کود 12 12 36 برای درخت نارنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت نارنگی یکی از مرکباتی است که شرایط کاشت و پرورش مشابه پرتقال دارد. برای آشنایی با درخت نارنگی و تاثیرات کود 12 12 36 برای درخت نارنگی این مقاله را آماده کرده ایم.

درخت نارنگی

نارنگی همانند پرتقال از گروه مرکبات است. این درخت مثمر و همیشه سبز میوه ای گرد و یا بیضی شکل دارد که آبدار و گوشتی است. میوه نارنگی طعم ترش یا شیرین دارد و شباهت های زیادی به میوه پرتقال دارد با این تفاوت که پوست آن به راحتی جدا می‌شود. نارنگی خاصیت زیادی دارد و حاوی مقادیر زیادی ویتامین ث است.

کود 12 12 36 برای درخت نارنگیدرخت نارنگی از درختان کوتاه قامت است و ارتفاع آن در بهترین حالت تا ۵ متر می‌رسد. باردهی این درخت متوسط رو به بالا است. گل های نارنگی سفید رنگ هستند و حشرات گرده افشانی را برای آن ها انجام می‌دهند و گل ها دو جنسه هم هستند. درخت نارنگی نسبت به سرمای هوا مقاوم است و در مناطق مرطوب و‌ سردسیر قابل کشت می‌باشد. این درخت هم ارقام مختلفی دارد که در آن ها اندازه میوه متفاوت است.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای درخت انار

کاشت و پرورش درخت نارنگی

درختان نارنگی هم از طریق روش هایی همچون کاشت بذر، قلمه زدن و‌ پیوند زدن تکثبر می‌یابد. پیوند زدن روش رایجی نیست و بیشتر از طریق فلمه و بذر کاشته می‌شود.

کاشت این درخت بهتر است در خاک های سبک و زهکشی شده انجام شود و خاک های سنگین مناسب نیستند. خاک باید همیشه مرطوب باشد پس آبیاری منظم اهمیت زیادی دارد. برای درخت جوان آبیاری بیشتری نیاز است. همچنین روزانه ۶ ساعت نور خورشید نیاز دارد. آفت و بیماری های مختلفی وجود دارد که درخت نارنگی در معرض آن هاست و بین درختان نارنگی رایج است. مراقبت داعمی از درخت باعث می‌شود سریع تر از وجود این مشکلات آگاه شد و به رفع آن ها اقدام کرد.

کاشت نارنگی در حیاط منازل و حتی گلدان هم امکان دارد. این درخت را می‌توان نوعی درختچه زینتی هم به شمار آورد.

کوددهی درخت نارنگی

درخت نارنگی در کنار مواردی که گفته شد به کوددهی هم نیاز دارد. نیاز به کوددهی در فصل گل دهی و میوه دهی بیشتر است و کودهای مختلف حیوانی و شیمیایی نیاز تغذیه ای درخت را تامین می‌کند. این درختان باردهی نسبتا بالایی داشته و به همان نسبت به مواد مغذی زیادی هم نیاز دارند و در صورت غنی نبودن خاک کیفیت میوه و میزان برداشت محصول کاهش شدید پیدا می‌کند.

کود 12 12 36 برای درخت نارنگیداشتن درخت نارنگی شاداب و‌سبز به نوع کوددهی بستگی دارد و باید از کودهایی استفاده کرد که همه عنصرهای ضروری را برای درخت تامین کند. هرچه سن درخت کمتر باشد کوددهی در دفعات بیشتری انجام می‌شود.

عناصر مورد نیاز درخت نارنگی

درخت نارنگی برای رشد خوب و‌ مناسب به همه عنصرهای درشت مغذی و ریز مغذی نیاز دارد. تک تک این عناصر در رشد این درخت موثر هستند. به طور مثال کلسیم به رشد برگ هایی سالم کمک می‌کند و عنصر نیتروژن تولید میوه را افزایش داده و رشد ریشه را تسریع می‌کند. کود آهن برای سرسبزی و شادابی درخت ضروری است و در انجام بسیاری از فعالیت های درخت موثر است.

کود 12 12 36 برای درخت نارنگی

کود ۱۲۱۲۳۶ از جمله کودهایی است که در سال های اخیر استفاده از آن ها رایج‌ شده و تاثیرات مثبت آن ها بر روی درختان و گیاهان به اثبات رسیده است. این کود یکی از بهترین انواع کودهای NPK به شمار می‌رود. کود NPK دسته ای از کودها است که ترکیبی هستند به این معنی که در آن عنصرهای مختلف و ضروری برای گیاهان، با فرمول هایی دقیق و حساب شده با هم ترکیب و مخلوط شده اند و کود کامل و‌ جدیدی را به وجود آورده اند.

در این کودها عناصر مهم و اصلی هم چون نیتروژن، فسفر و پتاسیم نقش مهمی دارند ودر کنار آن ها عناصر میکرو با ریزمغذی هم به کار رفته است و تاثیرات کود را چند برابر کرده است. انواع مختلف کود NPK را با اعداد نامگذاری می‌کنند مثل کود ۲۰ ۲۰۲۰ و یا کود ۱۰ ۵۶۱۰ و کود ۱۲۱۲۳۶. این اعداد نشان دهنده میزان عناصر موجود در کود هستند. کود ۱۲۱۲۳۶ از ۱۲ درصد فسفر، ۱۲ درصد نیتروژن و ۳۶ درصد پتاسیم حاصل شده است و مزایای بسیاری برای درختان و گیاهان دارد.

کود 12 12 36 برای درخت نارنگیاما استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت نارنگی نتایج بسیار خوبی را به همراه می‌آورد. این کود با درصد پتاسیم بالا یک نوع کود پتاس بالا است و استفاده از آن برای درخت نارنگی در وهله اول باعث افزایش چشمگیر رشد و‌ باردهی درخت می‌شود. میوه نارنگی در اثر استفاده از این کود رنگ پذیری بهتری داشته و طعم بهتری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای نهال گوجه سبز

پتاسیم موجود در کود ۱۲۱۲۳۶ باعث درشتی میوه ها می‌شود. کود ۱۲۱۲۳۶ برای نارنگی محرک رشد رویشی و زایشی درخت است و باعث می‌شود شاخه و برگ های بیشتری رشد کرده و در نتیجه آن میوه های بیشتری تولید شود. مقاومت درخت هم افزایش پیدا کرده و آسیب آن در شرایط نامناسب محیطی به حداقل می‌رسد. بهترین زمان برای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت نارنگی، قبل از آغاز گلدهی، در زمان میوه دهی و قبل از برداشت میوه ها است که کمک زیادی به عملکرد بهتر درخت در این مراحل می‌کند.

کود 12 12 36 برای درخت نارنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *