کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که بهترین کود برای درشت بودن میوه درختان چه میتواند باشد؟ کشاورزها و کسانی که باغ دارند برای اینکه از محصولات زمین خود زسود بیشتر کسب کنند از مرغوب ترین و درجه یک ترین کود ها استفاده می کنند. اما پیدا کردن کود مناسب برای درشت بودن میوهایی همچون:سیب، لیموترش، انار، کیوی و…، نیازه به مطالعه و شناخت پیداکردن از انواع کودها می باشد، به همین دلیل در این مقاله به شما روش های مناسب و راهنمایی هایی خواهیم کرد تا بتوانید انتخاب درست برای کود مخصوص درشت شدن درخت سیب همراه با سود بالا داشته باشید.

بدیهی است  که همه خانوارها زمانی که به خرید می روند اولین چیزی که با چشم دنبالش هستند، میوه هایی درشت و ترو تازه است؛ برای همین است که یک کشاورز به دنبال روش های مناسب میگردد تا میوه های خوبی را به بازار عرضه کند، زیرا هم سود خوبی برای خود کسب می کند و هم نیازهای مردم را رفع.

اما این مساله چیزی نیست که یک کشاورز به تنهایی بتواند روی آن تمرکز کرده تا کالای خوبی را پرورش دهد،زیرا رشد گیاهان دارای سیستم به هم پیوسته ای است.

سیستم به هم پیوسته یعنی چه؟

بگذارید با یک مثال مختصر توضیح دهم : فرض کنید درختی دارای برگ و شاخ زرد و کمی باشد، قطعا این درخت میوه های درجه یک و باکیفیتی را به شما تحویل نخواهد داد. پس کاری که اول لازم است انجام دهید، شناخت خاک و گیاهی است که قراره پرورش دهید و دوم پیداکردن شناخت نسبت به انواع کودهاو به کارگیری هرکدام از آنها درمراحل رشد، تا بتوان درخت خوب و پر برگ و باری را پرورش داد و درنهایت میوه خوبی حاصل شود. بعد از آنکه کود را بررسی کردید، خاکی که قرار است درآن محصولی را کشت کنید را بررسی کنید تا متوجه کمبود ها و خصوصیات و ویژگی هایش شوید. بررسی خاک زمین با آزمایش هایی درآزمایشگاه انجام می شود و پی اچ خاک و عوامل دیگر آن مشخص میگردد و در اختیار کشاوز قرار میگیرد.

استفاده از روش های نقشه برداری زمین این کمک را به شناخت خاک زمین می کند، مانند:پهپاد ها

که میتوانیم نوع بافت یا حاصل خیز بودن خاک را بااین نرم افزارها مشخص کنیم. در مرحله بعد پیدا کردن زمان مناسب برای کود دهی است تابتوان به میوه های درشت دست یافت. کودهایی هستند که بخاطر رشد بهتر گیاه درفرایند یک ساله به خاک حاصلخیزمان اضافه شوند، البته برخلاف آنچه که فکر میکنیم نیاز است که بعد از برداشت کردن محصول خود، شروع به تغذیه خاک انجام شود. از عوامل دیگری که میتواند موادمغذی را به ریشه ها بدن گیاه برساند تا موجب درشت تر شدن میوه ازجمله میوه سیب شود، میزان آبیاری که میکنیم است.

مناسب ترین کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

حالا زمان آن است که راجب کودهایی که بیشتر باعث درشت شدن میوه سیب می شود گفتگو داشته باشیم، اما نکته قابل توجه این است که استفاده از این نوع کودها سبب این نباشد که از استفاده دیگر کودها دست بردارید. زیرا عناصری همچون:منیزیم، کلسیم، آهن، مس و دیگر عناصر به همراه درجه یک ترین کود باعث درشت تر شدن میوه ها می شوند.

سوال اینجا پیش می آید که کدام کود تاثیر بیشتری بر درشت شدن میوه ها دارد؟جواب ما:

کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

کود مخصوص درشت شدن درخت سیب ؛ کود پتاس بالا

در کود پتاس بالا عنصری به کار رفته بنام پتاسیم، که از اساسی و مهم ترین دلایل رشد و درشت شدن میوه ها با این کود می باشد، و باعث می شود تا گیاهی به یک رنگ و پررنگ داشته باشیم.

چرا پتاسیم؟ تاثیر آن چیست؟

  • این عنصر مقاومت گیاه را در برابر مشکلات محیطی، تغییرات دما همچون گرما و سرما، بالا می برد
  • پتاسیم مواد قندی در گیاه را بالا میبردکه شیرین ترشدن و بهتر شدن میوه را به دنبال دارد
  • کار نیتروژن درگیاه راافزایش می دهد
  • و در نهایت عمل فتوسنتز گیاه را بهبود میبخشد‌.

موارد ذکر شده بخش کوتاهی از تاثیر پتاسیم و فواید آن است.

مناسب ترین وقت برای استفاده از کود پتاسیم دار برای درشت شدن سیب

عنصر پتاسیم را می توان در همان مرحله آزمایش خاک که از مراحل اولیه ما بود کم کم به روش محلول پاشی یا آبیاری کردن با خاکمان مخلوط کنیم،

اما روش بهتر آن است که زمانی که درخت ما ثمره داد، از کود پتاسیم دار استفاده کنیم.

درکنار همه اینها باید آب به مقدار کافی به گیاه برسد تا بتواند میوه درشت و خوبی را به ما بدهد، برای این کار در روز یا در هر دو روز بهتر است باغ یا زمین کشت محصول خود را آب بدهیم و به اصطلاح آبیاری نماییم ولی به میزان کافی نه زیاد.

روش مناسب برای این راه این است که میزان آب را کم کرده و مدار آبیاری را کوتاه نمایید

هر قدر که بشود محلول پاشی عنصر پتاسیم را به روش های مختلف افزایش دهیم بی شک نتیجه مطلوب تری خواهیم داشت، اما برای داشتن نتیجه خوب یعنی درشت بودن و مرغوب بودن میوه ها فراموش نشود که آب گیاه راهم باید تامین کنیم.

وگرنه پتاسیم به روش محلول پاشی هیچ اثری نخواهد داشت و حتی امکان دارد نتیجه کار را خراب نماید.

امید داریم که مقاله کود مخصوص درشت شدن درخت سیب برای شما مفیده بوده و پاسخ سوالات ارزشمند شما را داده باشد، تا بتوانید برای کشت محصول خود هم سود خوبی را بدست آوردید و هم میوه های درشت و درجه یکی را دراختیار مصرف کننده قرار دهید.

کود مخصوص درشت شدن درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *