همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

خوب رسیدیم به یکی از درختانی که میوه آنها ارزش فوق العاده بالا هم ازلحاظ غذایی و هم دارویی رو متحمل شده و این درختان(گردوی بزرگ) که به صورت جنسی (ادغام گامت های نرم ومادردر گل آن) تولید مثل می کنند، می توانند دراکثر نقاط کشوررشد وشروع به گلدهی و درنهایت میوه(گردو)نمایند. این گیاه ازنژاد های مختلفی تشکیل شده که با توجه به شرایط آب و هوایی ویکسری عوامل دیگر که جلوتربه آنها اشاره خواهیم کرد می توانند به زندگی خود ادامه دهند .غافل ازآن نباشیم که این گیاه هم همچون سایر گیاهانی که گلدهی دارند نیازمند شرایط هایی برای نگهداری هستند شامل:نحوه آبیاری ،کوددهی،هرس کردن شاخه ها و درنهایت مراقبت از آفات و … که تمام این عوامل دست به دست هم داده و در نهایت برای ما میوه ای دلچسب با خواص بینظیری چون گردو را خواهد داد ازاین جهت نیازمند یکسری مراقبت ها میباشد تابه بهترین نحو ممکن بتوانید از این محصول بیشترین بازده مفید را دریافت کنید. ناگفته نماند درصورت عدم توجه به موارد گفته شده چه در قبل و چه درادامه که باهم مورد بررسی قرارخواهیم داد ،ممکن است درخت گردو شما با مشکلاتی نظیر بار ندادن (به عنوان مثال درخت گردوما 4ساله شده ولی هنوزمحصولی نداده)مواجه شود .پس درادامه همراه ما باشید تا همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آن را بدانید.

آشنایی با درخت گردو و عدم بار دادن آن

به طور کلی درخت گردو باید هرسال نسبت به سال قبل خود محصول گردوی بیشتری رو به پرورش دهنده آن دهد، ولی باز عواملی هستند که مانع این امرخواهند شد .

همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آنعدم بار دادن درخت گردو به علت محیط کشت

یکی از مهم ترین عوامل که در عدم (کاهش)باردادن درخت گردو ما منجرخواهد شد ،عدم مدیریت صحیح محیط کشت(باغ) است. به طور کلی یک کشاورز بایستی به طورمیانگین هر 7تا 14روز یکبار به درختان خود سر زده واز خطراتی که ممکن است درختان را تحت تاثیر قراردهد، ومانع از بار دادن آنها شود جلوگیری به عمل آورد. از این خطرات میتوان به  حالت انقباضی هسته ها و یا تغییر رنگ پیدا کردن پوشش روی هسته است .ویا بعضا دیده شده درفصل های گرمی چون تابستان باغداران عزیزفقط و فقط بخاطردمای بالای هوا و تشنگی احتمالی درخت گردوی  خود ،با فشار آب زیاد به آن ها برای مدت زیاد آبیاری کرده، درحالی که از این موضوع غافل شده اند که با این امر تقریبا چیزی بین 60الی70درصد باردرختان گردو به علت حالت پوسته پوسته پیداکردن، و یا حتی تغییر رنگ پیدا کردن نابود و در نتیجه باعث کاهش/عدم بار دادن محصول درخت ما خواهد شد .

بیشتر بخوانید: آموزش قلمه زدن درخت شمشاد

عدم بار دادن درخت گردو به علت شرایط آب و هوایی

از طرفی دیگر شرایط آب و هوایی نامناسب هم میتواند یکی دیگر ازدلایلی باشد که باعث کاهش /عدم باردادن درخت گردوی ما خواهد شد .به طور مثال نور مستقیم خورشید….ببینید نورزیاد خورشید میتونه با اثر بر مغز گردوها باعث اُفت کیفیت گردو و حتی خود درخت گردو گردد .در این صورت باز هم این احتمال وجود دارد که درخت ما در سال بعد با کاهش بارمحصول وهمچنین درموارد جدی تربا عدم تولید محصول مواجه شود .

همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آنعدم بار دادن درخت گردو به علت نامناسب بودن نهال

یک عاملی که شاید از دید خیلی ها به نظر نرسه شیوه صحیح انتخاب نهال گردوهاست اگر شما قصد ایجاد یک باغ پرازگردو را کردید، باید حتما حتما درابتدا با اصول صحیح اِنتخاب نهال آشنا شوید تا بهترین وبیشترین بازدهی رو ازآن درختان درآینده بگیرید چراکه بعضی ازنژاد های گردوها معمولا تمایل به دادن باربیشتر و بعضی کمتر هستند. پس حتما در انتخاب نوع نهال خود برای خرید ،تحقیقات لازم را داشته باشید . چون به طور میانگین حدود 20 نوع نهال درخت گردو وجود دارد که شما با توجه به 2پارامتر  منطقی میتوانید بهترین گزینه مناسب ،با بیشترین بازده محصول رو خریداری کنید 1:نهالی رو تهیه کنید که با شرایط آب و هوایی منطقه کشت ومقدارارتفاع ازسطح دریا و …سازگاری کامل را داشته باشد. و 2: ساقه هایی استوار و مقاوم و دارای برگ زیاد را بیشتر مدنظر خود قرار دهید (تقریبا نهال های درخت ما حدودا 2ساله باشه بهتراست چرا که برای تشخیص این موارد راخت تر میتوانید عمل کنید.)

عدم بار دادن درخت گردو به علت بیماری ها و آفات

از عوامل دیگر که منجر به کاهش/عدم باردادن محصول خواهد شد میتوان به بیماری ها و آفت هایی اشاره کرد که ممکن است درختان شما رو تحت تاثیر خود قرار دهند چرا که این بیماری/آفات علاوه براین که میتوانند باعث عدم/اُفت کیفیت و باردرخت شما شوند ، به نابودی خود درخت هم خواهند انجامید . بنابراین بهتراست برای جلوگیری از این عوامل به اصولی که در ادامه گفته میشه توجه  ویژه ای داشته باشید تا به بهترین حالت آن ها را از بین بِبَرید.

همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آن یکی این که حتما حتما هر چند وقت یک بار به سمپاشی این درختان ارزشمند بپردازید ثانیا میدانید که این درختان به علت گلدهی همان طور که گفته شد قبل تر نیازمند یکسری اصول هستند تا بتوانید از بیماری هایی که به سراغ آنها می آیند جلوگیری لازم رو به عمل آورید .برای مثال در هنگام آبیاری درخت گردو بهتراست که آب فقط و فقط روی خود خاک ریخته شه و ازخیس نمودن تنه اصلی درخت خودداری کنید.ازآن جا که باکتری ها عاشق محیط های مرطوب هستند پس شما درصورت انجام این امر باعث بیماری در گیاه خود خواهید شد که درنهایت به دست خودتان ناخواسته منجر به کاهش/عدم بار دادن میگردید.

عدم بار دادن درخت گردو به علت هرس نکردن درخت

ازعوامل دیگر در افت بار دادن این درخت هَرَس نکردن به موقع نهال گردو است. از آن جا که این درختان گلدار و ازدسته نهاندانگان به شمار میروند دراین صورت نیازمند نور کافی برای رشد خود هستند و در صورتی که نور کافی به این درختان

(که نوعی درخت زینتی به شمار میروند) نرسد میتواند به افت بار دادن آن در آینده منجر شود دراین حال شما میتوانید ازطریق هرس کردن آن( یعنی بریدن شاخ وبرگ های اضافی گیاه  به عبارت ساده ترشاخه های جانبی ) ،میتوانید شرایط لازم و البته کافی را در جهت نوردهی مناسب این گیاه فراهم آورید .

بیشتر بخوانید: بهترین زمان کوددهی درخت گردو

سخن پایانی

پس به طور کلی اگر بخواهیم یک دید بالا از علل بار ندادن درخت گردو داشته باشیم ، حتما حتما تمام اصولی رو که در قبل تر به آن ها اشاره شد رو رعایت کنیم تا به بهترین محصول و بیشترین بازدهی در باردرخت شاهد باشیم و حین خرید نهال دقت داشته باشید که نهال ما بدون هیچ گونه پوسیدگی و یا بیماری ای باشد . در آخر امیدواریم با خواندن مقاله همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آن به بهترین نحو ممکن درختان گردوی خود را پرورش دهید.

همه چیز در رابطه با درخت گردو و علل بار ندادن آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *