کود 36 12 12 برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کی از مراحل کشاورزی و باغداری، کوددهی است که برای رشد گیاهان و درختان امری ضروری به شمار می‌رود. برای درختان سیب هم کوددهی نقش مهمی دارد. در ادامه به بررسی تاثیرات استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت سیب می‌پردازیم.

درخت سیب

درخت سیب اغلب به شکل درختان کوتاه و یا درختچه رشد می‌کند. شاخه های این درخت بدون تیغ است که ‌برگ ‌های ساده ای دارد. درخت سیب انواع و گونه های مختلف زیادی دارد مثل سیب سرخ, سیب طلایی و سیب امپراتور. این میوه‌ گوشتی و پرطرفدار است و خواص زیادی هم دارد که باعث شده طرفداران زیادی در دنیا داشته باشد و یکی از پرمصرف ترین میوه ها به شمار می‌رود.

کود 36 12 12 برای درخت سیبدرخت سیب هم برای رشد به نور خورشید، خاک و‌ دمای مناسب احتیاج دارد. آب و هوای مناسب برای رشد این درخت, هوای سرد است و گرمای زیاد مانع گلدهی درختان سیب می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای درخت گیلاس

راه های تکثیر درخت سیب از طریق روش های  کاشت بذر, قلمه زدن و پیوند زدن است.

میزان آبیاری در درختان سیب به سن درخت، شرایط محیطی و‌ نوع خاک و اقلیم منطقه بستگی دارد و با توجه به این موارد انجام می‌شود. آبیاری بیش از حد برای درخت آسیب زننده است و منجر به پوسیدگی ریشه ها می‌شود.

از موضوعات مهم و ضروری در پرورش درخت سیب، کوددهی است. این درختان هم مثل سایر درختان میوه برای باردهی نیاز به عناصر مغذی دارند که از راه کوددهی تامین می‌شود.

کوددهی برای درخت سیب

کوددهی درخت سیب در چند مرحله انجام می‌شود. مرحله اول قبل از گلدهی است که کودهای دارای عناصر نیتروژن‌ و فسفر باید استفاده ‌شود که باعث می‌شود تا گل های بیشتری به میوه تبدیل شوند. مراحل بعدی کوددهی درخت سیب هنگام ریزش گلبرگ ها، تشکیل میوه، فندقی شدن، گردویی شدن میوه و قبل و بعد از برداشت میوه است.

کود ۱۲۱۲۳۶ چه نوع کودی است؟

کودهای مورد استفاده در کشاورزی و‌ باغداری انواع مختلفی دارند و بر اساس نیازهای درخت انتخاب و استفاده می‌شوند. یکی از مهم ترین کودهای مصرفی و مفید کودهای ۱۲۱۲۳۶ هستند.

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از انواع کودهای NPK است. این کودها همان طورکه از روی نامشان مشخص است حاوی عناصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن هستند. عددهایی که کود با آن شناخته می‌شوند میزان درصد این عناصر را مشخص می‌کند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم از عناصر ماکرو و درشت مغذی هستند که در رشد و‌ نمو گیاهان نقش های اساسی  ایفا می‌کنند. همچنین در کنار این عناصر ماکرو، عنصرهای ریز مغذی مثل آهن، منیزیم، بور و گوگرد هم در ترکیب کود ۱۲۱۲۳۶ وجود دارد. درصد این عناصر در کود کمتر است و به همین علت مقدار آن ها را مشخص نمی‌کنند.

کود 36 12 12 برای درخت سیبکود ۱۲۱۲۳۶ دارای ۱۲ درصد عنصر نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم است. این کود را می‌توان نوعی کود پتاس بالا هم دانست. عنصر پتاسیم از اصلی ترین عناصر موجود در طبیعت است که کمبود آن برای گیاهان مختلف مشکلات زیادی به وجود می‌آورد. از مهم ترین آن ها می‌توان به زرد شدن برگ درختان و ریزش آن ها، ضعیف شدن و پوسیدگی ریشه ها، کاهش استقامت گیاه در برابر شرایط تنش زای محیطی اشاره کرد. در درختان میوه کمبود پتاسیم باعث می‌شود تا کیفیت میوه تا حد زیادی کاهش پیدا کند‌.

مزایای استفاده از کود 36 12 12

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین کودهای ترکیبی است و استفاده از آن در کشاورزی و باغداری رایج است. در ترکیب این کود مواد و عناصر سنگین مثل کلر وجود ندارد. همچنین به دلیل نوع ترکیبات کود ۱۲۱۲۳۶ به راحتی در آب حل می‌شود و انحلال پذیری بالای آن باعث شده تا‌ به راحتی همراه آبیاری قابل استفاده باشد. محلول پاشی روش مناسبی برای به کارگیری این کودها است. همچنین در آبیاری به روش قطره ای هم می‌توان از این کودها بهره برد.

از مزایای مختلف استفاده از این کود برای درختان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • افرایش مقاومت در گیاه به ویژه در قسمت ریشه ها
  • بالا بردن مقاومت گیاه در مقابل آسیب های محیطی مثل آفت ها
  • کمک به حفظ سلامت گیاه در برابر بیماری های مختلف
  • افزایش سرعت رشد رویشی و زایشی

کود 36 12 12 برای درخت سیبکود 36 12 12برای درخت سیب

استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت سیب با مزایای زیادی همراه است. درخت سیب برای تولید محصول با کیفیت به مقادبر زیادی از عناصر ریز مغذی  و درشت مغذی احتیاج دارد. کوددهی با کودهایی نظیر کود ۱۲۱۲۳۶ باعث می‌شود تا تغذیه گیاه کامل شود.

کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت سیب باعث می‌شود تا میوه سیب به اندازه و درشتی مطلوبی برسد. طعم و رنگ پذیری میوه ها بهتر می‌شود که همه این موارد باعث افزایش بازار پسندی این میوه می‌شوند.

کود ۱۲۱۲۳۶ با افزایش عمل فتوسنتز و تولید قند و‌ پروتئین در درخت موجب افزایش رشد زایشی آن می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

ترکیبات کود ۱۲۱۲۳۶ به گونه ای است که بسیار راحت جذب گیله می‌شود، هم از طریق ریشه و هم برگ. با محلول پاشی این کود روی برگ های درخت سیب شاهد تاثیرات کود روی میوه دهی درخت خواهید بود.

کود ۱۲۱۲۳۶ همچنین باعث می‌شود تا مقاومت درخت بیشتر شده و از آسبب های‌ محبط ذ مانع رشد خوب آن نشود.

استفاده از کودهایی مثل کود 36 12 12 برای درخت سیب باعث می‌شود تا علاوه بر کیفیت خوب میوه به برداشت محصول قابل توجهی هم دست پیدا کرد.

کود 36 12 12 برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *