کود 36 12 12 برای درخت شلیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین انواع کودهای NPK و رایج ترین آن ها است. کود NPK نوعی از کودهای ترکیبی جدید است که در آن عنصرهای مختلف را با فرمول های دقیق با هم ترکیب کرده اند و یک‌ کود کامل را تولید کرده اند. همان طور که از نام کود هم مشخص می‌شود، سه عنصر درشت مغذی از عناصر تشکیل دهنده موجود در این کود هستند. مطلب زیر درباره کود 36 12 12 و نحوه استفاده و تاثیرات کود 36 12 12 برای درخت شلیل است.

کود 36 12 12 چه کودی است؟

 پتاسیم، فسفر و نیتروژن از عناصر ماکرو هستند که در رشد گیاهان و درختان نقش قابل توجهی دارند. در کنار این عنصرها، عناصر ریزمغذی هم در این کود استفاده شده که درصد کمی را شامل می‌شود و در عنوان کود مشخص نمی‌شود. عناصر بور، روی، منگنز و آهن جزئی از این عناصر هستند. انواع مختلف کود NPK را با اعداد نامگذاری می‌کنند که درصد عناصر تشکیل دهنده آن را مشخص می‌کند.

کود 36 12 12 برای درخت شلیلکود ۱۲۱۲۳۶ متشکل از ۱۲ درصد نیتروژن و فسفر و ۳۶ درصد عنصر پتاسیم بوده و به علت درصد بالای پتاسیم در این کود آن را در دسته  کودهای پتاس بالا هم قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای هندوانه

مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ برای درختان بسیار زیاد است و تاثیرات مختلفی که روی درخت می‌گذارد از ابتدای کاشت تا زمان برداشت محصول درخت مشاهده می‌شود. استفاده ازکود ۱۲۱۲۳۶ بعد از کاشت درخت باعث تقویت آن و رشد سریع آن می‌شود که به دنبال آن رشد درخت هم افزایش پیدا می‌کند و همزمان مقاومت ریشه ها را هم بیشتر می‌کند. در دیگر مراحل رشد درخت،  کود ۱۲۱۲۳۶ باعث تسریع جوانه زدن، تحریک گلدهی درختان و افزایش سرعت تبدیل گل ها به میوه می‌شود.

کود ۱۲۱۲۳۶ و سایر کودهای NPK قابل حل شدن در آب هستند و به صورت پودر یا گرانول تهیه می‌شوند. نحوه استفاده از این کود هم به شکل محلول پاشی است. ترکیب این کود به شکلی است که روی برگ ها آثاری بر جای نمی‌گذارد. در آبیاری های تحت فشار مثل سیستم آبیاری قطره ای هم می‌توان از کود ۱۲۱۲۳۶ استفاده کرد.

درخت شلیل

میوه شلیل یکی از انواع هلو است که در یکی از ژن های آن جهشی به وجود آمده و موجب از بین رفتن پرزهای روی پوست آن شده است. درخت شلیل معمولا درختی با ارتفاع زیاد است و این ارتفاع گاهی تا ده متر هم می‌رسد. درخت شلیل جزو درختان مثمر است که میوه آن خاصیت های زیادی دارد. میوه شلیل کروی شکل است و طعم شیرینی دارد. علاوه بر تازه و خام خوری استفاده های دیگری هم مثل تهیه لواشک، آبمیوه و کمپوت دارد.

کود 36 12 12 برای درخت شلیلدرخت شلیل بومی مناطقی از آسیا بوده است. این درختان اغلب عمر کمی دارند و به وسیله گرده افشانی تکثیر می‌شوند. درخت شلیل حدود ۱۵۰ گونه و رقم مختلف دارد که از نظر شکل میوه و برگ ها با هم تفاوت دارند. معروف ترین نوع شلیل، شلیل شبرنگ، انجیری، مغان و شمس هستند. با توجه به نوع شلیل معمولا رسیدن میوه ها اوایل تابستان اتفاق می‌افتد‌. درخت شلیل خزان پذیر بوده و با آغاز پاییز برگ هایش ریزش می‌کنند.

روش های تکثیر این درخت از طریق بذر و پیوند زدن است. رایج ترین روش تکثیر این درخت پیوند زدن بوده که از درختانی مثل هلو و زردآلو می‌توان به عنوان پایه ای مناسب استفاده کرد و روی پایه آن ها پیوند را شکل داد.

برای درختان شلیل هرس کردن مرحله مهمی است و تاثیر زیادی در افزایش رشد درخت و میزان تولید میوه دارد. هرس اصولی طول عمر درختان را نیز افزایش می‌دهد. بهترین زمان برای انجام هرس درخت شلیل فصل بهار است.

کوددهی درخت شلیل

برای باغداران میوه هایی مثل هلو و شلیل، درشت شدن این میوه ها اهمیت زیادی دارد. اگر درخت مواد مغذی و ترکیبات معدنی موردنیازش را به میزان کافی دریافت کند این اتفاق خواهد افتاد و اگر به تغذیه درخت توجه کافی نشود مشکل ریز بودن میوه ها به وجود می‌آید که روی بازارپسندی آن ها تاثیر منفی دارد. اغلب میوه شلیل درشت زودتر از نوع ریز به فروش می‌رسد. برای حل این مشکلات باید کودهای مناسبی برای درخت استفاده شود.

کود 36 12 12 برای درخت شلیل

کود 36 12 12 برای درخت شلیل

استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت شلیل باعث تکمیل تغذیه درخت و فراهم شدن عنصرهای مغذی برای آن می‌شود‌. به کارگیری این کود در مراحل مهم دوره رشد درخت مثل گلدهی و تشکیل میوه به ویژه در مرحله فندقی شدن، تاثیرات چشمگیری روی درخت دارد که باعث می‌شود اهمیت این کود بیشتر شود.

از مهم ترین مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت شلیل این موارد هستند:

  • رشد و گسترش ریشه های درخت
  • تقویت ریشه ها و مقاوم شدن آن ها
  • تحریک گلدهی درخت و تسریع زمان تبدیل گل ها به میوه
  • کمک به کاهش ریزش گل ها
  • بهبود رنگ میوه و طعم آن
  • افزایش حجم و اندازه میوه ها و درشت شدن آن ها
  • استحکام شاخه ها و سایر اندام های درخت

بیشتر بخوانید: بهترین زمان کوددهی باغچه

  • حفاظت از درخت در برابر آفاتی که آن را تهدید می‌کنند و بیماری هایی که درخت در معرض آن ها قرار دارد. این کود در کنار آفت کش های مخصوص مانع آسیب دیدن درخت در برابر این عوامل می‌شود.
  • میزان مصرف کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت شلیل با در نظر گرفتن شرایط محیطی و نوع درخت و اقلیم منطقه متفاوت است اما میانگین آن حدود ۵ تا ۱۰ کیلوگرم به شکل محلول در آب است.
کود 36 12 12 برای درخت شلیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *