کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

به کودهای دارای عنصر پتاسیم در ترکیب با چند عنصر دیگر کود پتاس بالا می‌گویند. پتاسیم برای رشد درختان و گیاهان ضروری و پر اهمیت است. برای آگاهی بیشتر از فواید کود پتاس بالا برای درخت آلبالو در ابتدا با کود پتاس بالا و خصوصیات آن آشنا می‌شویم.

کود پتاس بالا چه کودی است؟

 همه‌ گیاهان در مراحل مختلف رشد و گلدهی و میوه دهی به عنصر پتاسیم نیاز دارند. پتاسیم باعث جذب و حرکت بهتر آب و عنصرهای مغذی در بافت گیاه می‌شود. عنصر پتاسیم فشار اسمزی گیاه را تنظیم می‌کند و از پژمردگی گیاه و‌درختان جلوگیری می‌کند‌. رشد ریشه ها را زیاد می‌کند و آن ها را در برابر خشکی مقاوم می‌کند.  همچنین پتاسیم بیشتر از ۶۰ نوع آنزیم را در گیاهان فعال می‌کند که برای رشد گیاه مهم و حیاتی هستند. عنصر پتاسیم سرعت فتوسنتز را افزایش می‌دهد. این عنصر همچنین باعث استحکام گیاه و مانع آسیب آن در برابر سرما و گرمای زیاد و آفات و بیماری های مختلف می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت آلبالوچرا استفاده از کود پتاس بالا مهم است؟

همان طور که گفتیم  پتاسیم نقش زیادی در بخش های مختلف رشد گیاهان دارد. اما مقدار پتاسیمی که در خاک وجود دارد کمتر از حدی است که نیاز گیاه تامین را تامین کند. بخش زیادی از این پتاسیم به شکلی است که گیاه نمی تواند آن را جذب و استفاده کند. پس برای تامین پتاسیم موردنیاز گیاهان لازم است از کود پتاس بالا استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

فواید استفاده از کود پتاس بالا

مزایای استفاده از کود پتاس برای گیاهان و درختان قابل توجه است. همه‌ی گیاهان در دوران رشد با شرایط مختلفی مثل کم آبی, گرما یا سرمای پیش بینی نشده روبرو می‌شوند. کود پتاس بالا باعث می‌شود گیاه در این شرایط مقاومت کند و کم تر آسیب نبیند. همچنین این کود مانع آسیب گیاه هنگام حمله ی آفت ها و بیماری های مختلف می‌شود. طعم بهتر محصول درختان نیز از فواید کود پتاس بالا است. درشت تر شدن محصولات و بیشتر شدن ماندگاری آن ها نیز از آثار استفاده از کود پتاس بالا هستند.

علائم کمبود پتاسیم چیست؟

کمبود پتاسیم در گیاهان باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. تغییر رنگ برگ ها و سوختگی آن ها, رشد نامنظم و شلخته‌ی برگ ها روی شاخه ها, له شدگی ریشه ها و سرانجام خشک شدن آن‌ها, ضعیف شدن ساقه ها و کند شدن رشد درختان و گیاهان از جمله این مشکلات هستند.

کود پتاس بالا برای درخت آلبالوانواع کود پتاس بالا

کود پتاس انواع و شکل های مختلف دارد که هر کدام از آن ها با هدفی استفاده می‌شوند و این به نوع گیاه و هدف استفاده بستگی دارد. تعدادی از انواع کود پتاس بالا:

  • کود پتاسیم کلرید
  • کود پتاسیم نیترات
  • سولوپتاس
  • سولفات پتاسیم منیزیم

زمان و نحوه‌ی استفاده از کود پتاس بالا

میزان و زمان مصرف کود پتاس بالا برای درختان و گیاهان مختلف با هم متفاوت است. با توجه به نوع گیاه مورد نظر با روش آبیاری و محلول پاشی و همچنین روش چالکود از آن استفاده می‌شود. بهترین زمان استفاده هم  فصل رشد گیاه است تا گیاه مواد مغذی را به طور کامل جذب کند و سرعت رشد آن افزایش پیدا می‌کند.

آشنایی با درخت آلبالو و شرایط کاشت و نگهداری از آن

درخت آلبالو شباهت زیادی به درخت گیلاس دارد ولی بین میوه‌ی آن ها تفاوتی از نظر رنگ و اندازه وجود دارد. این درخت در بیشتر مناطق به راحتی رشد می‌کند و باردهی بالا دارد. درخت آلبالو برای رشد به نور زیاد خورشید و خاک مناسب و حاصلخیز, آبیاری بسیار منظم نیاز دارد. میوه‌ی آلبالو مصرف زیادی در صنایع غذایی دارد و دارای خواص بیشمار است.

کود پتاس بالا برای درخت آلبالودرخت آلبالو در مناطقی که زمستان های خنک دارند بهتر رشد می‌کند. این درخت نیز با روش‌های کاشت بذر و پیوند و قلمه زدن تکثیر می‌شود. بهترین زمان برای کاشت آلبالو از اواسط آلان ماه تا اسفند است.  شاخه ها و تنه‌ این درخت ظریف و نازک است و در مقابل بادهای شدید شکننده است و باید محافظت لازم از آن صورت بگیرد. خاک سبک و دارای زهکشی مناسب رشد درخت آلبالو است. با این که درخت آلبالو در برابر کم آبی زیاد حساس نیست اما آبیاری منظم در کیفیت میوه ها نقش پررنگی دارد.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در باغات

کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

درختان آلبالو هم مثل سایر گیاهان به مواد و عناصر غذایی نیاز دارند تا رشد کنند و به ثمر برسند. برای تامین این نیازهای غذایی و همچنین در امان ماندن از آسیب بیماری و آفت لازم است برنامه‌ی کوددهی منظمی برای درخت انجام شود. علاوه بر این هدف از کوددهی رسیدن به برداشت بیشتر است. کود پتاس بالا برای درخت آلبالو باید در دو یا سه مرحله استفاده شود. در بین هر بار استفاده باید ۱۵ روز فاصله باشد که باز هم به زمان برداشت محصول بستگی دارد. کود پتاس بالا باعث می‌شود انتقال قندها در بافت گیاه سرعت بگیرد و کیفیت میوه ها بیشتر شود. همچنین باعث افزایش اندازه‌ی میوه و بهتر شدن رنگ و طعم آن می‌شود. کود پتاس بالا را یا به صورت محلول پاشی و یا همراه آبیاری استفاده کنید.

کود پتاس بالا برای درخت آلبالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *