کود برای درشتی سیر

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیر یکی از گیاهان مفید و با خواص دارویی است که کشت و پرورش آن طرفدارانی دارد. برای رشد کافی این گیاه لازم است از کودهای مناسبی استفاده شود. برای شناخت کود مناسب برای درشتی سیر و استفاده از آن این مطلب را دنبال کنید.

معرفی گیاه سیر

سیر از دسته گیاهان علفی و دائمی است. ساقه های این گیاه تا ۴۰ سانتی متر رشد می‌کنند. قسمتی از سیر که زیر زمین قرار دارد متورم بوده و از ۵ تا ۶ قسمت تشکیل شده که در کنار هم داخل پوسته ای نازک و خاکستری رنگ قرار گرفته اند. برگ های سیر باریک نواری شکل و به رنگ سبز تیره هستند و گل های کوچک صورتی رنگ آن در انتهای ساقه می‌رویند.

کود برای درشتی سیرسیر خواص زیادی دارد به ویژه خاصیت درمانی که به دلیل وجود یک ماده به نام آلیسین است. این ماده حاوی سولفور است که عطر و طعم تند سیر به دلیل وجود همین ماده است. سیر در پیشگیری از حملات قلبی، به عنوان ضد قارچ و ضد التهاب موثر است و همین طور در سلامت استخوان ها و به عنوان ضد ویروس هم کاربرد دارد‌.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص رنگ گیری میوه

کاشت و پرورش سیر

سیر برای رشد مناسب به دمای مناسب و‌ نور مستقیم خورشید نیاز دارد. برای تولید قسمت غده روزانه به ۱۵ ساعت نور خورشید نیاز دارد. همچنین در ابتدای شروع دوره رشد به هوای خنک و در زمان رسیدن سیرها به هوای گرم نیاز دارند. خاکی که در آن سیر کاشته می‌شود باید زهکشی خوب و حاصلخیزی زیادی داشته باشد و رطوبت آن کم باشد.

کاشت سیر باید در فصل سرما آغاز شود. اگر در فصل گرم اقدام به کاشت سیر شود، بوته هایی کوچک رشد می‌کنند و یا با شروع سرما سیرها از بین می‌روند. برای برداشت زودرس سیر باید آن را در فصل پاییز کاشت و در غیر اینصورت جوانه ها زودتر از شروع سرما رشد کرده و بعد از قرارگیری در معرض سرما ازبین می‌روند.

سیر در خاک های مختلفی قادر به رشد است هم در خاک های سبک مثل شنی و هم خاک های سنگین. اما خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد. تنها خاک رسی برای کشت این گیاه مناسب نیست چرا که منجر به کوچک ماندن غده ها می‌شود یا این که غده ها از نظر ظاهری شکل نامناسبی می‌گیرند.

کاشت سیر با آماده سازی زمین آغاز می‌شود. ابتدا باید زمین را شخم زد و سپس با دیسک به خوبی آن را مسطح کرد. شخم زدن زمین برای نرم شدن خاک اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت آلبالو
بعد از آماده سازی زمین کاشت سیر شروع می‌شود. برای کاشت سیر از دو روش به نام کرتی و جوی پشته استفاده می‌کنند. روش معمول و رایج در بین کشاورزان روش جوی پشته است. در این روش سیرچه ها را از پیاز سیر جدا می‌کنند. سیرچه مناسب برای کاشت بابد اندازه متوسطی داشته باشد. برای کاشت حفره هایی به عمق حدود ۵ سانتی متر ایجاد می‌شود. فاصله این حفره ها در ردیف ۲۵ سانتی متر است. سیرچه باید به شکل مناسب در خاک قرار بگیرد که شکل صحیح آن به این صورت است که نوک سیرچه به سمت بالا و قسمت انتهایی آن در پایین قرار داشته باشد. تعداد سیرچه های کاشته شده در هر صد متر مربع ۱۵ عدد سیر است و به عبارتی هر ۳ کیلو سیرچه برای ده متر مربع کافی است.

کوددهی سیر

گیاه سیر برای رشد مناسب و‌ قابل قبول به تغذیه مناسبی هم نیاز دارد. ترکیبات و مواد مغذی مختلفی برای این گیاه ضروری است و باید از طریق کوددهی تامین شود. انتخاب کودهای مناسب برای سیر ضروری است و باعث تولید محصولات با کیفیتی می‌شود‌.

ترکیبات مختلف ماکرو و ریز مغذی ها برای سیر مهم هستند و تاثیرات زیادی روی رشد آن دارند. نیتروژن که از اصلی ترین عناصر ماکرو به شمار می‌رود برای بهبود عملکرد گیاه بسیار تاثیرگذار بوده و فتوسنتز و تولید پروتئین در گیاه سیر را افزایش می‌دهد که به دنبال آن رشد سیر افزایش پیدا می‌کند. کود اوره کودی است که‌ کشاورزان برای تامین نیتروژن گیاه سیر آن را به کار می‌برند.

پتاسیم عنصر دیگری است که وجود آن برای جنبه های مختلف رشد گیاه اهمیت دارد. کودهای حاوی پتاسیم را می‌توان کود برای درشتی سیر نامید. پتاسیم نقش بهبود دهنده کیفیت محصولات را بر عهده دارد و کود برای درشتی سیر باید حاوی پتاسیم با درصد بالا باشد‌. این عنصر با افزایش تولید قند و پروتئین باعث درشتی سیر می‌شود‌. کودهای پتاس بالا به عنوان تامین کننده پتاسیم بسیار مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت آلبالو
فسفر یکی دیگر ازعناصر ماکرو است که در جذب نور کافی و‌ تبدیل آن به مواد مغذی نقش زیادی دارد. فسفر در افزایش مقاومت گیاه سیر هم بی تاثیر نیست و در کنار آفت کش ها برای حفظ سلامت گیاه کمک کننده است.

هیومیک اسید یکی از کودهایی است که قبل از کاشت سیر برای خاک استفاده می‌شود‌. این کود باعث تقویت خاک و ریشه سیر شده و در نتیجه تولید سیر با کیفیت می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

عناصر مختلف ریزمغذی مثل روی، بور و کلسیم و‌ منیزیم هم برای رشد سیر موردنیاز هستند ولی با درصدهای پایین که در کودهای حیوانی مثل کود مرغی و کودهای شیمیایی مختلف وجپد دارد.

انتخاب کود برای درشتی سیر و افزایش رشد گیاه نیازمند دانش کافی درباره این گیاه بوده و باید کوددهی منظمی طبق برنلمه ریزی انجام شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت آلبالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *