برداشت گردوھایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از با ارزش ترین و سرسبزترین درختانی که امروزه باغداران زیادی اقدام به کشت آن می‌کنند، درخت گردو است. درختان گردو نیز مانند سایر درختان برای رشد مناسب و باردهی عالی، به مراقبت اصولی احتیاج دارند و اگر از آن‌ها به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید محصولات سالم و باکیفیت بیشتری را برداشت کنید. از این رو اکثر افراد به دنبال کودهایی غنی و کامل هستند تا بتوانند با کمک آن‌ها تمام نیازهای گیاه را فراهم کنند و درختان شاداب‌تری داشته باشند.

کود جلبک دریایی برای درخت گردو جزو عالی ترین کودهایی است که می‌توانید با استفاده از آن، نتایج فوق العاده‌ای را به دست آورید. ساختار کود جلبک دریایی کاملا ارگانیک است و استفاده از آن در دراز مدت نیز آسیبی به سلامت گیاه و خاک وارد نمی‌کند. اگر از این کود به میزان کافی و به صورت برنامه‌ریزی شده استفاده کنید، می‌توانید تمام مشکلات موجود در خاک را هم از بین ببرید.

طریقه مصرف کود جلبک دریایی در باغ گردو

برای برداشت گردوهایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانید کار کوددهی را به روش‌های مختلفی انجام دهید. اولین روشی که هر باغدار باید از آن استفاده کند، روش پخش سطحی است. این روش کوددهی معمولاً پیش‌ از کشت نهال گردو انجام می‌شود و باید از کود جلبک دریایی پودر شده استفاده کنید.

بعد از آن باید کودتان را به‌ صورت مساوی بر روی سطح خاک زمین باغ پخش کنید و سپس عملیات شخم‌زنی را انجام دهید. انجام کوددهی در این زمان بسیار مفید است و می‌تواند به شما کمک کند محصولات زیادتری برداشت کنید.

بعد از کاشت نهال گردو نیز می‌توانید با استفاده از روش‌های محلول پاشی، روش آبیاری و چال کود، درختان خود را تغذیه کنید. در روش محلول پاشی بهتر است از کود جلبک دریایی مایع استفاده کنید و سپس آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط نمایید.

محلول مورد نظر باید ساختاری رقیق و یک‌دست داشته باشد تا به‌ سلامت درخت آسیبی وارد نکند. کود به‌ دست‌ آمده را می‌توانید به سادگی با کمک یک سم‌پاش مناسب به تمام قسمت‌های مختلف درخت اسپری کنید تا سریع جذب شود و اثر گذاری کند.

روش دیگری که می‌توانید از آن برای تغذیه کردن درختان گردو استفاده کنید، روش آبیاری است. این روش اگر به‌ صورت صحیح انجام شود، می‌توانید گردوهایی بسیار با کیفیت برداشت کنید و به سود نسبتاً بالایی برسید. در روش آبیاری باید کودتان را همراه با آبیاری درخت به خاک اضافه کنید تا جذب ریشه شود و ساختار خاک و درخت را به بهترین شکل ممکن اصلاح کند.

برای بهره گرفتن از روش چال کود نیز باید سراغ کود آسیاب شده بروید و سپس پای درختان گردوتان گودال‌هایی به عمق 15 الی 25 سانتی‌متر ایجاد کنید. بعد از انجام این کارها می‌توانید کودتان را داخل آن گودال بریزید و سپس با استفاده از خاک، روی کود را بپوشانید و آبیاری را انجام دهید.

خرید کود جلبک دریایی 

بهترین زمان برای کوددهی درختان گردو با استفاده از کود جلبک دریایی

برای برداشت گردوھایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی، باید کار کوددهی را در زمان‌های مناسبی انجام دهید. از این رو لازم است بدانید؛ درختان گردو در سال‌های اولیه بعد از کاشت، به مواد و املاح مغذی زیادی احتیاج دارند و اگر این املاح برای آن‌ها به میزان کافی فراهم نشود ممکن است درختان محصولی‌دهی عالی نداشته باشند.

شما می‌توانید کوددهی درختان گردو را از فصل بهار آغاز کنید و این کار را تا پایان فصل پاییز ادامه دهید. تغذیه کردن درختان گردو در این زمان‌ها کمک می‌کند عملکرد و مقاومت درختان چندین برابر شود و محصولات باکیفیت‌تری نیز داشته باشید.

برداشت گردوھایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی

نکات و توصیه‌های مهم برای کوددهی درخت گردو با استفاده از جلبک دریایی

  • هنگام انجام کوددهی درختان باید دقت داشته باشید که کود جلبک دریایی با ریشه درخت گردو تماس مستقیمی نداشته باشد زیرا در چنین شرایطی ممکن درخت دچار آسیب جدی شود و از بین برود.
  • نکته مهم دیگری که نباید آن را نادیده بگیرید، میزان مصرف کود جلبک دریایی است. از این‌ رو شما باید با توجه به شرایط موجود و سن درخت، از مقدار مناسبی کود بهره بگیرید و سپس درختان خود را تغذیه کنید.
  • سعی کنید بعد از انجام کوددهی درختان، حتما کار آبیاری را هم انجام دهید زیرا این امر موجب می‌شود درختان بهتر مواد مورد نیاز خود را دریافت کنند و تولید محصول بهتری هم داشته باشند.
  • به‌ هیچ‌ عنوان در مصرف کود جلبک دریایی زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است نتایج نامناسبی حاصل شود و زحمات‌تان هدر برود.
  • برای جلوگیری از سرمازدگی درختان گردو، حتما در فصل پاییز کار کوددهی را انجام دهید تا مقاومت درختان در برابر سرما افزایش یابد و محصولات‌تان نیز دچار آسیب نشود.
  • همان‌ طور که گفته شد؛ کود جلبک دریایی ساختاری کاملاً طبیعی دارد و اگر به صورت برنامه‌ریزی شده مورد استفاده قرار بگیرد، آسیبی به سلامت گیاه نمی‌رساند. اما و اگر آن را به‌ صورت نامناسب و غیراصولی استفاده کنید، ممکن است اثرات منفی بر روی گیاه به‌ جای بگذارد. بنابر این سعی کنید به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود جلبک دریایی توجه کنید و پیش‌ از مخلوط کردن آن با سموم دیگر نیز از کارشناسان کشاورزی مشورت بگیرید.
  • پیش از مصرف کود جلبک دریایی برای درختان گردو، حتما آزمایش خاک را انجام دهید تا بهتر نیازها و کمبودهای موجود مشخص شود و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را تأمین کنید.
  • اگر در زمینه کوددهی درختان گردو تجربه و مهارت لازم را ندارید، بهتر است از افراد متخصص بخواهید تا به شما کمک کنند و به صورت خودسرانه این کار را انجام ندهید.
  • گاهی اوقات ممکن است درختان‌تان مورد حمله آفات، حشرات و بیماری‌های رایج قرار بگیرند. از این رو لازم است در چنین شرایطی کار کوددهی را بیشتر انجام دهید تا تمام این علائم از بین بروند.

بیشتر بخوانید: زمان کود دهی درخت گردو

 

سخن پایانی

اگر شما هم مانند سایر باغداران به فکر برداشت گردوھایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی هستید، بهتر است مطالب ذکر شده در این مقاله را نادیده نگیرید و با توجه به آن‌ها اقدامات و کارهای لازم را انجام دهید. به طور معمول کوددهی باغ گردو نیاز به تخصص زیادی ندارد و هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد. اما برای به دست آمدن نتیجه‌ای مطلوب‌تر لازم است نسبت به نکاتی که در این مطلب آورده شده، بی‌تفاوت نباشید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

برداشت گردوھایی با کیفیت با استفاده از کود جلبک دریایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *