی،شیمیایی و بیولوژیکی خاک درخت گردو می‌باشد که افزون آن خاک فقیر را در کوتاه ترین زمان غنی نموده و ریشه ها شروع به گسترش و جذب و انتقال مواد غذایی به اندام های مصرفی خواهند نمود.

∆ کود پتاس بالا

تامین عنصر پر مصرف پتاسیم نیز نقش بسیار موثری در پر شدن مغز گردو دارد که استفاده از آن بعد از فندقی شدن گردوها به شکل محلول پاشی و یا آبیاری نتیجه عالی بر جای خواهد گذاشت. لازم به ذکر است چالکود کود پتاس بالا نیز نقش مهمی بر پر شدن مغز گردو دارد.

نوشته مرتبط: برداشت گردوھایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی

∆ کود فسفر بالا و نیترات کلسیم

فسفر و کلسیم لازمه درخت گردو برای رشد و مغز برای سفید شدن است. هر چه درخت گردو دچار کمبود این عناصر باشد، زمینه سیاهی مغز گردو فراهم می گردد. لذا پس از فندقی شدن گردوها طی چند نوبت آبیاری و محلول پاشی کودهای فسفر بالا و نیترات کلسیم را انجام دهید.

∆ کود مولتی کمپلکس شوک

عناصر ریز مغذی به ویژه بور، آهن،روی، منگنز و …جایگاه ویژه ای در رشد مغز و سفید شدن آن دارند. لذا برای پاسخ به نیاز درخت پس از برداشت محصول انجام فروت ست پاییزه و در بهار حین متورم شدن جوانه ها فروت ست بهاره را فراموش نکنید! کود مولتی کمپلکس شوک تمامی عناصر میکرو لازم جهت سفید شدن مغز گردو را به بهترین وجه تامین می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366