کود 36 12 12 برای درخت گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودهای پتاس بالا نقش زیادی در پرورش گیاهان و درختان مختلف دارند. این کودها به ویژه برای درختان گیلاس فوابد زیای دارند. کود 36 12 12 نوعی کود پتاسیم است که در این مطلب قصد داریم به مزایای استفاده از کود 36 12 12 برای درخت گیلاس بپردازیم.

درخت گیلاس چه ویژگی هایی دارد؟

درخت گیلاس از دسته آلو سانان است و‌ در کشورهایی مثل ترکیه، ایران و آمریکا بیشتر پرورش داده می‌شود‌. میوه درخت گیلاس  گوشتی بوده و طعم شیرینی دارد. آب و هوای  مناسب برای رشد درخت گیلاس، آب و هوای مناطق معتدل هستند که زمستان ها زیاد سرد نبوده و تابستان بیستر مواقع گرم و خشک است.

کود 36 12 12 برای درخت گیلاساین درختان در فصل بهار و بعد از طی کردن یک دوره سرما گلدهی را شروع می‌کنند. شکوفه درخت گیلاس سفید رنگ است. میوه گیلاس قرمز و کوچک با اندازه ۲ سانتی متر دارد. گیلاس هایی که اندازه کوچکتر دارند را آلبالو می‌نامند. گیلاس بسیار مفید است و دارای خاصیت فراوان است.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای درخت آلبالو

دمنوش برگ های آن کاهنده قند خون و کلسترول بوده و خود میوه حاوی مواد معدنی و ویتامین های زیادی است که به سلامت بدن کمک کرده و باعث بهتر شدن عملکرد عضله های قلب می‌شود. درخت گیلاس انواع و گونه های مختلفی دارد. از معروف ترین انواع درختان گیلاس، درخت گیلاس ناپلئون، گیلاس صورتی، گیلاس جامائیکا و گیلاس زرد هستند.

کوددهی درخت گیلاس

انتخاب کود مناسب برای درخت گیلاس باعث افزایش بازدهی  درخت و پربار شدن آن خواهند شد. فصل پاییز زمانی مناسب برای شروع کوددهی به درختان گیلاس است. در این فصل برگ های درخت می‌ریزند اما هنوز فعالیت ریشه ها ادامه داشته و در حال رشد هستند. ریشه های این درخت سطحی بوده و عمق چندانی ندارند و به راحتی می‌توانند مواد مغذی را ذخیره و با آغاز رشد درخت، در اختیار آن قرار دهند.

رشد شاخه و برگ درختان گیلاس زیاد است به همین دلیل معمولا قبل از زیاد شدن شاخه ها کوددهی را شروع می‌کنند. از نکات مهم در کوددهی درختان گیلاس این موضوع است که استفاده بیش از حد  از کود باعث تولید میوه بیشتر نشده بلکه تنها شاخه ها و برگ ها رشد بیشتری می‌کنند.

کود ۱۲۱۲۳۶ چه نوع کودی است؟

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از انواع مهم کودهای NPK هستند. کود NPK نوعی کود ترکیبی است که در آن عناصر مختلف با فرمولی دقیق با هم ترکیب شده اند و یک‌ کود کامل و مفید را تشکیل داده اند. همان طور که از اسم این‌ کود مشخص است، سه عنصر درشت مغذی مهم و اساسی از عناصر موجود در این کود هستند.

کود 36 12 12 برای درخت گیلاسپتاسیم، فسفر و نیتروژن عناصر ماکرو هستند که در رشد گیاهان و درختان مختلف تاثیرات قابل توجهی دارند. در کنار این ها، عناصر ریزمغذی هم در این کود به کار برده شده است که درصد کمی بوده و در عنوان کود مشخص نمی‌شود. عناصری هم چون بور، روی، منگنز، آهن و کلسیم. انواع مختلف کود NPK با اعداد نمایش داده می‌شوند که درصد عناصر را مشخص می‌کنند.

کود ۱۲۱۲۳۶ حاوی ۱۲ درصد نیتروژن و فسفر و ۳۶ درصد عنصر پتاسیم است. با وحود درصد بالای پتاسیم در این کود ان را نوعی کود پتاس بالا هم می‌دانند.

فواید و مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ برای گیاهان بسیار زیاد و گسترده است و تاثیرات آن از ابتدای کاشت تا زمان برداشت محصول قابل مشاهده است. به کاری گیری این کود بعد از کاشت درخت و یا گیاه باعث تقویت ریشه و رشد سریع آن شده که به دنبال آن گیاه رشد گیاه هم افزایش پیدا می‌کند. همزمان مقاومت ریشه هم بیشتر می‌شود. در مراحل بعدی رشد گیاهان کود ۱۲۱۲۳۶ باعث تقویت و تسریع جوانه زنی، تحریک بیشتر گلدهی و افزایش سرعت تبدیل گل ها به میوه می‌شود.

کود 36 12 12 برای درخت گیلاس

در کوددهی درخت گیلاس، اوایل بهار که نیمی از جوانه ها تشکیل می‌شوند، استفاده از کودهای نیتروژن، روی و بور ضروری است و مانع ریزش جوانه ها شده و آن ها را برای مرحله گلدهی آماده می‌کند. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت گیلاس در این زمان باعث تامین همه عناصری که گفته شد،می‌شود.

زمانی هم که گل ها برای تبدیل شدن به میوه شروع به ریزش می‌کنند، کود ۱۲۱۲۳۶ تاثیر زیادی دارد و میوه دهی را افزایش می‌دهد.  این کود موجب تقویت درخت و تولید میوه های باکیفیت می‌شود. موثرترین عنصر در این مرحله از رشد درخت گیلاس پتاسیم است که با تاثیر روی شاخص های کیفیت میوه باعث بهبود رنگ پذیری، طعم و حجم و اندازه میوه می‌شود.

استفاده از کود 36 12 12 برای درخت گیلاس مقاومت درخت را در برابر تنش های محیط افزایش می‌دهد به ویژه ریشه های درخت را تا بتواند در برابر سرما و گرما دوام بیاورد.

کود 36 12 12 برای درخت گیلاسمزایای استفاده از کود 36 12 12 برای درخت گیلاس

  • این کود با قدرت جذب بالا به راحتی جذب گیاه می‌شود.
  • با گسترش ریشه ها جذب مواد معدنی راحت تر انجام می‌شود
  • گیاه به طور کلی در برابر حمله آفت ها و بیماری ها مقاوم سازی می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمز

  • میزان باردهی درخت تا حد زیادی افرایش می‌یابد.
  • از ویژگی های مثبت کود ۱۲۱۲۳۶ نداشتن عناصر سنگین است که وجود آن ها برای گیاه عوارضی به وجود می‌آورد. همچنین قدرت انحلال خوب این کود باعث شده تا به راحتی به شکل محلول پاشی و یا به همراه آبیاری تحت فشار قابل استفاده باشد.
کود 36 12 12 برای درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *