کود 12 12 36 برای درخت انار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

انار یکی از میوه های محبوب در بین مردم جهان است. این میوه  بهشتی دارای دانه هایی به رنگ های قرمزو سفید است و پوست آن به رنگ قرمز یا زرد و در بعضی گونه ها سیاه است. انار را یکی از ده میوه  برتر می‌دانند که خاصیت های فراوانی که دارد و همین ویژگی ها باعث محبوبیت آن شده است. این درخت مانند دریگر درختان برای داشتن محصولی هرچه بهتر به کود مناسب نیاز دارد. در این مقاله برای بررسی تاثیرات استفاده از کود 12 12 36 برای درخت انار اطلاعاتی گردآوری شده است.

درخت انار و شرایط کاشت و پرورش آن

 میوه انار سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ث است که از پیری پوست جلوگیری می کنند و مفید برای موها هستند وهم چنین برای رفع کم خونی هم بسیار موثر است.

کود 12 12 36 برای درخت انارکاشت درخت انار در کشورهایی مثل ایران, عراق, افغانستان و پاکستان در وسعت زیاد انجام می شود. در ایران اولین کاشت انار به حدود سه هزار سال قبل برمی‌گردد. نوع وحشی درخت انار در مناطقی با آب و هوای مساعد، رشد می کند و انواع دیگر آن که مقاوم تر هستند حتی در مناطق کویری هم می‌توانند رشد کنند و میوه بدهند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت سیب

کاشت و تکثیر درخت انار با روش های مختلف مثل کاشت نهال و یا کشت از طریق بذر انجام می‌شود. یکی از نکات مهم  در پرورش درخت انار این است که باید نور کافی خورشید را دریافت کند. بهترین فصل برای کاشت نهال انار اوایل فصل بهار بعد از پایان فصل سرما است.

درخت انار ریشه های  کم عمقی دارد و به همین دلیل امکان کاشت آن در باغچه های کوچک منازل هم وجود دارد.

درخت انار به خاک خاصی نیاز نداشته و کاشت آن در خاک های رسی و شنی و همچنین در زمین های دارای خاک شور هم امکان پذیر است. فقط باید با لایه ای از خاک رس زهکشی لازم برای آن فراهم شود. آبیاری برای درختان انار که دارای میوه آبدار هستند اهمیت زیادی دارد. درخت انار تحمل هوای خشک را دارد ولی خاک آن باید در طول دوره رشد همیشه کمی رطوبت داشته باشد.

در کنار مواردی  که گفته شد  و برای پرورش درخت انارضروری هستند، کوددهی مناسب هم مهم است.

کوددهی درخت انار

باغداران قبل شروع به کاشت انار باید اطلاعات دقیقی از نیازهای تغذیه ای این درخت داشته باشند و بعد  شروع به احداث باغ انار کنند‌. تنظیم برنامه کوددهی مناسب باعث می‌شود رشد و باروری درختان تا حد زیادی بهبود پیدا کند. برای مشخص شدن کمبودهای غذایی درخت انار لازم است آزمایش خاک انجام شود و مقدار عناصر موجود در آن مشخص شود و بعد ازآن برنامه ای مناسب برای کوددهی تنظیم شود. در صورت استفاده نامناسب از کود روی درخت اثرات معکوسی خواهند گذاشت.

کود 12 12 36 برای درخت انارکود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت انار

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از انواع شناخته شده و معروف کودهای NPK است. کود NPK نوعی از کودهای ترکیبی است که در آن عنصرهای مختلف با فرمول هایی دقیق با هم ترکیب شده اند و یک‌ کود کامل را به وجود آورده اند. همان طور که از اسم کود هم مشخص است، سه عنصر درشت مغذی از عناصر موجود در این کود هستند. پتاسیم، فسفر و نیتروژن از عناصر ماکرو هستند که در رشد گیاهان و درختان تاثیرات قابل توجهی دارند. در کنار این عنصرها، عناصر ریزمغذی هم در این کود به کار رفته  که درصد کمی است و در عنوان کود مشخص نیست. عناصری هم چون بور، روی، منگنز و آهن جزئی از این عناصر هستند. انواع مختلف کود NPK با اعداد نامگذاری شده اند که درصد عناصر را مشخص می‌کند.

کود ۱۲۱۲۳۶ متشکل از ۱۲ درصد نیتروژن و فسفر و ۳۶ درصد عنصر پتاسیم است. به علت درصد بالای پتاسیم در این کود آن را از کودهای پتاس بالا هم می‌دانند.

فواید و مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ برای درختان بسیار زیاد است و تاثیرات مختلف آن از ابتدای کاشت تا زمان برداشت محصول درخت مشاهده می‌شود. کاربرد این کود بعد از کاشت درخت باعث تقویت  ها و رشد سریع آن ها می‌شود که به دنبال آن رشد درخت هم افزایش می‌یابد و همزمان مقاومت ریشه ها هم بیشتر می‌شود. در مراحل بعدی رشد درخت، کود ۱۲۱۲۳۶ باعث تقویت و تسریع جوانه زدن، تحریک گلدهی و افزایش سرعت تبدیل گل به میوه می‌شود.

در کوددهی درخت انار، اوایل فصل بهار که نیمی از جوانه ها تشکیل شده اند، استفاده از کودهای نیتروژن، روی و بور ضروری است و از ریزش جوانه ها جلوگیری کرده و آن ها را برای مرحله گلدهی آماده می‌کند. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت انار در این زمان باعث تامین نیازهای درخت می‌شود.  کود ۱۲۱۲۳۶ تاثیر زیادی در مرحله تبدیل گل به میوه داشته و میوه دهی را افزایش می‌دهد. این کود باعث تقویت درخت و تولید میوه های باکیفیت می‌شود. موثرترین عنصر در این مرحله از رشد درخت انار پتاسیم است که با تاثیر روی شاخص های کیفی میوه ها باعث بهبود رنگ پذیری، طعم، حجم و اندازه انارها می‌شود.

استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت انار مقاومت درخت را در برابر تنش های محیط افزایش داده و  به ویژه ریشه های درخت را  در برابر سرما و گرما مقاوم می‌کند.

کود 12 12 36 برای درخت اناراز دیگر مزایای استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت انار

  • این کود با قدرت جذب بالا به راحتی جذب درخت می‌شود.
  • با گسترش ریشه ها در خاک جذب مواد معدنی بیشتر و راحت تر انجام می‌شود.
  • درخت در برابر حمله آفت ها و بیماری ها مقاوم می‌شود.
  • میزان باردهی درخت افرایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: کود NPK مخصوص توت فرنگی

از ویژگی های مثبت کودهای ۱۲۱۲۳۶ نداشتن عنصرهای سنگینی مثل کلر است که وجود آن ها برای درختان عوارضی را به وجود می‌آورد. همچنین قابلیت حل شدن خوب این کود باعث می‌شود تا به راحتی به شکل محلول پاشی و یا به همراه آبیاری تحت فشار استفاده شود.

کود 12 12 36 برای درخت انار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *