کود 36 12 12 برای درخت آلبالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نقش کوددهی در رشد و سلامت گیاهان انکارناپذیر است. کوددهی مناسب باعث افزایش تولید محصول می‌شود. کود ۱۲۱۲۳۶ از بهترین کودهای موجود کمک زیادی به تکمیل تغذیه گیاهان می‌کند‌. کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت آلبالو چه تاثیراتی دارد؟

کود ۱۲۱۲۳۶ چه نوع کودی است؟

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از انواع کودهای NPK است. کودهای NPK ترکیبی از عناصر مختلف مغذی با فرمولاسیون خاص هستند که در رشد و نمو گیاهان تاثیرات زیادی از خود برجای می‌گذارند. عناصر ماکرو یا درشت مغذی شامل پتاسیم، فسفر و نیتروژن و عناصر میکرو و ریزمغذی مثل بور، آهن، روی و منگنز در کنار هم کود کامل NPK را تشکیل می‌دهند.

کود 36 12 12 برای درخت آلبالوانواع مختلف این کود با عدد مشخص می‌شوند و این اعداد نشان دهنده درصد عناصر مختلف در کود است. به طور مثال ۱۲۱۲۳۶ درای ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم است. عناصر ریزمغذی هم به مقدار کمی در این کود موجود است اما به دلیل ناچیزبودن در عنوان کود آورده نمی‌شوند. این کودها دارای درصد زیادی از پتاسیم هستند در نتیجه نوعی کود پتاس بالا هم محسوب می‌شوند‌‌.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص برای درخت فندق

ازمزایای این کودها برای گیاهان افزایش محصول و بهبود کیفیت محصول است. یکی از بهترین ویژگی های کودهای NPK نبود عناصر سنگین در آن است. وجود عناصری مثل کلر در کودها باعث عوارضی مثل زردی و خشکی برگ ها می‌شود.

مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ برای گیاهان

هر کدام از عناصر موجود در این کود در گیاه نقشی دارند و به رشد بهتر ان کمک می‌کنند‌ . در یک جمع بندی مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ برای درختان و گیاهان به شرح زیر می‌باشد:

  • افزایش رشد ریشه ها و کمک به گسترش آن ها
  • افزایش رشد رویشی و زایشی گیاه
  • در درختان میوه این کود موجب می‌شود میوه ای با کیفیت تولید شود.
  • در فصل گلدهی این کود باعث تحریک گلدهی درختان شده و از ریزش بی موقع گل ها هم جلوگیری می‌کند.
  • فسفر موجود در این کود استحکام ساقه ها و ریشه ها را بیشتر کرده و از خمیدگی و شکستگی آن ها جلوگیری می‌کند.
  • اگر از کود ۱۲۱۲۳۶ در ابتدای رشد درخت استفاده شود جوانه زنی را سرعت می‌بخشد.

علائم کمبود عناصر مغذی

کمبود عنصر نیتروژن در گیاهان باعث زردی برگ ها و به اصطلاح کلروز می‌شود.

کمبود پتاسیم باعث ایجاد حالت سوختگی در حاشیه برگ ها و نیز قهوه ای شدن آن ها می‌شود‌. همچنین باعث پیچ خوردگی برگ ها و رشد نامتقارن آن ها روی شاخه ها می‌شود.

کمبود فسفر هم علایمی رو برگ ها به جای می‌گذارد و ان هم تغییر رنگ برگ ها و ساقه های گیاه از سبز به آبی تیره است.

همه این کمبود ها با استفاده مناسب از کودهای ۱۲۱۲۳۶ جبران می‌شوند.

کود 36 12 12 برای درخت آلبالودرخت آلبالو

درخت آلبالو از نظر ظاهری شباهت های بسیار زیادی به درخت گیلاس دارد اما میوه آن ها  باهم تفاوت هایی از نظر رنگ و اندازه و شکل دارند‌. این درخت در بیشتر مناطق به راحتی قابلیت رشد دارد و ویژه یک اقلیم خاص نیست.  باردهی درخت آلبالو بسیار بالا بوده و باید در طول دوره رشد خود به میزان کافی مواد غذایی و مغذی را دریافت کند‌.

درخت آلبالو برای رشد و تولید میوه به مراقبت ها و شرایطی مثل نور کافی خورشید و خاک مناسب و حاصلخیز همچنین آبیاری بسیار منظم و هرس کردن نیاز دارد. درخت آلبالو از نظر آب و هوا هم مثل درختان گیلاس در مناطقی که زمستان های ملایم و کمی سرد دارند بهتر رشد می‌کند. این درختان نیز با روش‌هایی همچون کاشت بذر، پیوند و قلمه زدن تکثیر می‌شوند. بهترین زمان برای آغاز کاشت درخت آلبالو اواسط آبان ماه تا اسفندماه است.

شاخه ها و تنه‌ درخت آلبالو ظریف و نازک است و در مقابل بادهای شدید مقاومت چندانی ندارند و باید محافظت های لازم برای آن ها فراهم شود. خاک سبکی که دارای نفوذپذیری و زهکشی کافی است، برای رشد درخت آلبالو مناسب است. درخت آلبالو در برابر کم آبی حساس نیست و نسبتا مقاوم است و علت آن ریشه های سطحی آن هستند، اما آبیاری منظم در بهبود کیفیت میوه ها نقش مهمی دارد.

کوددهی درخت آلبالو

در پرورش درخت آلبالو، کوددهی بسیار پر اهمیت است و باید بر اساس نیاز درخت در بخشهای مختلف رشد، کودی مناسب استفاده شود. باغدار آابالو قبل از تنظیم برنامه کوددهی باید اطلاعاتی درباره میزان عناصر موجود در خاک داشته باشد. این اطلاعات کمک می‌کند تا بهترین نوع کود به مقدار مناسب برای درخت آلبالو استفاده شود.

کود 36 12 12 برای درخت آلبالوکود 36 12 12 برای درخت آلبالو

استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت آلبالو در وهله اول منجر به افزایش کیفیت میوه از همه جهات طعم، رنگ و مزه است. هر کدام ازعناصر موجود در این کود روی یکی از بخش های گیاه موثر هستند و در یک نگاه کلی باعث افزایش راندمان درخت می‌شوند.

درختان آلبالو ظریف و شکننده هستند و نیاز به کودی دارند که بتواند مقاومت شاخه ها و ریشه را تقویت کنند.

بیشتر بخوانید: کودهای شیمیایی برای زعفران

کود 36 12 12 برای درخت آلبالو باعث تحریک و تسریع گلدهی شده که در نتیجه آن محصول بیشتری تولید خواهند شد.

قدرت بالای انحلال پذیری این کود باعث می‌شود تا از طریق محلول پاشی و یا روش های دیگر به راحتی برای درختان مصرف شود. جذب این کود ها سریع است و در مدت کوتاهی می‌توان شاهد تاثیرات آن بود.

استفاده از بهترین انواع کود  مثل کود 36 12 12 برای درخت آلبالو تولید محصول پربار و با کیفیتی را به دنبال دارد.

کود 36 12 12 برای درخت آلبالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *