کود 12 12 36 برای درخت فندق

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت فندق از درختانی است که معمولا پربار است و به مواد مغذی زیادی هم نیاز دارد. در ادامه با تاثیرات استفاده از کود 12 12 36 برای درخت فندق آشنا می‌شوید.

آشنایی با درخت فندق و پرورش آن

درخت فندق ابتدا بومی قسمت هایی از اروپا و آسیای صغیر بوده و بعد ها به سایر کشورها هم برده شده است. این درخت که به شکل درختچه هایی با ارتفاع کم رشد می‌کند بسیار کم توقع است و در شرایط مختلف رشد می‌کند. ریشه های افشان درخت فندق از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. این‌ درخت معمولا  ۵ تا ۶ سال پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند.

کود 12 12 36 برای درخت فندقکاشت و تولید فندق در جهان نسبت به نیازهای بازار جهانی سی درصد کم تر است.از نظر زمان نگهداری مدت زیادی قابلیت انبار شدن را دارد به همین دلایل پرورش فندق از نظر اقتصادی باصرفه و پرسود است.درخت فندق یک پایه بوده و گل های نر و ماده آن هر دو روی یک شاخه رشد می‌کنند. میوه فندق از لقاح گل نر و ماده به وجود می‌آید و رشد می‌کند. گرده افشانی درخت فندق را باد انجام می‌دهد. تکثیر فندق هم به وسیله بذر، قلمه و پیوند زدن امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای توت فرنگی

فندق برای گلدهی نیاز به یک دوره سرما و یخبندان داشته و باید در پاییز و زمستان کاشته شوند و پس از طی کردن دوره سرما، در بهار شروع به جوانه زدن کنند. در اطراف درختان فندق پاجوش هایی رشد می‌کند. وجود آن ها برای رشد گیاه مضر است  و باید جدا شوند. اما می‌توان از آن ها برای تکثیر فندق استفاده کرد.

شرایط کاشت و نگهداری فندق

درخت فندق هم مثل دیگر درختان برای رشد و میوه دهی به شرایط و مراقبت هایی نیاز دارد. شرایط محیطی که برای رشد فندق مهم هستند:

نور: درخت فندق برای رشد از نور مستقیم خورشید بهره می‌برد.

خاک: این درخت در خاک های مختلفی قادر به رشد است اما خاک هایی با نفوذپذیری بالا مثل خاک شنی یا رسی می‌تواند میزان میوه دهی این درختان را افزایش دهد.

آبیاری: درختان فندق نیاز آبی زیادی نداشته و اگر در خاک حاصل خیز کاشته شوند، به آبیاری کمی نیاز دارند.

کوددهی: کوددهی منظم از اصلی ترین برنامه های مراقبتی درخت فندق است و کمیت و کیفیت محصول برداشتی را افزایش می‌دهد. کوددهی برای درخت فندق در چند مرحله انجام می‌شود و هر بار باید از کود مناسبی استفاده شود.

کود 12 12 36 برای درخت فندققبل از آغاز برنامه کوددهی باید خاک را آزمایش کرد و از میزان عناصر موجود در آن اطلاعات کاملی به دست آورد و با توجه به آن کود مناسب را تهیه کرد. برنامه کوددهی درخت فندق چند مرحله دارد. اولین کوددهی قبل از کاشت درخت است که با کود پایه انجام می‌شود و باعث تقویت خاک می‌شود. مرحله بعدی کوددهی قبل از آغاز جوانه زنی است. در این مرحله باید  کودهای حاوی نیتروژن را‌ استفاده کرد. پس از رشد میوه ها هم درخت به عناصری مثل فسفر و پتاسیم نیاز دارد.

کود ۱۲۱۲۳۶ چه کودی ست؟

کودهای ۱۲۱۲۳۶ یکی از بهترین انواع کودها و بسیار پرکاربرد هستند. این کودها یکی از کودهای معروف NPK هستند که کابرد زیادی برای گیاهان دارند. کود NPK نوعی کود ترکیب شده از چند عنصر است. این عناصر با فرمولاسیون دقیق باهم ترکیب می‌شوند و یک کود کامل را تشکیل می‌دهند.

فسفر، نیتروژن و پتاسیم مهم ترین عناصر تشکیل دهنده این کودها هستند که مقدار آن ها در انواع مختلف متفاوت است به طور مثال در کود ۱۲۱۲۳۶ مقدار عنصر پتاسیم ۳۶ درصد، فسفر ۱۲ درصد و نیتروژن هم ۱۲ درصد بوده و مقدار کمی هم از عناصر ریز مغذی همچون روی، بور، منگنز و آهن هم در ترکیب این کود به کار رفته است. کود ۱۲۱۲۳۶ قابلیت حل شدن در آب را دارد. با این ویژگی می‌توان این کود را با روش محلول پاشی استفاده کرد و هم در روش های آبیاری مثل سیستم آبیاری قطره ای آن را برای گیاه به کار برد.

انحلال بالای این کودها در آب باعث می‌شود تا به راحتی جذب شوند و در روش محلول پاشی اثری روی برگ ها به جای نگذارند. مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ و دیگر کودهای NPK برای گیاهان و درختان زیاد است و بسیاری ازفعالیت های گیاه تحت تاثیر این کودها بهبود پیدا می‌کنند. تحریک جوانه زنی و گلدهی، رشد و توسعه بیشتر ریشه ها، افزایش تولید قندها و پروتئین های ضروری گیاه و به دنبال آن افزایش میوه دهی، افزایش مقاومت و استحکام اندام های مختلف درختان و گیاهان و به طور کلی بالابردن راندمان درختان و گیاهان از مزایای این کودها هستند‌.

کود 12 12 36 برای درخت فندقکود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت فندق

درخت فندق برای باردهی به کودهای حاوی عناصر اصلی نیاز دارد. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت فندق باعث بهبود عملکرد درخت و کیفیت و کمیت میوه ها می‌شود. پتاسیم موجود در کود ۱۲۱۲۳۶ باعث می‌شود در زمان میوه دهی حجم و اندازه میوه ها و همین طور رنگ پذیری و طعم آن ها تا حد زیادی بهتر شود.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص و مناسب برای هندوانه

به کار بردن کود 12 12 36 برای درخت فندق در زمان گلدهی هم موجب می‌شود تا از ریزش گل ها جلوگیری شده و تعداد بیشتری از آن ها به میوه تبدیل شوند. افزایش رشد رویشی و زایشی درخت و نیز افزایش مقاومت درخت در برابر بیماری ها هم نتیجه استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای درخت فندق است که در نهایت منجر می‌شود محصول پربار و با کیفیتی به دست آید.

کود 12 12 36 برای درخت فندق
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *