کود 12 12 36 برای کیوی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فواید استفاده از کودها برای گیاهان بسیار است و این کودها نقش زیادی در رشد محصول و‌ گیاه دارند.  کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین انواع کود بوده که در ادامه به بررسی تاثیرات استفاده از کود 12 12 36 برای کیوی می‌پردازیم.

کود 12 12 36 چه کودی ست؟

امروزه استفاده از کودهای ۱۲۱۲۳۶ و کودهای مشابه آن در کشاورزی و باغداری بسیار رایج شده است. وجود چند عنصر در یک کود باعث شده تا اثربخشی کودها و مزایای استفاده از آن بیشتر شود. کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از انواع مختلف کودهای NPK است. کود NPK یکی از موثرترین و بهترین کودهای موجود است که استفاده از آن رشد و باردهی گیاهان و درختان را تا حد مطلوبی افزایش می‌دهد. این کود از ترکیب چند عنصر مختلف با یک فرمول خاص ساخته شده است.

کود 12 12 36 برای کیوی عناصر موجود در این کود دو گروه هستند: عناصر ماکرو یا درشت مغذی شامل عنصرهای نیتروژن، فسفر و پتاسیم و گروه دوم عناصر ریز مغذی مثل روی، منگنز، بور، آهن و کلسیم هستند. در کود NPK میزان عناصر درشت مغذی بیشتر بوده و در اسم کود مشخص است اما عناصر میکرو به مقدار بسیار کمتری به کار برده شده است اما همین مقدار کم بسیار تاثیرگذار بوده و کارایی کود را بالا برده است.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای درخت فندق

کود ۱۲۱۲۳۶ ترکیبی از ۳۶ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۱۲ درصد پتاسیم است. وجود درصد بالای پتاسیم باعث شده تا این کود را در دسته کودهای پتاس بالا هم قرار دهند. پتاسیم مهم ترین عنصر موجود در این کود است که مزایای بسیاری برای گیاهان و درختان به همراه دارد. کمبود هر کدام از عناصر موجود در این کود منجر به بروز مشکلاتی برای گیاه می‌شود که اغلب ظاهری بپده و قابل مشاهده هستند. به طور مثال کمبود پتاسیم در گیاهان باعث می‌شود گیاه از نظر مقاومت ضعیف شود. همین طور شکل برگ ها تغییر پیدا کرده و قهوه ای رنگ می‌شوند. همین طور رشد رویشی برگ و ریشه و ساقه ها کاهش پیدا می‌کند.

کمبود نیتروژن در گیاه هم باعث می‌شود گیاه دچار بیماری زردی یا کلروز شود‌. همچنین فتوسنتز به شدت کاهش پیدا کرده و در نتیجه آن تولید محصول کم می‌شود.

کمبود عنصر فسفر هم موجب تغییر رنگ اندام های گیاه مثل برگ و ساقه از سبز به آبی تیره می‌شود.

گیاه هرچند به عناصر ریزمغذی نیاز کمتری دارد اما کمبود این عناصر هم برای گیاه عوارضی را به وجود می‌آورد مثل کمبود اهن که موجب می‌شود برگ های جدید گیاه به رنگ زرد رشد کنند.

کود 12 12 36 برای کیویدرخت کیوی

درخت کیوی ابتدا بومی کشور چین بوده و برای اولین بار در این کشور کاشته شده است. میوه این درخت تخم مرغی شکل و دارای پوستی قهوه ای رنگ و پرزدار است. قسمت گوشتی کیوی سبز رنگ و شفاف به همراه دانه های سیاه ریز است.  در عصر حاضر کشور ایتالیا اولین تولید کننده این میوه و بعد از آن کشورهای شیلی و نیوزیلند رتبه های بعدی هستند. کشور ایران هم در رتبه چهارم پرورش دهندگان کیوی قرار دارد.

کیوی از درختان نوع دو پایه است و گل های نر و ماده روی یک پایه رشد می‌کنند. گرده افشانی درخت کیوی توسط باد و حشرات انجام می‌گیرد. گل های این درختان در ابتدا شیری رنگ بوده و قبل از تبدیل شدن به میوه طلایی رنگ می‌شوند. گل ها در پایان فصل بهار شکوفا می‌شوند. برگ های کیوی قلبی شکل هستند و در پاییز به طور کامل می‌ریزند. میوه کیوی از اوایل آبان برای برداشت آماده هستند.

کوددهی کیوی

درخت کیوی در مراحل مختلف از دوره رشد به مواد مغذی مختلف نیاز دارد. به ویژه در مراحل تشکیل میوه و گلدهی‌. عناصری مثل پتاسیم و نیتروژن برای رشد درخت ضروری هستند و روی کیفیت و میزان باردهی درخت تاثیر می‌گذارند. تامین این عناصر برای گیاه   مرحله ای مهم در باغداری این درختان به شمار می‌رود.

کود 12 12 36 برای کیویکود 12 12 36 برای درخت کیوی

شاید یکی از کامل ترین کودها برای درخت کیوی کودهای NPK باشد به ویژه کود ۱۲۱۲۳۶. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت کیوی فواید زیادی دارد و بیشتر به دلیل وجود پتاسیم بالا در این کود است. کاربرد کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت کیوی مزایایی دارد که مهم ترین آن ها این موارد هستند:

  • افزایش رشد ریشه ها و‌کمک به گسترش بیشتر آن ها در خاک
  • سرعت گرفتن جوانه زنی
  • تسریع گلدهی درخت در فصل گلدهی
  • افزایش مقاومت درخت در برابر تنش های محیطی همچون سرما و گرمای شدید و یخبندان ها
  • محافظت از درخت در برابر بیماری ها و آفاتی که در معرض آن ها قرار دارد
  • تنظیم مقدار انتقال آب و مواد دیگر در اندام ها و بافت های درخت
  • تولید بیشتر پروتئین و قندها در درخت که به موجب آن میوه بیشتری تولید می‌شود
  • پتاسیم موجود در این کود کیفیت میوه کیوی را تا حد زیادی بالا برده و با تاثیر روی طعم و رنگ و همینطور حجم و اندازه آن بازارپسندی میوه ها را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کودهای مناسب زعفران چیست؟

میزان مصرف و نحوه مصرف کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت کیوی

کود 12 12 36 برای کیوی قابلیت زیادی برای انحلال در آب دارد و این امکان را به وجود آورده که با آب مخلوط شود و با روش های مختلفی مثل محلول پاشی و یا در سیستم آبیاری مثل آبیاری قطره ای قابل استفاده باشد‌. ترکیبات این کود به شکلی است که به راحتی جذب گیاه می‌شود. میزان استفاده از کود به نوع زمین و خاک بستگی دارد و معمولا ۵ تا ۱۵ کیلوگرم برای هر هکتار استفاده می‌شود. برای استفاده از این کودها حتما به دستورالعملی که روی بسته بندی درج شده باید توجه نمود.

کود 12 12 36 برای کیوی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *