کودهای شیمیایی برای زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مدت زمانی است که آسیب های کودهای شیمیایی افزایش یافته است و افراد زیادی هم درباره استفاده نادرست به این کودها هشدارهایی داده اند، اما امروزه انسان بدون استفاده از کودهای شیمیایی نمی تواند غذای کافی تامین کند. در این مقاله می خواهیم درباره کودهای شیمیایی برای زعفران صحبت کنیم.

کوددهی گیاهان

افرادی هستند که کودهای ارگانیک را پیشنهاد می‌دهند،اما این کودها برای رفع کردن کمبود عنصر های غذایی در گیاه کافی نیست و باید از کودهای شیمیایی استفاده کنیم.

 کودهای شیمیایی برای زعفرانبرای اینکه از مضرات و آسیب های کود های شیمیایی به دور باشیم بهتر است روش استفاده درست و اصولی آن را یاد بگیریم، که این کار با شناخت درست نیاز مزرعه خود و شناخت ساختار سازنده کود شیمیایی امکان پذیر است و می توانیم با این کار یک رابطه مناسب بین این دو ایجاد کرده و فقط به نیاز خاک پاسخ دهیم و از اضافه کردن بیش از اندازه عناصر مغذی به خاک جلوگیری کنیم، به این طریق میتوانیم ضررها و آسیب های کود شیمیایی را کنترل بکنیم و فایده آن را بالا ببریم.

بیشتر بخوانید: معایب کشت ایروپونیک زعفران

تعریف کود شیمیایی

کود شیمیایی از کود هایی که به دست خود انسان ساخته شده و کنار هم قرار گرفتن عنصر های مورد نیاز گیاه تشکیل شده است.

از کود شیمیایی در ایران نسبت به اروپا و کشورهای غربی دیگر کمتر استفاده می شود، و به نظر می رسد که مشکل اصلی آن در ایران استفاده نادرست از آن است زیرا همانطور که گفتیم مهمترین کار بعد ازخریدن کود کشاورزی نحوه مصرف صحیح ها میباشد.

در هر صورت کودهای شیمیایی اصلا چیز بدی نمی باشند و در اصل می تواند خیلی هم مناسب هستند و برای اینکه غذای انسان و دیگر موجودات زنده را تامین بکند ضروری است و فقط کار جایی دشوار می شود، که از این کود ها به طور نادرست استفاده گردد و با این کار محیط زیست ست و زندگی انسان را به خطر بیندازد.

فایده کودهای شیمیایی برای زعفران

 1. نسبت به کود های دیگر ارزان است
 2. کودهای شیمیایی کاربرد آسان تری دارند
 3. نسبت به بقیه کودها بازدهی بهتر و بیشتری دارد
 4. فقر مواد غذایی خاک را تامین و جبران میکند
 5. عناصر وارد شده به خاک را سریعتر تجزیه و آزادسازی میکند.

درست است که گفته شد هزینه این کودها نسبت به کود های دیگر کمتر است اما از مفید بودن و اثرگذاری خوب آن چیزی کم نمی کند مثلاً: یکی از کود های شیمیایی ان پی کی NPK میباشد و با قیمت بسیار مناسب جزء کودهای درجه یک و بسیار ضروری برای گیاه است،این نوع کود ها از زمان گذشته تا به امروز بین کشاورز ها و باغداران رواج داشته است و به آنها کود های سیاه و سفید گفته می شود.

 کودهای شیمیایی برای زعفرانضرر کودهای شیمیایی برای زعفران

کودهای شیمیایی علاوه بر مفید بودن می‌تواند مضر هم باشد که این به مدیریت صحیح و مصرف درست برمی گردد یعنی اگر از کودهای شیمیایی به درستی استفاده نکنیم دچار مشکلاتی خواهیم شد:

 1. اختلالات عصبی و گوارشی را به دنبال دارد
 2. استفاده کردن بیش از حد از این کود ph خاک را می تواند تغییر بدهد
 3. اگر از دوزهای بیش از حد این کود استفاده شود امکان دارد به آب های زیرزمینی رسیده و آنها را کند
 4. باعث نابود شدن حیات و زندگی میکروبی خاک به خاطر اسید ها شود
 5. املاح را افزایش داده و ای سی EC خاک را زیاد کند
 6. کیفیتی که محصول دارد را کاهش دهد
 7. بیماری هایی همچون سرطان ها را زیاد کند
 8. عنصر های خطرناکی همچون: سرب، کلر و کادمیم در کودهای شیمیایی وجود دارد که می تواند آسیب زا باشد

چطور از کودهای شیمیایی برای زعفران به طور صحیح استفاده کنیم؟

برای اینکه بتوانیم در استفاده کود های شیمیایی مدیریت صحیح داشته باشیم یک روش ساده وجود دارد تا بتوان از مضرات آن به دور ماند.

 • مرحله اول شناختن نیاز خاک

اولین چیزی که حائزاهمیت است این است که شما بدانید زمین دقیقا چه نیازهایی دارد، به فرض زمین تان فقط از کم بودن فسفات رنج می برد و شما میزان بالایی از کود کامل را که درصد نیتروژن بالایی دارد برایش استفاده می کنید در اینجا نه تنها به زمین شما نفع نمی رساند بلکه باعث مسمومیت گیاه میشود.

 کودهای شیمیایی برای زعفرانپس ابتدا شروع به شناختن نیاز زمین و خاک می کنیم مثلاً از روش آزمایش خاک استفاده می‌کنیم، در این روش می توانیم میزان هر یک از عناصری که در خاک وجود دارد را مشخص کرده و مشکل خاک را نمایان کنیم.

 • مرحله دوم شناختن ساختار تشکیل دهنده کود

بعد از این که متوجه شدید زمین چه عناصری غنی دارد و چه عناصر فقیر می توانید اقدام به بررسی درباره مواد تشکیل دهنده موجود در هر یک از کودهای شیمیایی بکنید تا با این کار بهترین کود را برای زمین خود انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود کامل شوک ۱۰ ایکس بر پیاز

 • مرحله سوم استفاده کردن از کود های خوب و معتبر

مورد آخر این که شما باید هنگام خرید کود به معتبر بودن آن و برند بودن آنها دقت کنید برای خریدن کود های معتبر از شرکت های معتبر بهتر است از مشاوره و پشتیبانی کمک بگیرید؛ که با این کار به بهترین شکل ممکن میتوانید از کودهای استفاده نمایید و بیشترین بازدهی را داشته باشید.

 کودهای شیمیایی برای زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *