کود 36 12 12 برای آلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از کودهای نام آشنا و رایج در بین کشاورزان و باغداران کود 36 12 12 است. این کود نوعی کود NPK است که مزایای بسیار زیادی روی گیاهان و درختان دارد‌. کودهای NPK بهترین نوع کودهای ترکیبی و پرمصرف ترین آن ها هستند. در این کود اصلی ترین عنصرهای مورد نیاز گیاهان با درصد های مشخص طبق فرمول با هم ترکیب شده اند. این کودها را به نام کود کامل هم می‌شناسند چرا که در کنار عنصرهای درشت مغذی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم، مقادیر مناسبی از عناصر ریز مغذی مثل منگنز، روی، بور و آهن هم به کار رفته است.  این عناصر در کنار هم یک کود مفید و کامل را تشکیل داده اند که برای تغذیه گیاه کافی بوده و نیاز به خرید کودهای مختلف نیست. در این مقاله به موضوعاتی چون آشنایی با کود 36 12 12، تاثیرات استفاده از کود 36 12 12 برای آلو و میزان و نحوه استفاده از کود 36 12 12  خواهیم پرداخت.

آشنایی با کود 36 12 12

نیتروژن موجود در کود 36 12 12در سرسبزی گیاه نقش مهمی دارد. فسفر عنصری است که برای رشد ساقه ها و ریشه و برگ ها ضروری است و عنصر پتاسیم برای بهبود عملکرد کلی گیاه و همین طور افزایش کیفیت محصل نقش اساسی دارد. در این کودها اعداد نشان دهنده مقدار و درصد عنصرهای به کاررفته هستند. به طور مثال در کود ۱۲۱۲۳۶ میزان پتاسیم به کار رفته ۳۶ درصد است و فسفر و نیتروژن هم به میزان ۱۲ درصد در این کود موجود است. طبق این فرمول کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود NPK پتاس بالا هم محسوب می‌شود که مزایای بسیاری برای گیاه دارد.

  • کود 36 12 12 برای آلوتسریع مراحل جوانه زنی، گلدهی و رشد میوه ها
  • کمک به رشد ریشه و گستردگی آن در خاک و نیز تقویت ریشه ها
  • مقاوم نمودن گیاه و درخت در برابر تنش های محیطی مثل سرما و گرمای شدید، یخبندان، حمله حشرات و آفات مختلف و بیماری
  • استحکام بخشی به اندام های مختلف گیاه مثل ساقه ها و شاخه های درخت
  • افزایش بازدهی گیاهان

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای درخت شلیل

روش استفاده از کود 36 12 12

نحوه استفاده از این کود و دیگر کودهای NPK باید طبق دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی کود ها صورت بگیرد و اهمیت زیادی دارد که کود کمتر یا بیشتر از میزان مجاز مصرف نشود.

درخت آلو

آلو یکی از میوه های محبوب در بین افراد است. درخت آلو از درختان مقاومی است که شرایط کاشت در هر منطقه و آب و هوا را دارد. این درخت هم انواع مختلف و‌ گونه های متفاوتی دارد که نگهداری ازآن ها با هم تفاوت هایی دارد. از میوه آلو در صنایع غذایی مختلف مثل لواشک، آبمیوه، مربا و هم به شکل تازه استفاده می‌شود. کاشت درخت آلو در اوایل زمستان مناسب بوده و باعث می‌شود نهال آلو به خوبی رشد کند چرا که در این فصل خاک به طور طبیعی مرطوب است‌. پس از کاشت تقویت خاک کمک می‌کند تا درخت رشد بهتری داشته باشد.

کود 36 12 12 برای آلونهال آلو باید در خاک حاصلخیزو دارای زهکشی کاشته شود. خلک سنگین و خاک های همیشه مرطوب برای این درخت مناسب نیستند. همچنین زمینی که آلو در آن کاشته می‌شود باید در معرض نور مستقیم خورشید باشد. روزانه ۸ ساعت نور برای درخت آلو لازم است.

نیاز آبی درخت آلو متوسط است. ریشه های درخت عمق چندانی نداشته و نیازی نیست خاک پیوسته مرطوب باشد.

کوددهی درخت آلو

استفاده از کودهای مختلف برای درخت آلو باید طبق برنامه منظمی باشد و شرایط درخت هم در نظر گرفته شود. مقدار کود مصرفی به اندازه درخت هم بستگی دارد و قطر درخت مهم است.

کوددهی درخت آلو در چند مرحله و با کودهای مختلف انجام می‌شود. اولین مرحله زمان کاشت نهال است که همزمان باید از کود حاوی آهن استفاده شود. بعد از جوانه زد آلوها کودهای ازت دار و همچنین کودهای حاوی عنصر روی باید روی جوانه ها محلول پاشی شود. زمانی که رشد میوه شروع شد باید از کودهای کامل استفاده شود و درخت در این زمان به عنصرهای مغذی زیادی نیاز دارد. قبل از برداشت میوه ها هم همین کودها مناسب هستندو تاثیر زیادی روی رشد میوه ها خواهند داشت‌.

کود 36 12 12 برای آلو

با استفاده از کودهای کاملی مثل کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت آلو نیاز به سایر کودها نیست و این کود می‌تواند همه نیازهای غذایی درخت را تامین کند. کود ۱۲۱۲۳۶ با داشتن مقادیر بالای پتاسیم در درشتی میوه ها، بهبود طعم و رنگ پذیری آلو ها نقش زیادی دارد و با بالا بردن شاخص های کیفی میوه ها در بازار پسندی و فروش میوه بسیار موثر خواهد بود.

کود 36 12 12 برای آلوعلاوه بر این مقاومت درخت و اندام های مختلف آن در برابر شرایط محیطی نامساعد تحت تاثیر کود ۱۲۱۲۳۶ افزایش پیدا می‌کند. کود 36 12 12 برای آلو باعث افزایش ریشه زایی و گسترش ریشه در عمق خاک می‌شود که نتیجه آن جذب حداکثری مواد مغذی از خاک است. فعالیت های گیاه مثل فتوسنتز و تولید قندهای مفید و همچنین پروتئین با وجود کود ۱۲۱۲۳۶ تسریع پیدا می‌کند و به دنبال آن میوه بیشتری تولید می‌شود که طعم خوبی داشته و خوشمزه است.

بیشتر بخوانید: کوددهی نخود فرنگی

میزان مصرف کود ۱۲۱۲۳۶ برای آلو باید با درنظر گرفتن شرایطی مثل نوع آلو، نوع خاک و آب و هوا باشد و همچنین به دستورالعمل روی بسته بندی کودها توجه شود. طبق این دستورالعمل روش استفاده بهینه از کود ۱۲۱۳۳۶ روش محلولپاشی است که استفاده از کود را آسان تر می‌کند.

کود 36 12 12 برای آلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *