کود مخصوص رنگ گیری میوه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

رنگ میوه های مختلف روی میزان تقاضا و فروش آن ها بسیار موثر است. کشاورزان به دنبال روش هایی برای بهبود این موضوع هستند. در این مقاله به بررسی کود مخصوص رنگ گیری میوه‌ پرداخته شده است.

رنگ میوه

رنگ میوه ها موثر ترین عامل و مهم ترین موضوع در قیمت گذاری میوه ها و ارزش و بازار پسندی آن دارد. اگر به این موضوع توجه نشود قطعا ضررهایی برای باغدار به وجود می‌آید. با استفاده از کودهای مناسب می‌توان این موضوع را حل کرد. کوددهی به موقع و با مقدار مناسب علاوه بر بهبود رنگ میوه ها کیفیت آن ها و همینطور میزان برداشت را هم افزایش می‌دهد.

کود مخصوص رنگ گیری میوهرنگ پوست میوه در میوه هایی مثل گلابی و سیب نشان دهنده کیفیت میوه است و مصرف کننده با مشاهده ظاهر میوه به خرید آن ها اقدام می‌کنند. به همین دلیل باغداران به دنبال به کارگیری روش هایی هستند که رنگ میوه های باغ خد را بهبود ببخشند. تغذیه مناسب و کافی درختان میوه با بازار پسند شدن میوه ها ارتباط مستقیمی دارد.

بیشتر بخوانید: کود برای درشت شدن خرما

تاثیر عنصر پتاسیم روی رنگ میوه

پتاسیم یکی از مفیدترین و مهم ترین عناصر برای درختان میوه است. این عنصر در همه مراحل رشد درختان فعالیت داشته و بسیار موثر است. برای درختان میوه نقش پتاسیم پررنگ تر است چرا که در مجموع باعث می‌شود کیفیت میوه ها به حد مطلوبی برسد.پتاسیم را عنصر کیفیت هم می‌نامند به دلیل این که روی عوامل تعیین کننده کیفیت میوه تاثیر می‌گذارد. مثل افزایش میزان قند در گیاه که منجر به بهبود طعم میوه ها می‌شود.

پتاسیم سنتز و سازو کار رنگیزه ها را در میوه افزایش می‌دهد. این کار موجب رنگ گیرب بهتر میوه می‌شود‌.  در نتیجه کود مخصوص رنگ گیری میوه می‌تواند یکی از کودهای پتاسیم دار باشد. همچنین به کار بردن کودهایی که کلسیم دارند هم موثر است و مانع ایجاد لک روی میوه ها می‌شود. این موضوع برای میوه سیب و گلابی اهمیت بیشتری دارد.

عوامل موثر روی رنگ گیری میوه ها

وجود نور کافی نقش مهمی در رشد گیاه دارد. نوع طول موج نور و به ویژه طول موج های ابی و بنفش باعث می‌شوند تا آنتوسیانین گیاه فعال شود و رنگ گیری گیاه بهتر شود. سایر طول موج های نور اثر کمتری دارند. مثل مادون قرمز که حتی ممکن است اثر عکس داشته باشد.

کود مخصوص رنگ گیری میوهمیوه های قسمت داخلی درخت نسبت به بخش خارجی آن رنگ گیری کم تری دارند چون شدت و کیفیت نور هر دو روی رنگ گرفتن میوه تاثیر دارند. هم چنین نور فرابنفش در ارتفاعات بیشتر بوده و در مناطق پر باران هم این نور بعد از بارندگی بیشتر می‌شود به همین دلیل رنگ میوه ها در مناطق مرتفع و پربارش نسبت به مناطق پست و خشک بهتر است. نور مناسب همچنین باعث افزایش فتوسنتر شده و که شیرین شدن میوه ها و زود رسیدن آن ها را به دنبال دارد.

درجه حرارت هم روی رنگ میوه اثر دارد. هوای خنک به ویژه شب ها باعث فعال شدن رنگ دانه ها در میوه می‌شود. اما اگر بعد از هوای خنک هوا گرم شود تاثیر آن خنثی می‌شود‌. از نظر محققان این حوزه علت رنگ گیری میوه ها در دمای پایین فعال شدن یک نوع آنزیم به نام فنیل آلانیلنیاز است. همین طور تولید یک ماده به نام جیبرلین در دمای خنک کم تر می‌شود و نتیجه آن رنگ گیری میوه است. به طور کلی هوای خنک باعث کاهش تنفس و کاهش فتوسنتز می‌شود در نتیجه مواد قندی تجمع پیدا کرده و تآنتوسیانین که عامل رنگ میوه است افزایش می یابد.

شرایط باغداری و پرورش درختان هم در این موضوع بی تاثیر نیست. رعایت فاصله کاشت مناسب و استفاده از درختان کوتاه قامت در باغات به علت خلوت بودن تاج آن ها باعث رسیدن نور کافی به همه درختان و رنگ گیری بهتر میوه ها می‌شود. در درختان مسن تر تراکم تاج بیشتر است و مانعی برای دریافت نور می‌شود.

هرس کردن مناسب در فصل تابستان باعث رفع این مشکل می‌شود‌. اما هرس بیش از حد هم باعث رشد بیشتر و سایه اندازی بیشتر برگ ها و شاخه ها می‌شود. رابطه بین برگ و میوه هم روی رنگ تاثیر دارد. به ازای هر میوه باید ۴۵ تا ۷۵ برگ وجود داشته باشد. باید دقت کرد که همیشه مواد قندی به اندازه کافی به همه میوه ها برسد تا رنگ گیری بهبود یابد.کود مخصوص رنگ گیری میوه

رابطه کوددهی و رنگ گیری میوه

تغذیه درست و مناسب گیاه از موثرترین عوامل است. بین عامل رنگ گیری میوه یعنی آنتوسیانین و عنصر نیتروژن رابطه عکس وجود دارد بنابراین در زمان نزدیک فصل برداشت نباید از هیچ کدام از کودهای نیتروژن دار استفاده کرد. اگرچه این عنصر روی درشتی و تناژ محصول تاثیر مثبت دارد اما کیفیت میوه را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت ازگیل

محلول پاشی کود کلسیم در طول دوره رشد، کود فسفر در ابتدای رشد و کودهای پتاسیم دار در ابتدا و انتهای دوره رشد گیاه تا حد زیادی رنگ گیری میوه را بهترمی‌کنند. کود مخصوص برای رنگ گیری میوه را می‌توان ترکیبی از این عناصر دانست که در مجموع به رنگ بهتر میوه منجر می‌شوند. محلول پاشی کودهای پتاس بالا و کودهای مایع مثل کودهای دارای جلبک دریایی و آب پاشی درختان با آب سالم و با کیفیت هم در کمک به رنگ گیری میوه موثر هستند.

کود رنگ آوری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *